آموزش پرورش سرخدار، سرخدار ،بذرهای سرخدار ، خواص سرخدار ،راه اندازی مزرعه سرخدار ،پرورش سرخدار ،نکات مهم در پرورش سرخدار ،09198000513،آنتی دات،مزایای سرخدار ،فروش سرخدار ،کاشت سرخدار ،ریشه درخت سرخدار ،درخت سرخدار ،تنه ی درخت سرخدار ،چوب سرخدار ،نهال سرخدار ،عمر سرخدار،طرح توجیهی،طرح توجیهی سرخدار،نوشتن طرح توجیهی سرخدار،نگهداری سرخدار،پرورش سرخدار


بیایید کاربرد سرخدار در طب سنتی را مشاهده کنیم:

 اثر نرم کننده، رفع سرفه و ملین را دارد و برای رفع سرفه های مزمن، سیاه سرفه، دفع سنگ کلیه استفاده میشود،مصرف فرآورده های این گیاه جهت رفع رماتیسم، زردی، بازشدن قاعدگی، نرمی استخوان، اسکوربوت، صرع و دیفتری توصیه می شود.

روش تکثیر درخت سرخدار

تکثیر گیاه سرخدار از طریق کاشت بذر و قلمه زدن امکان پذیر است. بذر گیاه در مرداد ماه می رسد. جوانه زدن آن نامنظم و گاهی ۳-۲ سال طول می کشد. بذور تیمار شده با استرس های دمایی به صورت یک ساعت گرما (۳۰ درجه سانتی گراد) و یک ساعت سرما (۵- درجه سانتی گراد) به مدت ۲۴ ساعت موجب افزایش درصد جوانه زنی می شود. وزن هزار دانه بذر خالص آن ۵۰ گرم است. معمولاً نهال های به دست آمده از بذر را ۳-۲ سال در خزانه نگاه می دارند و سپس به زمین اصلی منتقل می کنند.

آشنایی با درخت سرخدار

آیا می توان سرخدار را به عنوان گیاه خانگی پرورش داد؟

بسیاری افراد باور نمی‌کنند که بتوان سرخدار را به عنوان گیاه خانگی هم پرورش داد. شاید به خاطر اینکه شاخسار آن بیش از حد باشکوه است! این گیاه پتانسیل این را دارد که جثه‌ای غول آسا داشته باشد و به هیولایی در داخل خانه تبدیل شود، چرا که می‌تواند تا 4٫5 متر بلد شود! البته می‌توان گیاه را به کمک هرس مناسب در اندازه‌ای قابل کنترل در آورد. وقتی سرخدار به گل می‌رود، گل‌هایی کوچک و قرمز می دهد اما شاید بهتر باشد آنها را سریعا از گیاه بچینید چرا که اندکی سمی هستند. نکته خوب دیگری که در مورد این گیاه وجود دارد آن است که می‌توان شاخسار آن را آرایش کرد.

آموزش پرورش سرخدار، سرخدار ،بذرهای سرخدار ، خواص سرخدار ،راه اندازی مزرعه سرخدار ،پرورش سرخدار ،نکات مهم در پرورش سرخدار ،09198000513،آنتی دات،مزایای سرخدار ،فروش سرخدار ،کاشت سرخدار ،ریشه درخت سرخدار ،درخت سرخدار ،تنه ی درخت سرخدار ،چوب سرخدار ،نهال سرخدار ،عمر سرخدار

شرایط رشد

نور

سرخدار به مقدار زیادی نور و حتی آفتاب مستقیم نیاز دارد. البته آنها را می‌توان در محیطی با اندکی سایه هم قرار داد، به خصوص در طول ماه‌های زمستان که رشد کمی دارند.

آب

خاکی با زهکشی خوب، برای نگهداری سرخدار ضروری است. به خصوص در طول زمستان که گیاه بسیار به پوسیدگی ریشه حساس می‌شود. پس اگر درست نمی‌دانید گیاه را چه مقدار آبیاری کنید، بهتر است آن را کم آبیاری کنید تا زیاد.

قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ‌های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ‌ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید تا آب اضافی در خاک نماند و باعث پوسیدگی ریشه گیاه نشود.

دما

گیاه به دمایی متعادل تا خنک نیاز دارد. به خصوص در فصل زمستان، سرخدار می‌تواند دماهای پایین تر را هم تحمل کند.

خاک

مخلوط خاکی غنی، سست و با زهکشی خوب، خاکی عالی برای کاشت سرخدار است.

کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. اگر به گیاه به طور مرتب کود بدهید، سرعت رشد آن بیشتر می‌شود. در طول زمستان تغذیه سرخدار را کمتر کنید.

تکثیر سرخدار به روش بذر و قلمه

سرخدار را می‌توان به وسیله کاشت دانه تکثیر کرد، اما جوانه زنی می‌تواند حتی تا بیشتر از 24 ماه هم طول بکشد! اگر صبر ایوب ندارید می‌توانید گیاه را به وسیله قلمه ساقه تکثیر کنید که به آسانی هم ریشه می دهند.

برای تکثیر گیاه به روش قلمه ساقه، در ابتدای فصل رشد چند ساقه را از گیاه به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه‌ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت‌تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید. قلمه‌ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آنها مشاهده می‌کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است! ممکن است چند هفته طول بکشد تا قلمه‌ها ریشه بدهند پس صبور باشید. گیاهان جدید تا زمانی که به خوبی در گلدان‌شان جاگیر شوند رشد کمی خواهند داشت.

تعویض گلدان سرخدار چگونه انجام می گیرد؟

گلدان سرخدار را هر سال در فصل بهار تعویض کنید. برای تعویض گلدان، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. بعد از آن گیاه را از گلدان خارج کنید و اندکی از خاک قدیمی چسبیده به ریشه‌ ها را جدا کنید. مواظب باشید که در این مرحله به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسانید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر گلدانی که گیاه را در آن می‌کارید چند سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال مواجه خواهد شد. چرا که گیاه با قرار گیری در گلدان بزرگ جدیدش، تمام انرژی خود را صرف تولید ریشه برای پر کردن فضای خاک می‌کند و انرژی اضافه‌ای برای رشد برایش باقی نمی‌ماند.

نکته: خاک گیاهان تازه تعویض گلدان شده را به وسیله کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می‌کنند، کود دهی کنید.

از مهمترین بیماری های قارچی سرخدار، پوسیدگی ریشه می باشد. عامل این بیماری قارچ فیتوفتورا لاترایس می باشد که توسط آبهای جاری گسترش می یابد. این قارچ سبب پوسیدگی ریشه شده و علائمی مانند پژمردگی، بی رنگی و قهوه ای شدن اندام های درخت را سبب می شود. که در نهایت منجر به مرگ گیاه می گردد. مبارزه با این بیماری بسیار مشکل است. لذا پیشگیری از ابتلا گیاهان به این بیماری بسیار اهمیت دارد. از این رو توصیه می شود از کشت سرخدار در اماکنی که سابقه این بیماری در خاک وجود دارد جلوگیری گردد. بیماری حلقه قرمز نیز بیماری هایی است که همواره سرخدار را تهدید می کند. عامل این بیماری قارچی به نام فلینوس پینی است. این بیماری در جنگل های مخروطیان شایع می باشد. در درختان مبتلا به این بیماری علائم پوسیدگی به صورت لکه های قرمز رنگی در قسمت میانی چوب -مغز چوب- ظاهر می شود که در مقطع عرضی به صورت یک حلقه کاملا مشخص دیده شده و به این دلیل به این بیماری، بیماری حلقه قرمز گفته می شود.

آموزش پرورش سرخدار، سرخدار ،بذرهای سرخدار ، خواص سرخدار ،راه اندازی مزرعه سرخدار ،پرورش سرخدار ،نکات مهم در پرورش سرخدار ،09198000513،آنتی دات،مزایای سرخدار ،فروش سرخدار ،کاشت سرخدار ،ریشه درخت سرخدار ،درخت سرخدار ،تنه ی درخت سرخدار ،چوب سرخدار ،نهال سرخدار ،عمر سرخدار

قارچ فلینوس هارتیجی نیز عامل انشعاب های خشک شده درخت و یا گاهی در محل فعالیت انگل دارواش مشاهده می شود. درختان آلوده به این بیماری معمولا در اثر وزش باد می شکنند. این آلودگی معمولا در ارتفاع 6 متری از سطح زمین و یا گاهی در ارتفاع یک تا دو متری از سطح درختان ظاهر می شود. قارچ های عامل بیماری سیاهی ریشه با سیلیندروکارپن رادیکالیس و عامل بیماری نهال به نام میسیلیوم رادیسیس آتروویرنس نیز از دیگر عواملی هستند که سبب پوسیدگی چوب نهال ها می شوند. قارچ عامل بیماری مرگ نهال یکی از قارچ های همزیست (میکوریزای خارجی) بوده که با ایجاد پوشش پنبه ای در ریشه سبب افزایش جذب مواد معدنی از خاک نیز می شود. بیماری های سوختگی زرد برگ (عامل قارچی ماکروفوما تاکسی) و بیماری تاول زرد برگ (عامل قارچی، اسفارولینا تاکسی) از بیماری های دیگر سرخدار هستند که روی برگ ها ظاهر شده و باعث ریزش برگ ها می شوند.

 

آموزش پرورش نهال سرخدار ,طرح توجیهی پرورش سرخدار

09198000513آموزش پرورش سرخدارآنتی داتبذرهای سرخدارپرورش سرخدارتنه ی درخت سرخدارچوب سرخدارخواص سرخداردرخت سرخدارراه اندازی مزرعه سرخدارریشه درخت سرخدارسرخدارطرح توجیهیطرح توجیهی سرخدارعمر سرخدارفروش سرخدارکاشت سرخدارمزایای سرخدارنکات مهم در پرورش سرخدارنگهداری سرخدارنهال سرخدارنوشتن طرح توجیهی سرخدار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!