google-site-verification: google71824fed87a2f1e4.html

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

*آشنایی با عقربها :
کژدم یا عقرب و یا دراز دم نام یکی از گونه های بندپایان رده عنکبوتیان است که دارای ۸ پا و نیشی با زهر کشنده می باشد. نیش عقرب در نوک دم آن قرار دارد. عقرب ها شب ها به آرامی به فعالیت های زیستی خود می پردازند و بیشتر در آب و هوایی گرم فعال هستند . این جانوران دارای چنگال های خارداری هستند که در واقع قسمتی از دهان آنها محسوب می شود. آنها قادرند که ماده سمی خطرناکی از قسمت عقب بدنشان به طرف مهاجمین
بپاشند. این جانور بیشتر در شب شکار می کند و پاهای بلند جلویی خود را برای پیدا کردن غذا به کار برده و پس از یافتن غذا آن را به وسیله چنگال هایش می گیرد. کژدم ها اغلب در طول روز در زیر سنگ ها یا در سوراخ زمین پنهان می گردند .
*آناتومی عقربها:
راسته ی عقرب ها از رده ی عنکبوتیان و شاخه ی بندپایان هستند که آثار آنها روی کره ی
زمین از دوره ی سیلورین یعنی، حدود 024 میلوین سال پیش،به صورت سنگواره پیدا شده است.این مسئله نشان دهنده ی وجود عقرب ها پیش از پیدا شدن دایناسورها است. به طور کل،راسته ی عقرب ها شامل 22 خانواده است.

که حدود نصف این خانواده ها منقرض شده اند.گونه های زنده ی فعلی شامل 40 خانواده هستند که بیش از4044  گونه را شامل می شوند و در بیش از 244 جنس گروه بندی شده اند. عقرب ها از قرن ها قبل به علت داشتن مشخصات ظاهری ویژه برای انسان شناخته شده هستند.این جانوران در تمام دنیا پراکنده اند و در بیابان ها، جنگل ها، چمنزارها، سواحل دریاها و اطراف رودخانه ها و کوهها دیده شده اند. عقرب ها بدن نسبتاً پهن و کشیده دارند و اندازه ی آنها از 3 تا 44 سانتی متر متفاوت است، ولی بزرگ ترین آنها نوع آفریقایی است که طول آن به 24 سانتی مترهم می رسد.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

بدن عقرب ها مثل سایر جانوران رده ی عنکبوتیان از بخشی در جلو به نام سرسینه و بخش دیگری در عقب به نام شکم تشکیل می شود. قسمت عقب به دو قسمت میانی و خلفی تقسیم می شود که شامل شکم و دم است. سرسینه یک تکه به نظر میرسد،ولی دو قسمت میان و خلفی به صورت بند بنددیده می شوند.در طرفین سرسینه انبرک ها و پاها و در جلوی آن آرواره های دهانی قرار دارند.تمام این اعضا بندبند هستند. در سطح پشتی سرسینه چشم های میانی و جانبی قرار گرفته اند.سطح شکمی تقریباً به طور کامل به وسیله ی آخرین بند انبرک ها، پاها، ضمایم آنها و پلاک منفردی به نام استرنم پوشیده شده است.هربند ناحیه ی میانی درسطح پشتی ترگیت و در سطح شکمی استرنیت نامیده می شود.در سطح پشتی هفت بند و درسطح شکمی فقط پنج بند قابل شمارش است.در سطح شکمی میانی اعضایی نظیرشکاف های تنفسی، شانه ها و سرپوش تناسلی دیده می شوند.قسمت خلفی یا دم باریک تر از تنه و از پنج بند تشکیل شده است.غده ی سمی و نیش درانتهای قسمت خلفی قرار گرفته اند .

*شکل و محل زندگی
کژدم ها رنگ های مختلفی مثل زرد مایل به قهوه ای، قهوه ای، خاکستری و سیاه دارند و اندازه آنها بین 9 میلی مترتا 24 سانتی متر مختلف است. ولی بواسطه شکل بدنی خود که حالتی تخت و صاف دارد، می تواند از شکاف هائی به عرض ۳ میلی متر نیز عبور کنند و خود را وارد خانه سازند. کژدم ها در محیط خارج از خانه در شکاف و درز بین سنگ ها، زیر پوست درختان، بین هیزم ها و مانند آن یافت می شوند و در محیط داخل خانه حمام، دستشوئی، آشپزخانه و محیط های مرطوب دیده می شوند. این جانوران در طول روز در گوشه ای بی حرکت و پنهانند و در طی شب فعالیت خود را آغاز می کنند و به دنبال شکار خود می روند و سم خود را از طریق نیش که در انتهای دم آنها وجود دارد به شکار خود تزریق می کنند.

*شکار
کژدم ها اغلب حشرات موذی را به دام می اندازند و از این نظر اهمیت دارند . آنها اغلب سوسک های سیاه و اگر بتوانند قورباغه ها را نیز شکار می کنند . آنها پس از شکار،
طعمه را ابتدا نیش می زنند سپس با حرکات کلیسر یا به عبارتی آرواره های خود شروع به خرد کردن بدن طعمه می کنند و در این موقع بر اثر ترشح آنزیمی آن را به صورت مایع در می آورند. در ناحیه دهان دارای پرزهایی هستند که به صورت فیلتر عمل می کنند و از ورود ذرات غذایی کوچک به مری جلوگیری می کنند زیرا مواد غذایی فقط باید به صورت مایع وارد شوند . بنابراین عقرب ها مواد سفت را به صورت تفاله های گلوله شده به دور می اندازند. به همین دلیل است که عمل خوردن غذا در عقرب ها به طول می انجامد و گاهی تا ۴۲ ساعت طول می کشد. همچنین عقرب ها به آب نیاز دارند و عقرب های نواحی مرطوب معمولاً آب را به صورت جداگانه می نوشند و عقرب های نواحی خشک نیز آب مورد نیاز را از بدن طعمه فراهم می کنند. عقرب ها پس از غذا خوردن، ساعت ها به تمیز کردن خود می پردازند و به وسیله مایعی که از دهان ترشح می کنند، به تمیز کردن پاها و کلیسرهای خود می پردازند. عقرب ها گرسنگی و تشنگی مقاومت زیادی دارند به طوری که می توانند ماه ها بدون آب و غذا زنده بمانند.

*دشمنان طبیعی
کژدم ها دو دشمن طبیعی دارند یکی از آنها یک نوع سار است و دیگری مگس و جالب تر اینکه عقرب ها تنها موجوداتی هستند که اشعه رادیو اکتیو تاثیری به آنها ندارد.

ضعیفترین عقرب ها ۲۴۴۴۴ راد (واحد اندازه گیری تشعشعات تولیدکننده یون جذب شونده) را تحمل می کنند این عدد در مورد انسان کمتر از تنها ۰۴۴ راد می باشد و بدین گونه حتی از انفجار اتمی هم جان سالم به در می برند.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

پرورش عقرب,scorpion,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!