google-site-verification: google71824fed87a2f1e4.html

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

*بر اساس اخرین مطالعات میتوان عقربهای ایران را به سه دسته کلی تقسیم بندی کرد:

*خانواده بوتیده
*خانواده اسکورپیونیده
*خانواده همیسکورپیده

الف : خانواده بوتیده
خانواده بوتیده، بزرگترین خانواده در میان کژدم ها می باشد وپراکندگی وسیعی در سراسر جهان به استثنا زلاند نو و مناطق قطبی دارد . تا به حال از این خانواده 88 جنس و 913 گونه معرفی شده است . اعضای این خانواده بویژه در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر یافت می شوند . گونه های این خانواده اندازه ای بین 20 تا120 میلی متر دارند ودارای جناغ اغلب سه گوش هستند . تعدادی از گونه های این خانواده در زمزه کژدم های بزرگ محسوب می گردند در حالی که سایر گونه های این خانواده به لحاظ اندازه بدن درشمار گونه های متوسط طبقه بندی می گردند .
اعضای این خانواده اغلب همرنگ محیط زیست خود هستند هر چند که تعدادی از آنها به درجات مختلف به رنگ های قهوه ای و سیاه نیزدیده می شوند .
تعداد چشم های کناری این خانواده 2 تا 5 جفت بوده و طول دم برابر طول شکم و سفالوتوراکس حیوان می باشد . اعضای این خانواده گستردگی جهانی بیشتری را در میان خانواده های دیگر دارد.
گزش آنان دردناک است پس از گزش این کژدم ها، تورم بی حسی در محل گزش و سپس درد که بیشتر در شبا حساس می شود مشاهده می گردد . مانند بیشتر کژدم ها، افراد این خانواده به دلیل اهمیت پزشکی، در خیلی از نقاط دنیا مورد توجه قرار دارد.
Odontobuthus، Mesobuthus، Androctonus، در ایران از این خانواده میتوان به عقربهای
Apistobuthus، Compsobuthus،Hottentata ،Orthochirus و Olivirus
که در زیر به توضیح مختصر درباره هرکدام میپردازیم

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

الف – 1 ) آندروکتونس کراسیکودا :
کژدم غیر حفاری است که اندازه آن تا 12 سانتی متر نیز می رسد. این گونه که کژدم سیاه
نیز نامیده می شود آندروکتونوس کراسیکودا گونه ایست به رنگ قهوه ای، خرمایی، زیتونی تا سیاه، شانه ها، کلیسرها، انتهای پاها وسطح شکمی کژدم به رنگ زرد روشن می باشد .این کژدم دارای نیش بزرگی است که هنگام گزش موجب درد شدیدی می شود.) 82 درصد( از موارد کژدم گزیدگی در استان خوزستان و اولین عامل گزش انسان بوده است ( 21 ) و تقریبا همین سهم از گزش های کاشان (% 30 ) را نیز دارد مرگ و میر ناشی از گزش این جانور بیشتر در کودکان مشاهده شده است اما در مردان بالغ و نظامی که در خوزستان خدمت نموده اند، نیش این کژدم مزاحم حتی بدون استفاده از پادزهر نیز درمان شده است این کژدم پراکندگی وسیع در کشور داشته و از نواحی شمال کشور تا استان های جنوبی خلیج فارس و تمام استان های غرب کشور، کرمان، بوشهر، سمنان و
خوزستان) اهواز، امیدیه، بستان،سوسنگرد، ماهشهر، خرمشهر، آبادان(،ا یلام) دهلران، مهران،ا یوان(،آذربایجان غربی) چالدران، خوی، ماکو، اشنویه، ارومیه (، کردستان ( مریوان(، خراسان بزرگ) تایباد، خواف، قائن، بیرجند، نهبندان(،کرمانشاه) جوانرود،
سر پل ذهاب، قصر شیرین(، کرمان) بافت، بردسیر، بم، جیرفت، راور، رفسنجان، زرند، سیرجان، شهربابک،عنبرآباد، کرمان، کهنوج، منوجان صیدشدها ست نقشه شماره یک پراکندگی این عقرب را در کشور نشان میدهد.

الف – 2 )بوتاکوس لپتوکلیس
کژدم غیر حفاری است که اندازه آن تا 7 سانتی متر نیز می رسد .رنگ بدن در ناحیه پشتی به درجات مختلف زرد کم و ضمایم بدن اغلب روشن تر است .تفاوت های ریختی
در بین گونه های نگهداری شده در موزه دیده می شود . این کژدم پس از هوتنتوتا جایاکاری کژدم مهم جزیره کیش دانسته شده و در ظاهر سایر کژدم ها در این جزیره اهمیت زیادی ندارند این جانور از استان های خوزستان رامهرمز، اهواز، ماهشهر، شوش، سوسنگرد، بوشهر بوشهر و هرمزگان جزیره کیش صید شده است .  پراکندگی کژدم فوق رابر اساس مناطق صید در کشور نشان می دهد.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

الف – 3) کمبسوبوتوس ماتهیزنی
کژدم غیر حفاری ا ست که ا ندازه آن تا 5.4 سانتیمتر نیز میرسد رنگ بدن به درجات مختلف زرد همراه با لکه های رنگی است .فر مهای مختلف ریختی از این گونه دیده میشود .در برخی فر مها دو بند آخر دم واجد حلقه های تیره است این کژدم با فاصله زیادی از سومین کژدم خطرناک خوزستان در رتبه چهارم قرار داشته است با این گونه بیشتر از مناطق خشک صید شده است .این کژدم از استا نهای خوزستان -اهواز، مسجدسلیمان،
دزفول، باغ ملک، ایذه و رامهرمز(، هرمزگان) بندرعباس(، خراسان) مشهد، سرخس، کلات نادری(، کرمانشاه )جوانرود، سر پل ذهاب، قصر شیرین، پاوه(، ایلام دهلران، مهران، ایوان(، کردستان) مریوان (، آذربایجان غربی) ماکو، سردشت (و اصفهان) کاشان، راوند (صید شده است)

الف – 4) هوتنتوتا جایاکاری10
کژدمی غیر حفاری است که اندازه آن تا 13 سانتی متر نیز می رسد. رنگ تلسو)سه بند آخر دم(، دو انگشت ثابت و متحرک، فمور، پدی پالپ، آرواره ها و قسمت قدامی سپر سری متمایل به سیاه و بقیه بدن متمایل به زرد است .این کژدم در جزیره کیش گونه غالب بوده و با توجه به اهمیت گردشگری جزیره فوق حایز اهمیت جلوه می کند از استان هرمزگان جزیره هنگام، ابوموسی، تنب بزرگ،کیش و فارس صید شده است . نقشه 4 پراکندگی کژدم فوق را در کشور نشان می دهد.

الف – 6 )هوتنتوتا سولسیئی
کژدم نیمه حفاری است که اندازه آن تا 13 سانتی متر نیز می رسد.
رنگ بدن در سطح پشتی زرد و آخرین بند دم و تلسون و بخش قدامی پروزوما و کلیسرها قهوه ای است .روی تمام نواحی بدن این گونه ابریشم هایی دیده می شود .این کژدم در زمره کژدم های با اندازه بزرگ و خطرناک ایران بشمار می آید در مطالعات خوزستان، از این کژدم 3.34 درصد گزش های انسان را صورت داده است . )استا نهای خوزستان، آذربایجان غربی) چالدران، سردشت(لرستان،کرمانشاه) جوانرود، سر پل ذهاب، قصر شیرین، پاوه (هرمزگان جزایر خلیج فارس(، ایلام) مهران، دهلران .ایوان(، سیستان و بلوچستان، کردستان) بانه، مریوان(، کهکیلویه و بویر احمد،، فارس، اصفهان) کاشان(، کرمان) جیرفت و اردبیل جمع آوری شده است.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

پرورش عقرب,scorpion,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!