google-site-verification: google71824fed87a2f1e4.html

*پوست و فلس در مارها

بدن تمام مارها با فلس پوشیده شده است . شکل و اندازه این فلس ها بستگی به محل قرار گرفتن آنها بر روی مار دارد . به طور کلی پوست مارها انواع مختلف داشته و وظایف متفاوتی را برعهده دارد . بسیاری از مارها فلسهای بسیار براقی دارند که موجب میشود خیس و لیز به نظر برسند . در حقیقت اگر به مار دست بزنید معمولا احساس میکنید که خشک و نرم است . اما تمام مارها نرم و براق نیستند ، به عنوان مثال مار دمنده ، فلس های بسیار زبری دارد .

برخی از مارها مانند مار مونتپولیه ( Montpellier ) و بعضی مارهای شنزار با مایع روغنی ای که از بینی آنها بیرون می آید فلسهایشان را براق می کنند.

*فلس های محافظ

فلس ها پوسته محافظی را به دور بدن مار تشکیل میدهند . آنها به اندازه کافی سخت هستند که بعضی حشرات نتوانند آنها را گاز بگیرند . نقش دیگر فلس ها در حفاظت و جلوگیری از زخمی شدن بدن مارها در اثر حمله سایر حیوانات است . کارآیی برخی فلس ها نیز هنوز به طور کامل مشخص نشده است ، به عنوان مثال افعی شاخ دار بیابانی ، پشت چشمانش دو فلس مخصوص دارد که مانند دو شاخ کوچک است و دانشمندان مطمئن نیستند که فایده آن چیست .

 فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی مار

*حفظ آب

وظیفه دیگر فلسها ، حفاظت از آب بدن میباشد . بعضی از مارها در جاهای بسیار گرم و خشک زندگی می کنند که بیشتر حیوانات دیگر نمی توانند در آنجا دوام بیاورند . مارها می توانند در آنجا باشند زیرا فلسهایشان به آنها کمک می کند رطوبت را درون بدنشان حفظ کنند و بدنشان بیش از حد خشک نشود . مارها هم مانند سایر جانداران ، در صورتی که بدنشان بیش از حد خشک شود ، خواهند مرد .

*پوست اندازی در مارها

مارها در طول زندگی خود همینطور که بزرگتر می شوند ، پوست های جدیدی در می آورند . هربار که پوست جدیدی بوجود می آید ، مجبور می شوند که پوست قدیمی را بیاندازند . معمولا پوست را یکدفعه بصورت یک تکه بزرگ می اندازند . تشخیص مار پوست انداخته از روی براقی و شفافیت پوست جدید امکان پذیر است .

وقتی که مار قصد پوست اندازی داشته باشد ، رنگ چشمانش به صورت ابری تغییر خواهند کرد . سپس مار با مالیدن پوزه اش به سطح زبر ، تلاش میکند پوست را پاره کند . بعد از پاره کردن پوست ، با وول خوردن سعی میکند که از پوست خارج شود . هنگامی که پوست کنده شد ، داخلش به طرف بیرون می آید . وقتی کل پوست جدا گردید ، مار میتواند دور شود و پوست کهنه و قدیمی را ترک کند.

*نشانه های پوست اندازی مارها

مانند انسان‌ها، مارها نیز به طور پیوسته سلول‌های پوستی جدیدی تولید می کنند و باید پوست قدیمی خود را کنار بگذارند. انسان‌ها به طور مداوم و در مقدارهای بسیار کوچک پوست خود را از دست می دهند اما مارها، پوست قدیمی خود را در یک حالت پیوسته و مداوم از دست می دهند (طی فرآیندی به نام Ecydsis). فاصله بین این پوست اندازی‌ها به عوامل مختلفی مانند سن مار، میزان رشد و شرایط محیطی وابسته است. مار های جوان و در حال رشد به طور پیوسته (هرچند هفته یک بار) پوست اندازی می کنند در حالی که مارهای بالغ به میزان کمتر و تنها چندبار در سال این پروسه را طی می کنند.

*نشانه هایی که نمایانگر شروع پوست اندازی مار هستند؟

  • چشمان مار رنگی آبی و ابر مانند پیدا می کنند. دلیل این موضوع به پوشاننده چشم آنان باز می گردد. این پوشاننده به دلیل این که قرار است جایگزین شود (به دلیل پوست اندازی) شل شده و موقعیت همیشگی خود را ندارد. با شروع پوست اندازی، چشم‌ها مانند قبل تمیز خواهند شد.
  • پوست قدیمی مار کمرنگ یا کدر خواهد شد و گاهی اوقات شکم مار در ابتدا کمی صورتی به نظر می رسد.
  • مار بیشتر از قبل خود را مخفی می کند.
  • اشتهای مار  ممکن است کم شده یا حیوان کاملا از تغذیه خودداری کند.
  • مار ممکن است حساس تر شده و حالت تدافعی بیشتری پیدا کند (دلیل آن به کم شدن دید حیوان باز می گردد). توجه داشته باشید که پوست اندازی برای مار فرآیندی بسیار استرس زا می باشد.

هنگامی که مار آماده پوست اندازی  شده است به دنبال سطوح زبر و سخت می گردد تا از آنان برای جدا کردن پوست خود کمک بگیرد. همچنین ممکن است برای تسریع این فرآیند مار خود را در آب خیس کند.

 

 فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی مار

*نگهداری از مار در فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی مار حال پوست اندازی

سعی کنید امکاناتی را که مار برای انجام این پروسه به آن ها احتیاج پیدا خواهد کرد را برای او فراهم کنید. ظرفی کم عمق را در گوشه ای قرار دهید تا مار بتواند خود را در آن خیس کند. در طی فرآیند پوست اندازی، مار زمان های زیادی را در مکان های ذکر شده می‌گذراند.

هنگامی که مار در حال پوست اندازی یا آماده شدن برای این پروسه است، تا جای ممکن از بلند کردن و بازی با او خودداری نمایید (در صورت لزوم و ملایم بودن می توانید او را در دستان خود بگیرید اما توجه داشته باشید که مار دوران سختی را می گذراند و استرس زیادی را تحمل می کند، همچنین عدم احتیاط ممکن است باعث صدمه زدن به پوست جدید و حساس مار شود).

اگر مار تصمیم به روزه و عدم تغذیه پیدا کرده است دلیلی ندارد که نگران شوید. ماری که سالم باشد به راحتی می تواند چندین هفته را بدون غذا بگذارند (مار های بزرگتر زمان بسیار بیشتری را می توانند تحمل کنند). با این حال اگر مار شما تمایل به غذا خوردن دارد بهتر است از وعده های غذایی کوچکتر استفاده کنید تا تلاش مار برای هضم غذا در طول فرآیند پوست اندازی به حداقل مقدار ممکن برسد.

هنگامی که مار پوست اندازی کرد، پوست را با دقت بررسی کنید تا از کامل بودن آن اطمینان یابید. در حالت ایده آل کل پوست به صورت یکپارچه خارج شده و پوشاننده های چشم نیز باید همراه این پوست باشند (روی پوست در مکان چشم ها نباید سوراخ وجود داشته باشد). اگرمار نتوانسته از پوست قبلی خود به طور کامل خلاص شود یا پوشاننده چشم های او هنوز باقی مانده‌اند ممکن است مار به کمک شما برای جدا کردن آن ها نیاز داشته باشد. بنابر این بررسی پوست مار اهمیت زیادی دارد.

*مشکلات پوست اندازی مار

اگر مار نتوانسته است به طور کامل پوست اندازی کند، ممکن است دلیل بر مشکلی در سلامتی مار یا محیط زندگی نامناسب باشد(برای مثال سطح رطوبت محیط یا وجود انگل های خارجی مانند مگس و کنه).

پوشاننده های چشم باقی مانده (زمانی که این پوشاننده ها همراه با پوست از مار جدا نشده اند) ممکن است گاهی در این پروسه اتفاق بیفتند. برای کمک به مار می توانید این پوشاننده ها را جدا کنید. همچنین به بررسی علت پوست اندازی ناکامل مار بپردازید تا مار شما در پوست اندازی بعدی خود به این مشکلات برخورد نکند.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی مار

پرورش مار,پرورش خزندگان,پرورش تمساح

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!