google-site-verification: google71824fed87a2f1e4.html

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

-شکل و زیستگاه عقرب را بیشتر بدانیم؟

عقرب‌ها رنگ‌های مختلفی مثل زرد مایل به قهوه‌ای، قهوه‌ای، خاکستری و سیاه دارند و اندازه آن‌ها بین ۱۸ تا ۵/۱ سانتی‌متر مختلف است. ولی بواسطه شکل بدنی خود که حالتی تخت و صاف دارد، می‌توانند از شکاف‌هایی به عرض ۳ میلی‌متر نیز عبور کنند و خود را وارد خانه سازند.

عقرب‌ها در محیط خارج از خانه در شکاف و درز بین سنگ‌ها، زیر پوست درختان، بین هیزم‌ها و مانند آن یافت می‌شوند و در محیط خانه در حمام، دستشوئی، آشپزخانه و محیط‌های مرطوب دیده می‌شوند. این جانوران در طول روز در گوشه‌ای بی‌حرکت و پنهانند و در طی شب فعالیت خود را آغاز می‌کنند و به‌دنبال شکار خود می‌روند و سم خود را از طریق نیش که در انتهای دم آن‌ها وجود دارد به شکار خود تزریق می‌کنند.

*شکار

عقرب‌ها اغلب حشرات موذی را به دام می‌اندازند و از این نظر اهمیت دارند. آن‌ها اغلب سوسک‌ های سیاه و اگر بتوانند قورباغه‌ ها را نیز شکار می‌کنند. آن‌ها پس از شکار، طعمه را ابتدا نیش می‌زنند سپس با حرکات کلیسر یا به عبارتی آرواره های خود شروع به خرد کردن بدن طعمه می‌کنند و در این موقع بر اثر ترشح آنزیمی آن را به صورت مایع در می‌آورند.

در ناحیه دهان پرزهایی دارند که به صورت فیلتر عمل می‌کنند و از ورود ذرات غذایی کوچک به مری جلوگیری می‌کنند زیرا مواد غذایی فقط باید به صورت مایع وارد شوند. بنابراین مواد سفت را به صورت تفاله‌های گلوله شده به دور می‌اندازند. به همین دلیل است که عمل خوردن غذا در عقرب‌ها به طول می‌انجامد و گاهی تا ۲۴ ساعت طول می‌کشد. همچنین عقرب‌ها به آب نیاز دارند و عقرب‌های نواحی مرطوب معمولاً آب را به صورت جداگانه می‌نوشند و عقرب‌های نواحی خشک نیز آب مورد نیاز را از بدن طعمه فراهم می‌کنند.

عقرب‌ها پس از غذا خوردن، ساعت‌ها به تمیز کردن خود می‌پردازند و به وسیله مایعی که از دهان ترشح می‌کنند، به تمیز کردن پاها و کلیسرهای خود می‌پردازند. عقرب‌ها در گرسنگی و تشنگی مقاومت زیادی دارند به‌طوری‌که می‌توانند ماه‌ها بدون آب و غذا زنده بمانند.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

*گونه‌ها

از حدود ۲۰۰ گونه متفاوت عقرب که در سراسر دنیا پراکنده‌اند فقط حدود ۲۰ گونهٔ آن‌ها سمی هستند و در میان آن‌ها نوعی عقرب قرمز هندی کشنده‌ترین گونه می‌باشد که میزان کشندگی آن در ایالت‌های هند بین ۴۰ تا ۳۰ درصد گزارش شده‌است.

عقرب گونه‌های زیادی دارد که در ایران دو گونه ایرانوس و خوزستانوس در ایران کشف و نام عقرب ایرانی به ثبت رسیده‌اند. در ایران سه گونه عقرب خطرناک وجود دارد که گزارش‌هایی از مرگ بر اثر گزش آن‌ها وجود دارد:

۱- «همی سکورپیوس لپتوروس» که عقربی زرد رنگ و کوچک است. نرها دمی بلند دارند. این عقرب در نواحی جنوبی و جنوب غربی بسیار فراوان است و در خوزستان به آن «گادیم» می‌گویند.

۲- «کمپسوبوتوس ماتهیزنی» که دارای اندازه‌ای بسیار کوچک و بدنی باریک به رنگ زرد یا آجری است. این گونه هم در نواحی جنوبی به ویژه در خوزستان فراوان است. سم این دو گونه عقرب می‌تواند گلبول‌های قرمز خون را تخریب کند.

۳- «آندرکتونوس کراسیکودا» که جثه‌ای درشت‌تر از دو گونه قبلی دارد و رنگ آن سیاه یا قهوه‌ای تیره‌است. این گونه در بیشتر نقاط ایران پراکندگی دارد.

*دشمنان طبیعی

عقرب‌ها دو دشمن طبیعی دارند یکی از آن‌ها یک نوع سار است و دیگری مگس. عقرب‌ها تنها موجوداتی هستند که اشعه رادیو اکتیو تأثیری به آن‌ها ندارد. ضعیفترین عقرب‌ها ۴۰۰۰۰ راد (واحد اندازه‌گیری تشعشعات تولیدکننده یون جذب شونده) را تحمل می‌کنند این عدد در مورد انسان کمتر از تنها ۶۰۰ راد می‌باشد و بدین گونه حتی از انفجار اتمی هم جان سالم به‌در می‌برند.

*خودکشی عقرب ها

برخی تصور می‌کنند زمانی که عقرب در میان آتش محصور می‌شود یا در شرایط سخت قرار می‌گیرد، دم خود را بر بالای سرش می‌برد و نیش را درون سرش فرو کرده و خودکشی می‌کند. اما این باوری غلط و فقط یک افسانه‌است و پایه علمی ندارد. در حقیقت عقرب وقتی در میان آتش محصور می‌شود با حرکات نیش زدن به اطراف می‌خواهد از خود دفاع کند و به عبارتی هر آنچه که در مقابلش است را نیش بزند و در این موقع نیز می‌خواهد آتش را نیش بزند که این تصور را پدید آورده که خودش را نیش می‌زند.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

عقرب‌ها همانند جانوران دیگر در برابر هر شرایط سختی تا لحظه مرگ مقاومت می‌کنند و این شرایط بوجود آمده‌است که جان آن‌ها را می‌گیرد نه این که خودشان به ناچار خودکشی کنند. اما این که چرا عقرب‌ها در میان حلقه آتش می‌میرند، به میزان مقاومت عقرب در برابر گرما بستگی دارد و علت آن بالا رفتن درجه حرارت اطراف است. به عبارت دیگر عقرب‌ها دمای بالا را نمی‌توانند تحمل کنند و بیشتر آن‌ها در دمای ۴۰ درجه به بالا می‌میرند ولی در عوض دمای بسیار پایین و در حد صفر درجه را به خوبی تحمل می‌کنند. علت مرگ عقرب در حرارت بالا به دلیل از دست دادن سریع آب بدن، انعقاد همولنف و انسداد عروق و مجاری است.

*نحوه تشخیص عقرب های ایران

-1کژدم های کوچک، متوسط و با جناغ مثلثی هستند. چشم های جانبی 2 تا 5 عدد . فمور دست ها دارای 10 یا بیشتر از 10 تریکوبتری دارد . پاتلا در دست ها در سطح شکمی بدون تریکوبتری است . سپرسری دارای گرانول یا بدون گرانول . جنس های دنیای قدیم، دم معمولا قوی و محکم است . پدیپالپ ها کشیده اند. رنگ آنها تنوع زیادی دارد . تعدادی از گونه ها زرد یا قهوه ای، بعضی سیاه رنگ می باشند.

*خانواده بوتیده

2- استرنوم (جناغ) پنج ضلعی. پدیپالپ پهن و خیلی قوی، به ویژه در دست های پدیپالپ می باشد.چشم های کناری 3 عدد . پاتلا در سطح خارجی با 13 تا 15 تریکوبتری تارس دارای لبه و کمی خمیده.

*خانواده لیوکلیده

3- استرنوم (جناغ) پنج ضلعی، پدیپالپ، پهن و خیلی قوی، به ویژه در دست های پدیپالپ، می باشد .

چشم های کناری 3 یا 2 عدد، سپر سری صاف و بدون گرانول، موی زیر تلسون(subaculear spine) وجود دارد یا وجود ندارد.

*خانواده اسکورپیونیده

1-4 گیره ها با 19 تریکوبوتری که 13 تای آن روی سطح خارجی است . اولین حلقه کلیسر بدون فلس یامو ( stridulatory setae ) در روی سطح میانی

دم باریک و کوتاه تر از مجموع طول سرسینه و شکم، بند اول دمی کوتاه و پهن، بند دوم دارای ابعاد تقریبا مساوی، طول بند های سو و چهارم و پنجم دمی بیشتر از عرض آنهاست . گیره ها بیش از اندازه پهن . بدن بطور متوسط 6 سانتی متر به رنگ زرد تیره به استثنای انتهای گیره ها، سوزن سمی و برآمدگی چشمی که قهوه ای پر رنگ می باشد .کاراپاس در قسمت حاشیه جلوئی فرو رفته، فاصله بین چشم های میانی معادل قطر آنهاست.

2-4پروزوما در سطح پشتی با یک شیار عمیق میانی تقسیم می شود . گیره ها پهن و نسبتا کوتاه ودارای دوردیف کارن که به صورتی خطی برجسته درآمده، خار یا برجستگی زیر تلسون (subaculear spine) وجود دارد طول تلسون حدود 2 برابر پهنای آن . نیش کوچک حدود 2 تا 3 میلیمتر.بند های دم کشیده و بزرگ ، طول بند های دم 5تا 6 برابر پهنا.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

پرورش عقرب,scorpion,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!