google-site-verification: google71824fed87a2f1e4.html

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عنکبوت

-عنکبوتیان چه موجوداتی هستند؟

تمامی جانوران را در گروهی به‌نام فرمانرو Animalia قرار می‌دهند. این فرمانرو خود به چندین شاخه تقسیم می‌شود که یکی از آن‌ها بندپایان (Arthropoda) است. بندپایان، جانورانی هستند که در داشتن اسکلت خارجی، بدن بخش‌بخش و ضمائم جفتی و بندبند مشترک هستند. این گروه شامل زیرشاخه‌های منقرض نشده‌ی سخت‌پوستان (شامل خرچنگ­ها، میگو­ها، لابستر­ها، کشتی ­چسب­ ها، خرخاکی­ ها و غیره)، شش‌پایان (شامل حشرات و درون آروارگان)، هزارپایان (شامل صدپاها، هزارپاها، خردپایان و کوتوله ­پایان) و کلیسرداران است. تمامی کلیسرداران، واجد قطعاتی پیش‌دهانی به‌نام «کلیسر» بوده که از دو طرف خارجی توسط یک جفت ساختار ویژه به‌نام «پدی پالپ» محصور شده‌اند. عنکبوتیان، عنکبوت‌های دریایی و خرچنگ‌های نعل اسبی رده‌های منقرض نشده‌ی این زیرشاخه هستند. رده‌ی عنکبوتیان خود به یک زیر رده (کنه‌سانان) و 10 راسته تقسیم می­شود که از آن‌ها می‌توان به عنکبوت‌ها، عقرب‌ها و رتیل‌ها اشاره نمود. در مجموع، چیزی در حدود 100000 گونه­ متفاوت از این رده در سراسر جهان شناخته شده است. قدیمی‌ترین عضو این گروه گسترده نوعی عقرب بوده که در اوایل دوره‌ی سیلورین، یعنی چیزی در حدود 440 میلیون سال پیش ظاهر شد. با در نظر داشتن این تاریخچه، شاید اطلاق عنوان «فسیل های زنده» به عقرب های امروزی منطقی به نظر برسد، چرا که حقیقتا نمونه­ های امروزی تا حدود زیادی با اجداد ماقبل تاریخی و غالبا غول پیکر خود شباهت دارند. نخستین عنکبوت اولیه­ شناخته­ شده مربوط به دوره­ دونین (حدودا 410 تا 360 میلیون سال پیش) بوده و اکثر سایر راسته­ های امروزی نیز تا دوره­ کربونیفر (حدودا 345 تا 280 میلیون سال پیش) بوجود آمدند.

ریخت‌شناسی

به مانند تمامی بندپایان، عنکبوتیان واجد نوعی پوشش سخت به نام «اسکلت خارجی» بوده که نه تنها سطح خارجی بدن جانور را می پوشاند، بلکه در تشکیل تاندون­ ها، غشای مفاصل، موهای حسی و بخش هایی از دستگاه تناسلی و تنفسی نیز نقش دارد. پیکر این جانوران از دو قسمت تشکیل شده است: بخش پیشین که «سر ـ سینه» نامیده شده و بخش پسین، که «شکم» می‌باشد؛ البته این فرم تقسیم‌بندی ممکن است در برخی گروه‌ها مثل کنه‌ها و درازپایان به‌وضوح مشخص نباشد. سر ـ سینه بخش تغذیه‌ای، حسی و حرکتی جانور بوده و خود از دو بخش به‌هم پیوسته‌ی سر و سینه تشکیل شده است؛ در حشرات این دو قسمت از هم جدا شده‌اند و بدن جانور را به سه بخش تقسیم می‌کنند. در قسمت سری، غالباً مهم‌ترین ساختارهای قابل مشاهده چشم‌ها هستند. چشم‌های عنکبوتیان، برخلاف حشرات که چشمانی مرکب دارند، از نوع ساده بوده و تعداد آن‌ها در بیش‌ترین حالت 12 عدد است که در برخی عقرب‌ها رؤیت می‌گردد؛ تعداد هشت چشم معمول‌تر است (عموم عنکبوت‌ها) ولی موارد کم‌تر نیز رؤیت شده است. حتی برخی گونه‌های غارزی به‌کلی فاقد چشم هستند.

به سر ـ سینه شش جفت ضمیمه‌ی خارجی متصل است. اولین جفت این ضمائم، کلیسرها بوده که درست در جلوی بدن و در نزدیکی دهان واقع شده‌ و در فعالیت‌های زیادی همچون تقطیع شکار، دفاع، حفر گودال و غیره به جانور یاری می‌رسانند. کلیسرها در گروه‌های مختلف عنکبوتیان اشکال متفاوت و بالطبع کارایی‌هایی متفاوتی را بروز می‌دهند؛ مثلاً در عقرب‌ها سه قسمتی بوده، فرم چنگک مانند پیدا کرده و در تقطیع شکار کاربرد زیادی دارند درحالی‌ که در عنکبوت‌ها دو قسمتی بوده، بیش‌تر فرم خنجری داشته و در تزریق زهر و نگاه داشتن طعمه فعالیت می‌کنند. دهان بین کلیسرها جای گرفته و از سایر طرفین توسط ساختارهای دهانی محاصره شده است.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عنکبوت

جفت دوم ضمائم، ساختارهایی هستند به‌نام «پدی پالپ» (به اختصار پالپ) که در دو طرف کلیسرها قرار گرفته‌اند. پدی پالپ‌ها عموماً نقش حرکتی نداشته و به‌خاطر مجهز بودن به حسگرهای متعدد بیش‌تر قابلیت حسی پیدا کرده‌اند. همچون کلیسرها، پدی پالپ‌ها هم در گروه‌های مختلف عنکبوتیان ظاهر و کاربرد متفاوتی پیدا کرده‌اند: مثلاً در عقرب‌ها و شبه‌عقرب‌ها، پالپ‌ها فرم گازانبری؛ در عقرب‌های شلاقی و عنکبوت‌های شلاقی فرم شبه‌گازانبری و در عنکبوت‌ها و رتیل‌ها تقریباً ظاهری مشابه پاها دارند. از کاربردهای مختلف پدی پالپ‌ها درگروه‌های متفاوت می‌توان به نگه‌داشتن شکار در رتیل‌ها به‌واسطه‌ی دارا بودن ساختارهای مکنده، نگه‌داشتن و تقطیع شکار در عقرب‌ها، شبه‌عقرب‌ها، عقرب‌های شلاقی و عنکبوت‌های شلاقی و همچنین انتقال اسپرم در طی فرایند جفت‌گیری در عنکبوت‌ها اشاره کرد.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عنکبوت

چهار جفت ضمیمه‌ی دیگر، پاهای جانور هستند که هر یک شامل هفت بند بوده (البته در بعضی راسته ­ها نوع تقسیم بندی متفاوت است) و علاوه‌بر نقش حرکتی خود، با دارا بودن حسگرهای فیزیکی و شیمیایی متعدد، جانور را در آگاه‌سازی نسبت به محیط پیرامون‌اش یاری می‌رسانند. تمامی عنکبوتیان در مرحله‌ی بلوغ خود هشت پا دارند و به‌راحتی در نگاه اول از حشرات که دارای شش پا هستند تمیز داده می‌شوند. در برخی گروه‌ها مثل رتیل‌ها و عقرب‌های شلاقی جفت اول پاها عمده‌ی نقش حرکتی خود را از دست داده و بیش‌تر فعالیت حسی را برای جانور ایفا می‌کند.

شکم بخش دوم بدن است که بخش هاضمه‌ای، جنسی و تنفسی محسوب گشته و در مقایسه با سر‌ـ سینه، قابلیت اتساع فراوانی دارد؛ این ویژگی، در هنگام باروری و یا تغذیه، نمود بارزتری پیدا می‌کند. در سطح زیرین شکم، ساختارهای متعددی از جمله ساختارهای تنفسی که ممکن است از نوع شش‌های کتابی، سیستم نایی و یا ترکیبی از هر دو باشند قرار دارند. برخی عنکبوتیان کوچک جثه، مثل  دم شلاقی­های کوچک و بسیاری از کنه‌ها به‌کلی فاقد ساختارهای تنفسی بوده و مبادله‌ی گاز را از طریق کوتیکول خود انجام می‌دهند. در بخش انتهایی شکم در عنکبوت‌ها، تارریس‌ها وجود دارند که حاوی مجاری انتقال دهنده‌ی ابریشم می‌باشند. این مجاری از سویی به غدد تولید ابریشم و از سویی دیگر به منافذ ریز نوک تارریس‌ها منتهی می‌گردند. همچنین، در سطح زیرین شکم عقرب‌ها ساختارهای حسی شانه مانندی به‌نام «پکتین» وجود دارند که جانور را در شناخت محیط اطراف یاری می‌کنند؛ در جنس نر پکتین ها بلندتر بوده که جانور را در پیدا کردن جفت یاری می رسانند. اندامی مشابه در رتیل‌ها نیز وجود دارد که ظاهری بادبزنی شکل داشته و به آن «اندام راکوئت» گویند که تا حدودی نقش مشابه پکتین ها در عقرب ها را ایفا می کنند (البته اندام های راکوئت در سطح زیرین جفت چهارم پاها واقع شده اند). برخی عنکبوتیان دارای ساختاری به‌نام «تلسون» هستند که از بند مقعدی آن‌ها نشأت گرفته است؛ این اندام در عقرب‌ها به حالت نیش و در برخی گروه‌های دیگر مثل  دم شلاقی ها فرم تاژک مانند پیدا کرده است.بسته به گروه های متفاوت، دو شکلی جنسی می تواند وجود داشته باشد یا نداشته باشد. در صورت وجود، می­تواند به صورت جثه­ بزرگتر و ظاهر تنومندتر جانور ماده، تنوع رنگی بیشتر فرد نر و یا تفاوت در برخی اندام های خاص مثل پدی پالپ ها نمود پیدا کند.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عنکبوت

پرورش عنکبوت,spider farm,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!