google-site-verification: google71824fed87a2f1e4.html

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

-نوعی شبه عقرب, دشمن طبیعی کنه واروا

نوعی حشره از راسته کژدم وارگان, شبه عقرب ها یا عقرب نماها ( Chelifer cancroides – Pseudoscorpion ) وجود دارد که از رده عنکبوتیان محسوب می شوند. در واقع این موجودات شبیه به عقرب ها هستند اما یک نوع عنکبوت به شمار می آیند, با اندازه ای بین ۲ تا ۸ میلی متر, شکمی ۸ بندی به رنگ زرد یا تیره, معمولا دارای ۲ یا ۴ و یا فاقد چشم و همچنین فاقد دمی شبیه عقرب ها هستند.

ساکن برگ ها, چوب های پوسیده و پوست درختان جنگل بوده و برای زمستانگذرانی نیازمند تنه های چوب پوسیده با سوراخ های تودرتو هستند. کنام ۸ گونه از این شبه عقرب در شرق, جنوب و شمال آفریقا و همچنین هند گزارش شده است.

حدود ۱۰ الی ۲۴ ماه طول می کشد تا این حشرات از مرحله تخم به مرحله بلوغ برسند و عمر آنها تا ۴ سال می باشد. تعداد نر ها در حالت طبیعی حدود ۴ تا ۵ برابر ماده ها می باشد.

-شبه عقرب کنه خوار

از حشرات بالغ, لاروها, شفیره ها, شپش ها و کنه ها تغذیه می کنند. این نوع عقرب جعلی, در کلنی زنبور عسل از کنه بالغ واروا که مهمترین عامل نابودی زنبورهای عسل در دنیا می باشد و از سایر آفات ریز تغذیه می کند. تغذیه این شبه عقرب حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه طول می کشد.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

-آرواره های شبه عقرب کنه خوار

این پارازیت ابتدا به وسیله چنگال های خود, کنه ها را گرفته و با نیش زدن از طریق دندانه های سمی چنگال ها, کنه ها را فلج می کند. سپس با گاز گرفتن و مکیدن, تمام محتویات لنفی بدن کنه را چند بار خارج و دوباره به درون بدن کنه خالی می کند تا آنزیم های بزاق دهانش تمام مواد قابل جذب را شستشو و تخلیه کرده و مورد تغذیه شبه عقرب قرار دهد و در انتها کیتین خالی کنه را دور می اندازد.

چنگال های این حشره دارای کرک های بسیار حساسی می باشد که حتی در هنگام تغذیه اگر کنه ی دیگری در مسیر این حشره باشد, توسط وی تشخیص داده شده و شکار می شود و بعد از اتمام کار شکار اول, شکار بعدی مورد تغذیه قرار می گیرد.

استفاده از این حشره به عنوان پارازیت طبیعی کنه واروا فوایدی همچون حفظ زنبور عسل ها از انقراض, مبارزه مشترک برای تمام انواع زنبور عسل ها و استفاده نکردن از مواد شیمیایی را داراست. تاکنون هیچ سندی از خطرناک بودن این نوع از شبه عقرب ها برای خود زنبور عسل به دست نیامده است.

از مضراتی که کندوهای مدرن و غیرچوبی برای زندگی زنبورعسل دارد این است که این شبه عقرب ها دیگر قادر به زندگی در آنها نمی باشند. همچنین مبارزه شیمیایی با کنه واروا به طور ناخواسته این شبه عقرب ها را هم از بین برده و توازن طبیعی را به هم می زند.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

-اندازه شبه عقرب کنه خوار

راه حل هایی که به تکثیر این شبه عقرب ها کمک می کند فعلا در حال بررسی می باشد, اما به صورت ساده می توان گفت که اگر به انتقال این کنه ها درون کندو کمک کنیم و کندوها از جنس چوب باشد و همچنین به جای داروهای شیمیایی برای دفع کنه ها از روش های غیرشیمیایی استفاده شود, کمک شایانی به حضور این شبه عقرب ها در جمع کلنی های زنبور عسل خواهد شد.

شبه ‌عقرب‌ ها و جورپایان خاکزی و تغییرات جمعیت آن‌ ها به مدت یک سال در خاک جنگل سمسکنده به عنوان بخشی از جنگل های خزری شمال ایران طی زمان‌ های مختلف مورد مطالعه قرار گرفت (1392-1391). نمونه برداری‌ ها از خاک جنگل و به فاصله هر دو ماه یک بار توسط آگر انجام گردید. به منظور تعیین حضور این بندپایان در سطح یا عمق خاک، نمونه‌ های جمع آوری شده به سه بخش شامل خاک‌برگ، لایه 3-0 سانتی‌ متر و لایه 6-3 سانتی ‌متر زیر خاک‌برگ تقسیم گردید و بندپایان این سه لایه با استفاده از گرما در قیف برلیز استخراج گردید. بررسی‌ ها نشان داد که چهار گونه از شبه ‌عقرب‌ ها و دو گونه از جورپایان در خاک جنگل سمسکنده حضور دارند.

شبه عقرب ها (Pseudoscorpionida) به عنوان راسته ای از عنکبوت مانند ها مورد مطالعه قرار گرفته اند. شبه عقرب ها جانورانی کوچک بوده و از شباهت بسیاری به عقرب ها برخور دار می باشند . فقدان دم برجسته ترین اختلاف این گروه از جانوران با عقرب های حقیقی به شمار می آید.

شبه عقرب Ellingsenius fuller جنسی غیر معمول است که محل زندگی آنها احتمالا به آشیانه های زنبوران عسل محدود می شود . محیط گرم و مرطوب کلنی های زنبور عسل محلی مناسب برای گذراندن زندگی آنها می باشد .

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی عقرب

پرورش عقرب,scorpion,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!