google-site-verification: google71824fed87a2f1e4.html

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی قارچ شیتاکه

شرایط محیطی قارچ شی تاکه

دما

برای تولید این قارچ نوسانات دمایی، به خصوص دمای کم مورد نیاز است زیرا علاوه بر تشکیل اندام بارده، تمام واکنش­های شیمیایی و فیزیکی به وسیله دما و آنزیم ­هایی که خود تحت تاثیر دما هستند کنترل می­شوند. دمای مناسب برای رشد میسلیوم شیتاکه 27-24 درجه سانتی گراد می ­باشد. لازم به ذکر است که این قارچ توانایی تحمل دماهای بالاتر از 34 درجه سانتی گراد را ندارد. بهترین دما برای باردهی 2-1±15 درجه سانتی گراد می­ باشد.

رطوبت

آب عنصر ضروری رشد و باردهی قارچ شیتاکه است. مواد غذایی باید به صورت محلول در آب به بستر این قارچ اضافه شود. در مراحل مختلف رشد رطوبت متفاوتی مورد نیاز است. برای مثال در دوران رشد میسلیوم میزان رطوبت محیط کشت %55 و رطوبت هوا کمتر از %75 و در دوران باردهی رطوبت محیط کشت %55 – %50 و رطوبت نسبی هوا برابر با %95 – %85 مورد نیاز می­ باشد.

 

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی قارچ شیتاکه

تهویه

با توجه به هوازی بودن این قارچ، اکسیژن جزء موارد ضروری رشد آن محسوب می­ شود. در دوران باردهی و رشد میسلیوم میزان متفاوتی از اکسیژن مورد نیاز است. تهویه مناسب برای باردهی قارچ بسیار مهم است بطوریکه جریان هوای ورودی نباید بیشتر از %03/0 باشد. زیرا منجر به باز شدن زودرس کلاهک های قارچ می­ شود.

نور

میسلیوم قادر به رشد در محیطی با نور کم می ­باشد، بطوری­که در تاریکی میسلیوم 3 تا 4 برابر سریع تر از زمانی رشد می­کند که نور شدید است (نور معادل 500 لوکس). ولی برای رشد اندام بارده وجود نور امری ضروری است. میزان نور مناسب در این زمان 50 تا 100 لوکس می باشد.

PH یا اسیدیته محیط

بهترین محیط رشد برای شیتاکه محیطی با پی اچ اسیدی می باشد، بطوریکه PH 5/4 تا 5/5 برای رشد میسلیوم و PH ای حدود 5/3 تا 5/4 برای تشکیل اندام بارده لازم می باشد.

تحقیقات بر روی ترکیبات حاوی بذر چاودار و خاک اره نشان داده است که قارچ شیتاکه را می­توان علاوه بر روش کشت استاندارد و متداول آن در بسترهای کاشت متفاوتی نیز پرورش داد. به عنوان مثال هان­آلیا در مقاله خود از بستر کاشت جدید حاوی 90درصد خاک اره پهن برگان؛10درصد شلتوک برنج و 2درصد کربنات کلسیم در کنده­های چوب مخصوص پرورش این قارچ خبر داد. از میان مکمل­ های غذایی که تاثیر بیشتری نسبت به شلتوک برنج در افزایش رشد میسلیومی دارند می­توان به پودر مخمر آب جو (2درصد) پودر سویا (5درصد) پودر شیر (2درصد) و ملاس چغندر (5/1درصد) اشاره کرد. بیشترین و سریعترین رشد میسلیومی در مقدار رطوبت 60-50 درصد کنده­های چوب به دست می آید. در آزمایشاتی که بر روی باردهی و میزان آن به عمل آمده نتایج زیر بدست آمد:

بعد از کامل شدن رشد میسلیومی در صورتی که چرخه رویشی قارچ، حداکثر تا 12 هفته به درازا می­ انجامید بیشترین عملکرد ممکن به دست آمد.

در مرحله ظهور ته سنجاقی­ ها خیساندن کنده به مدت 72-48 ساعت در حوضچه­ های مخصوص مقدار رطوبت آن­ها را 15-5 درصد افزایش داده و نتیجه عملکرد را تا 50 درصد افزایش داد.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی قارچ شیتاکه

خنک کردن کنده ­ها به مدت 8 روز در دمای 16-15درجه بعد از 48 ساعت خیساندن کنده­ ها؛ بالاترین عملکرد را تولید نمود.

 با استفاده از هیدروکلرید ازت 1درصد با تنظیم اسیدیته آب حوضچه الوارها بیشترین عملکرد در تولید محصول به دست می­اید.

 در نور 550 لوکس؛ مقدار عملکرد خیلی بالا رفت.

با افزایش هورمون­ های (NAA(5ppm،جیبرلین (ppm10) کلرو هیدرین اتیلن و کلشی سین و پودر مخمر (1/0 درصد) به آب حوضچه عملکرد افزایش یافت.

قارچ دارای خواص ضد سرطانی، ضد ویروسی، کاهش دهنده کلسترول خون و بسیاری خواص ارزنده دیگر می باشد . درکشور ژاپن به دلیل تاثیر بسیارعالی این قارچ دارویی درکشتن سلولهای سرطانی، به این قارچ لقب پادشاه قارچ های خوراکی داده اند.

یکی ازترکیبات مهم دیگر در قارچ شیتاکه خاصیت ضد دیابتیک آن است و قندخون یا دیابت راکاملاً درمان می نماید.

این قارچ برای درمان دردهای معده و هضم غذا و خروج سریع غذا از معده نیز کاربرد دارویی دارد.

 ازسوی دیگر تاثیر این قارچ دارویی بر روی ویروس-های بیماری ایدز نیز به وسیله متخصصین تایید شده است.

    این قارچ برای درمان سرطان های روده، کبد, تخمدان، ریه و معده به کار می-رود. برخی از پزشکان چینی معتقدند که این قارچ دارویی، در کاهش فشارخون نقش بسیارمهمی ایفا می کند. سرماخوردگی را نیز درمان نموده و سیستم گردش خون را آسان می­کند. و از لخته شدن خون در رگها جلوگیری می­کند.

نتیجه گیری

با توجه به جنبه های خوارکی و دارویی قارچ شیتاکه، آسان بودن کشت آن، ارزان بودن محیط کشت مورد استفاده (خاک اره)، سود آوری اقتصادی به علت قابلیت عرضه آن به شرکت های داروسازی گیاهی و شرکت-های آرایشی بهداشتی و استفاده از خواص دارویی آن توسط این شرکت ها،مطالعه در زمینه تولید این قارچ به صورت گسترده، توسط صنایع تولید و پرورش قارچ در ایران واجب الامر می باشد.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی قارچ شیتاکه

پرورش قارچ شیتاکه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!