کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، قارچ شیتاکه

مشاوره و راه اندازی قارچ شیتاکه  ،عوارض و مضرات قارچ شیتاکه09198000513

در ابتدا باید گفت قارچ شیتاکه  یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد.

-عوارض و مضرات قارچ شیتاکه

آلرژی و حساسیت

قارچ شیتاکه ممکن است در برخی افراد باعث آلرژی و حساسیت شود که با علائمی از جمله خارش پوستی، ناراحتی معده و حساسیت به نور خورشید مشخص می شود.

نقرس

گفته می شود که قارچ شیتاکه به دلیل مقادیر بالای پورین که دارد باعث افزایش اسید اوریک خون شده و خطر ابتلا به نقرس را افزایش می دهد.

-دوران بارداری و شیردهی

هنوز مطالعات دقیقی از اثر قارچ شیتاکه بر روی زنان باردار و شیرده صورت نگرفته به همین دلیل توصیه می شود که در دروان بارداری و شیردهی از مصرف این نوع قارچ اجتناب شود.

-نوزادان و کودکان

متخصصان توصیه می کنند که بهتر است نوزادان و کودکان از مصرف قارچ شیتاکی اجتناب کنند.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، قارچ شیتاکه

-طبع قارچ شیتاکه

طبیعت قارچ شیتاکه خنثی می باشد. قارچ شیتاکه سرشار از آنتی اکسیدان ها، ویتامین B2، ویتامین B3، ویتامین B5، ویتامین B6، فولات، ویتامین C، ویتامین D، منیزیم، روی، مس، سلنیوم و فیبر می باشد.

قارچ شیتاکه، (به انگلیسی : shiitake mushroom) قارچی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و بومی چین و ژاپن است که امروزه در ایالات متحده آمریکا، کانادا و سنگاپور هم پرورش داده می شود. این نوع قارچ ها که به طور طبیعی بر روی درختان جنگلی دیده می شود، بین 5 تا 10 سانتی متر رشد می کنند.

قارچ شیتاکه در ایران در استان خراسان رضوی پرورش داده می شود. امروزه برای تولید و پرورش قارچ شیتاکه از چوب خرد شده و برنج به عنوان بستر استفاده می شود.

طریقه مصرف

قارچ شیتاکه تازه و خشک شده را می توان به عنوان قارچ خوراکی برای تهیه انواع سوپ، ماکارونی و پاستا، نودل سبزیجات و خوراک قارچ و سبزیجات استفاده می شود.

همچنین این نوع قارچ به عنوان قرص مکمل قارچ شیتاکه در داروخانه ها به فروش می رسد.

-ارزش غذایی قارچ شیتاکه (100 گرم)

    کالری : 34

    چربی : 0.5 گرم

    کربوهیدرات : 6.8 گرم

    پروتئین : 2.2 گرم

    فیبر : 2.5 گرم

    قند : 2.4 گرم

مصرف خوراکی

در زمان‌های قدیم در ژاپن امکان کاشت این قارچ نبود و تنها در مناطقی که به صورت طبیعی رشد می‌کرد، برداشت می‌شد. شیتاکه در آشپزی بودایی یکی از موادغذایی مهمی است که برای درست کردن سوپ از آن استفاده می‌شود. در قدیم یکی از مواد گرانقیمت به‌شمار می‌آمد. کشت شیتاکه بر روی چاک ساقه درختان از دوره ادو آغاز شد. کشت مصنوعی شیتاکه از قرن بیستم آغاز شده‌است.

محققان ایرانی موفق به کشت این قارچ در استان خراسان رضوی شده‌اند و تخمین زده می‌شود که این قارچ تا چند سال آینده به کشت انبوه رسیده و وارد برنامه غذایی مردم کشور ایران شود.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، قارچ شیتاکه

-ارزش غذایی قارچ شیتاکه

قارچ شیتاکه مانند سایر انواع قارچ ها دارای پلی ساکاریدهای بتاگلوکان است که نوعی فیبر محلول می باشد و باعث کاهش ابتلا به سرطان کولون و کاهش کلسترول و چربی خون می شود. همچنین ماده کاهنده کلسترول به نام اریتادنین یا لنتیناسین نیز در این قارچ وجود دارد. ارگوتیونین که ماده ای شبه اسید آمینه است، به فراوانی در این قارچ یافت می شود و ارزش غذایی این قارچ را افزایش می دهد.

قارچ شیتاکه به علت دارا بودن بتاگلوکان باعث کاهش کلسترول خون می شود. در نتیجه کلسترول در بدن تجمع نمی یابد و احتمال تشکیل پلاک های آترواسکلروزی کاهش یافته و احتمال ایجاد گرفتگی عروق و سکته کم می شود

هر 72 گرم (نصف فنجان) از قارچ شیتاکه پخته، دارای 13/1 گرم پروتئین، 43/10 گرم کربوهیدرات، 16/0 گرم چربی، 52/1 گرم فیبر و 40/60 کالری انرژی است. این اطلاعات نشان می دهد که این نوع قارچ چربی و کالری کمی دارد و برای رژیم های کاهش وزن پیشنهاد خوبی می باشد.

قارچ شیتاکه منبع عالی از مس، ویتامین B5 (پانتوتنیک اسید) و سلنیوم است. زیرا 72 درصد نیاز روزانه یک فرد عادی به مس را فراهم می کند. همچنین 52 درصد از نیاز روزانه به ویتامین B5 (پانتوتنیک اسید) و 33 درصد از نیاز روزانه به سلنیم را در اختیار فرد قرار می دهد. قارچ شیتاکه منبع بسیار خوب برای روی و ویتامین B2 (ریبوفلاوین) و منبع خوب ویتامین D، ویتامین B3 (نیاسین)، ویتامین B6 (پیریدوکسین)، ویتامین B9 (فولات)، منیزیم و کولین است.

قارچ شیتاکه به عنوان یکی از منابع غیر حیوانی آهن مورد توجه می باشد. اکثر منابع غیر حیوانی آهن مانند انواع حبوبات، جوانه ها، سبزیجات، مغزها و دانه ها و … زیست فراهمی کمی دارند. یعنی در دستگاه گوارش به میزان کمی جذب بدن می شوند و بیشتر آهن موجود در منابع غیر حیوانی آهن از بدن دفع می گردد. اما قارچ شیتاکه زیست فراهمی خوبی دارد؛ و در حقیقت زیست فراهمی قارچ شیتاکه خشک شده با مکمل آهن از نوع فروس گلوکونات برابری می کند.

مشاوره و راه اندازی قارچ شیتاکه  ،عوارض و مضرات قارچ شیتاکه09198000513

آموزش پرورش اردک,پرورش کبک,بوقلمونآموزش پرورش زنبور,سوسک,پرورش ملخ,پرورش حشراتآموزش پرورش قارچ شیتاکه,شیتاکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!