کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب،آهو و گوزن

مشاوره و راه اندازی پرورش آهو و گوزن ،بدن گوزن معمولی قوی و چست و چالاک است 09198000513

در ابتدا باید گفت آهو و گوزن یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد.

زاد و ولد گوزن

گوزن

 برخی گوزن ها همانند گوزن اروپایی Roe تک همسرند، هرچند که این پدیده در میان گوزن ها شایع نیست. هنگام زاد و ولدِ گوزن ها بسته به منطقه زندگی شان دارد. گوزن های ساکن مناطق معتدل در  اواخر پاییز یا اوایل زمستان  فرزندان خود را بدنیا می آورند.

گوزن هایی

گوزن هایی نیز که در اقلیم های استوایی به سر می برند هرگاه میل داشته باشند زاد و ولد می کنند که حتی ممکن است چندین بار طی یک سال هم باشد. دوره بارداری گوزن ها بین 180 الی 240 روز است. معمولا هرچقدر اندازه بچه گوزن بزرگتر باشد مدت بارداری مادر نیز بیشتر است.

طایفه گوزن ها در میان نشخوارکنندگان یگانه طایفه ای است که انواع بسیاری از آن در قاره اروپا مانند جانوران وحشی زندگی می کنند.
یکی از خصوصیات عمده ای که گوزنها را از نشخوار کنندگان دیگر متمایز می کند شکل و ساختمان شاخ های این جانوران است معمولاٌ‌ تنها نرینه هایی که به سن بلوغ رسیده اند شاخ دارند. شاخهای گوزنها توپر و بی دوام هستند. شاخ های نشخوارکنندگان دیگر میان تهی و تغییر ناپذیرند، از این رو عنوان جانوران شاخ تهی یافتند.

در نخستین سال زندگی گوزنها شاخه ای استخوانی از هر سوی پیشانی روی دو برآمدگی پوشیده از پوست و پشم بسیار نرمی که مخمل خوانده می شود رشد می کند. پوست شاخ را تا مرحله تشکیل آن می پوشاند سپس پاره می شود و می افتد.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب،آهو و گوزن
در حدود فوریه(اوایل بهمن) شاخه استخوانی هم به نوبه خود می افتد و شاخ دیگری که نیرومندتر و درشت تر خواهد بود رفته رفته شکل می گیرد، این شاخ هم می افتد و جای خود را به شاخ دیگری وا می گذارد که سال اینده رشد می کند.
سال به سال شاخ ها رشد می کنند و رشته ها و پره هایشان چند برابر می شود.

شاخها به حسب انواع ممکن است از یک شاخه تشکیل می یابد اما بیشتر این شاخه آراسته به شاخ هایی است که بچه شاخ گویند. در برخی ازانواع گوزنها شاخها و بچه شاخها به صورت پارویی شهن و دندانه دار به هم جفت می شوند. این شاخ ها در گوزنهای بزرگ سرزمین شمالی دیده می شود چنین به نظر میر سد که گوزنها بومی آسیایند و از آسیا به اروپا ، افریقای شمال غربی حتی کوچیده اند و به انواع بسیار تقسیم شده اند.

بیشتر گاوها و اعضاء فامیلشان از جمله گوزنها دارای شاخ هستند که از همان مواد تشکیل دهنده مو یا پنچه ها ساخته شده است. از شاخه ها برای دفاع از قلمرو جفت و یا عقب راندن شکارچیان مهاجم استفاده می شود گوزنهای ماده دارای شاخهای استخوانی هستند که هر ساله آنها را می اندازند و مجددا” شاخهای جدیدی می رویانند گوزنهای نر رقیب از شاخهای خود به عنوان یک اسلحه در مسابقات جنگلی برای بدست آوردن ماده استفاده می کنند.

اینگ گوزنها در سرزمین هایی که آب و هوای معتدل یا قطبی دارند و ازاین گذشته در مناطق کوهستانی اروپا و آمریکا بسر می برند.

نمونه های عمده این طایفه بزرگ گوزن ، آهو ، گوزن خالدار ، گوزن سرزمین های شمالی و گوزن مناطق قطبی هستند.

بدن گوزن معمولی قوی و چست و چالاک است. مارال ماده کوچکتر از گوزن نر است هیکل چست و چالاک و زیبایی دارد.

رنگ گوزن ها

رنگ گوزن ها از قهوه ای کاملا تیره تا کاملا روشن در نوسان است و وقتی  رشاها متولد می شوند روی بدن خود خال های سفیدی دارند تا از دید شکارچیان مخفی بمانند. رشاها طی  دو الی پنج ماهگی خود از شیر گرفته می شوند. گوزن ها تا زمانی که به اندازه معینی نرسند بالغ نمی شوند و این اندازه بسته به گونه گوزن دارد. به صورت کلی بیشتر گوزن ها 11 الی 12 سال عمر می کنند، اما بسیاری از این حیوانات خیلی زودتر از این به دست حیوانات شکارچی دیگر یا حوادث محیطی همانند تصادم با اتومبیل ها جان خود را از دست می دهند.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب،آهو و گوزن

گاوها و گوزنها مقدار زیادی از پوشش گیاهی را می خورند که هضم آن برایشان مشکل بوده و دارای خاصیت غذایی مختصری می باشد اما همه این حیوانات دارای معده های چهار محفظه نشخوار کننده می باشند. معده های این حیوانات قدرت تجزیه این غذای بلعیده شده(چمنها و گیاهان) را دارند. بعد از بلعیدن غذا بخشی از غذا توسط باکتریها (در اولین محفظه از شکم) تجزیه می شود. بعد به درون دهان بازگشت داده می شود و مجددا” جویده می شود و برای دومین مرتبه بلعیده می شود تا در محفظه های بعدی هضم گردد.

گوزن حواس بسیار تکامل یافته ای دارد. در سایه قوه شامه خود می تواند از فاصله چند صد متری به وجود دشمن پی ببرد دو گوزن بسیار سریع است و جست هایی می زند که دو سه متر ارتفاع و شش هفت متر طول دارد و علاوه بر این شناگر قابلی است.
جنگلهای انبوه مسکن و ماٌوای دلخواه گوزن هستند، گوزن معمولاٌ‌در جریان روز میان بوته ها و درختان کوچک می خوابد و شب در جستجوی خوراک بیرون می آید. در تابستان علف و برگ درخت و در فصل سرما خزه و لجن و پوست درخت می خورد.

مشاوره و راه اندازی پرورش آهو و گوزن ،بدن گوزن معمولی قوی و چست و چالاک است 09198000513

آموزش پرورش آهو,فروش طرح توجیهی پرورش آهوآموزش پرورش گوزن, طرح توجیهی پرورش لاما,پرورش خرگوش,تشی

انواع گوزنها شاخهارنگ گوزن هازاد و ولد گوزنطایفه گوزن ها در میان نشخوارکنندگان یگانه طایفه ای استگوزن حواس بسیار تکامل یافته ای دارد.گوزن ها 11 الی 12 سال عمر می کنندگوزن هایییکی از خصوصیات عمده ای که گوزنها را از نشخوار کنندگان دیگر متمایز می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!