کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب،حشرات

مشاوره و راه اندازی پرورش حشرات ،کفشدوزک ها در واقع نوعی از سوسک ها محسوب می شوند 09198000513

در ابتدا باید گفت  حشرات یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد.

کفشدوزک ازخانواده حشرات

کفشدوزک هفت‌خال

کفشدوزک هفت‌خال یا سی سون (نام علمی: Coccinella septempunctata) گونه‌ای از کفشدوزک‌های کوسینلا است. این گونه در اروپا به نسبت مابقی گونه‌ها معروف تر می‌باشد. بر روی هر بال‌پوش کفشدوزک هفت‌خال که قرمز رنگ هستند، به تعداد ۳ عدد خال موجود است که به همراه یک خال که بر روی محل اتصال دو بال قرار دارد، جمعاً” هفت عدد می‌گردند. کفشدوزک‌های هفت‌خال و همچنین لارو آنها بسیار پرخور هستند و برای شتهها نوعی درنده (شکارچی) به شمار می‌روند. کفشدوزک هفت‌خال نوعی کنترل زیستی آفت محسوب می‌شود.

آشنایی با کفشدوزک ها

کفشدوزک ها گونه های مختلفی دارند که هر کدام به نوعی جذاب و دیدنی هستند و به نوعی می توان گفت به عنوان آفت خوارانی سیری ناپذیر یکی از حشرات مورد علاقه کشاورزان نیز می باشند.این مقاله خواندنی در باره گونه های مختلف کفشدوزک ها می باشد که بسیار جالب و کامل بررسی شده است.

کفشدوزک

کفشدوزک
رده :حشره
غذا :گیاه خوار و گوشت خوار (همه چیز خوار)
طول عمر در حیات وحش :2 تا 3 سال
اندازه :8 تا 10 میلی متر

نقشه گستره محل زندگی کفشدوزک _ قرمز:محل زندگی

مقایسه اندازه یک کفشدوزک با دست انسان

بسیاری از مردم کفشدوزک ها را به دلیل رنگ های زیبا و ظاهر خال خالی شان دوست دارند. ولی کشاورزان آن ها را به خاطر اشتهایشان در غذا خوردن دوست دارند. بسیاری از کفشدوزک ها اشتهایی سیری ناپذیر در خوردن حشرات گیاه خوار مثل شته ها دارند و با این کار خود، به حفاظت از محصولات کشاورزی کمک می کنند. کفشدوزک ها در میان کلنی (گروه انبوه) شته ها تخم گذاری می کنند. به این طریق هنگامی که تخم ها شکسته می شوند، لاروهای کفشدوزک (حالت اولیه و کرم مانند کفشدوزک) بلافاصله غذا خوردن را شروع می کنند.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب،حشرات

کفشدوزک ها در واقع نوعی از سوسک ها محسوب می شوند
در جهان بیش از 5000 گونه مختلف از این حشره وجود دارد که البته همه آن ها دارای چنین میلی نسبت به شته ها نیستند. تعدادی از کفشدوزک ها نه تنها شکارچیان حشرات گیاه خوار نیستند بلکه خود نیز گیاه خوارند . کفشدوزک لوبیای مکزیکی و کفشدوزک کدو از جمله آفت های ویرانگر هستند و همان طور که از نامشان مشخص است، از گیاهان و محصولات کشاورزی تغذیه می کنند.

کفشدوزک، زیبا و مفید

کفشدوزک‌ها در حقیقت شته‌ و شپشک می‌خورند. شاید به همین خاطر است که انسان‌ها کفشدوزک‌ها را دوست دارند. یک کفشدوزک تا 50 شپش و شته را در روز از بین می‌برد. این رقم در طول زندگی پربار یک کفشدوزک به چندین هزار شته و شپش می‌رسد.

حتی لارو کفشدوزک هم مفید است:

کفشدوزک‌ها با این قابلیت‌هایشان بهترین موجودات در مبارزه‌ بیولوژیک با آفت‌ها به شمار می‌روند. بدون ذره‌ای مواد شیمیایی کشاورزان می‌توانند با یاری کفشدوزک‌ها آفت‌هایی چون شته‌ها و شپشک‌های مضر را از محصولاتشان دور کنند. حتی لارو کفشدوزک‌ها هم قادر به مبارزه با این آفت‌ها است.

کم‌خطرتر از آنچه گمان می‌رود

شاید دیدن یک زنبور سرخ (Hornet) بدن آدم را به لرزه بیندازد. اما نترسید چون زهر این زنبور از زهر زنبورهای مهاجم (Waspe) کم‌خطرتر است. زنبورهای سرخ شیفته‌ شهد گیاهان هستند اما به بچه‌هایشان مخلوط شهد با حشره بیشتر مزه می‌دهد. یک دسته زنبور سرخ روزانه تا نیم‌کیلو حشره را قورت می‌دهند.

کفشدوزک کدو

کفشدوزک ها ظاهری نیم کره، کوچک، خال خالی و بدنی گنبد شکل و دایره ای یا بیضوی دارند. کفشدوزک ها پاها و شاخک هایی کوتاه دارند.

کفشدوزک ها با نام علمی” Coccinellidae” معمولاً به رنگ زرد، نارنجی و قرمز هستند و لکه هایی بر روی بال پوش هایشان (بال هایی که به مرور زمان تغییریافته و سخت شده است. بالپوش ها بر روی بال اصلی قرار دارند و از آن محافظت می کنند) دارند. پاها، سر و شاخک این حشره به رنگ سیاه است.

کفشدوزک ها ظاهری نیم کره، کوچک، خال خالی و بدنی گنبد شکل و دایره ای یا بیضوی دارند

گونه های مختلف کفشدوزک دارای لکه هایی با الگوهای مختلف هستند. برخی از آن ها خال دارند و برخی دیگر راه راه هستند، تعدادی نیز هیچ گونه لکه ای ندارند. کفشدوزک های 7 خال (3 خال سمت چپ، 3 خال سمت راست و یکی در وسط) معمولاً قرمز یا نارنجی هستند.

گونه بدون لکه و زرد

از جمله کفشدوزک هایی که دارای الگوی لکه های غیرمعمول هستند، می توان به یکی از گونه های 12 خال کفشدوزک (کفشدوزک ها دارای تعداد خال های مختلفی هستند که یکی از معیارهای دسته بندی آنان است) اشاره کرد که دارای خال هایی سفید در زمینه قهوه ای می باشد.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب،حشرات

تشخیص برخی گونه های کفشدوزک بسیار مشکل است

وجود خال های نمایان و رنگ های جذاب باعث می شود کفشدوزک در نظر شکارچیان کمتر جذاب به نظر برسد. کفشدوزک می تواند مایعی (زردرنگ، بد مزه، بد بو و کمی سمی) از میان بندپاهای خود ترشح کند که طعم این حشرات را بسیار بد می کند. رنگ قرمز کفشدوزک برای حیواناتی که قبلاً خوردن آن ها را امتحان کرده اند، پیام “من بد مزه هستم” را یادآوری می کند. در صورت وجود تهدید، کفشدوزک ممکن است خود را به مردن بزند و همزمان مایع بد بو و بد طعم را برای حفاظت از خود ترشح کند.

کفشدوزک ها اگر چه نمی توانند همانند پشه و کک انسان را نیش بزنند ولی می توانند با آرواره های خود گاز بگیرند. در بیشتر گونه ها، شما حتی متوجه گاز گرفتن آن ها هم نخواهید شد و هیچ گونه دردی را حس نمی کنید.

کفشدوزک ها هم نوع خوار نیز هستند. در صورت کم یاب شدن غذا، کفشدوزک ها هر کاری که برای زنده ماندن لازم باشد انجام می دهند، حتی اگر این کار به معنی خوردن یکدیگر باشد. کفشدوزک گرسنه در صورت مواجهه با یکی از هم نوعان خود، آن ها را نیز یک وعده غذایی به شمار می آورد. کفشدوزک های تازه به بلوغ رسیده یا لاروهایی که تازه پوست انداخته اند به اندازه کافی برای جویدن نرم هستند. تخم ها یا شفیره ها نیز منبع تأمین پروتئین برای کفشدوزک هایی است که سهم شته هایشان را تمام کرده اند.

مشاوره و راه اندازی پرورش حشرات ،کفشدوزک ها در واقع نوعی از سوسک ها محسوب می شوند 09198000513

پرورش زهر زنبور,سوسک,پرورش ملخ,پرورش انواع حشرات

آشنایی با کفشدوزک هاحتی لارو کفشدوزک هم مفید استزیبا و مفیدکفشدوزککفشدوزک ازخانواده حشراتکفشدوزک ها در واقع نوعی از سوسک ها محسوب می شوندکفشدوزک ها را به دلیل رنگ های زیبا و ظاهر خال خالی شان دوست دارند.کفشدوزک هفت‌خاللاروهای کفشدوزکمحل زندگی کفشدوزک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!