مشاوره و راه اندازی پرورش گوزن ،حقایق دیگر از گوزن ها09198000513

در ابتدا باید گفت گوزن یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد

گوزن ها گیاه خواران هستند

زاد و ولد گوزن ها:

با این که معمول نیست، برخی از گوزن ها، مانند گوزن رو تک همسر هستند. زاد و ولد گوزن نر به جایی که زندگی می کند بستگی دارد. گوزن در مناطق معتدل در طول پاییز یا اوایل زمستان پرورش داده می شود. گوزن ها در عرض های جغرافیایی پایین تر ازاواخر بهار تا اوایل تابستان زندگی می کنند ، گوزن ها زمانی که بخواهند در مناطق گرمسیری زندگی کنند ممکن است چندین بار در سال باشد.

گوزن در دوره بارداری 180 تا 240 روز بچه خود را حمل می کند. به گفته دانشگاه ایالتی لوییزیانا برای گوزن شمالی و جنوبی،دم سفید بارداری حدود 193 تا 205 روز است. معمولا هر چه گوزن بزرگ تر باشد، مادر بیشتر آن را در رحم خود حمل می کند. گوزن معمولا فقط یک تا سه بچه دارد و بچه زا هستند.

گوزن به رنگ قهوه ای تیره تا خیلی روشن است گوزن هایی که با خال های سفید به دنیا آمده اند به استتار آن ها از شکارچیان کمک می کند. دوتا پنج ماه از شیر گرفته می شوند. گوزنها ، قادر به بالغ شدن نیستند مگر اینکه به اندازه معین برسند، هر چند که آن ها بزرگ هستند باید بسته به گونه ها متفاوت باشند. به طور کلی، بیشتر گوزن ها 11 تا 12 سال زندگی می کنند، اگرچه بسیاری از آن ها قبل از آن به خاطر شکارچیان و یا خطرات زیست محیطی مانند برخورد با اتومبیل ها می میرند.

مشاوره و راه اندازی پرورش گوزن ،با پرورش گوزن درآمدبین المللی داشته باشید09198000513

حقایق دیگر از گوزن ها:

گوزن آب چینی تنها گونه است که شاخ های خود را بیرون نمی آورد. در عوض، دندان های نیش بسیار بلندی دارند که برای جذب جفت به کار می رود.

گوزن مشک گاهی در نظر گرفته می شود اما به عنوان یک خانواده مجزا با یک سرده و چهار گونه از جمله گوزن مشک در خطر انقراض و کم یاب در نظر گرفته می شود. آن ها در مرکز و شمال شرقی آسیا یافت می شوند. آن ها با گوزن حقیقی فرق دارند که شاخ ندارند؛ به جای آن دندان های خون آشام دارند. نرها دندان های دراز دارند .

گوزن ها از آن ها برای رقابت با ماده ها در فصل جفت گیری استفاده می کنند.

استفاده از شاخ گوزن برای مصارف دارویی، پوست آن برای چرم سازی و بهره گیری از گوشت آن به عنوان ماده‌ای پروتیئنی در سبد غذایی و در اختیار گذاردن گوزن به قرقگاه‌های شکار، از اهداف اجرای طرح پرورش گوزن است.

پرورش تجاری گوزن، صنعت جدیدی است و نیاز نداشتن پرورش گوزن به محیط سرپوشیده، سازگاری با شرایط آب و هوایی و سوددهی بیشتر در مقایسه با پرورش گاو و گوساله، فرصت مناسبی برای پرورش این دام است.

مرال قدرت باروری بالایی دارد و عمر پرورش و تولید مثلی طولانی دارد و به راحتی زایمان می کند و خیلی زود بچه های خود را از شیر می گیرد ضمن اینکه رفتار آرام مرال ها و جثه مناسب، وارسی دام ها و جابجایی ها را آسان می کند همچنین زمستان های سرد و تابستان های گرم را تحمل می کند و حساسیت آن به بیماری پایین است..

گوشت گوزن بافت نرم‌تری نسبت به گوشت گاو دارد ضمن اینکه چربی آن نیز کمتر است.

گوشت گوزن در بسیاری از مناطق دنیا برای تهیه غذاهای مختلفی مانند استیک، انواع خورشت‌ها، کباب و … استفاده می‌شود و مزه این گوشت مشابه گوشت گاو بوده و البته بوی تندتری دارد.

مشاوره و راه اندازی پرورش گوزن ،با پرورش گوزن درآمدبین المللی داشته باشید09198000513

بزرگترین نوع از گونه گوزن است که نرها با داشتن شاخ و اندازه بزرگتراز ماده‌ها متمایزترند و وزن آنها تا ۲۴۰ کیلوگرم نیز می رسد و مهمترین مزیت پرورش گوزن در مقایسه با سرمایه‌گذاری در دیگر دام‌ها این است که گوزن علوفه‌های مرتع را با کارایی بالایی به پروتئین تبدیل می‌کند.

گوشت گوزن نسبت به گاو دارای کیفیت بالاتری است و همین امر یکی از دلایل محبوبیت پرورش گوزن به عنوان منبع غذایی است و گوزن به عنوان یکی از حیوانات حلال گوشت و دارای مزیت‌های بی‌شمار، هم برای مصرف کننده و هم سرمایه گذار است.

-آموزش پرورش گوزن ها و آهو ( ایجاد پرورشگاه یا مزرعه انواع گوزن )

گوشت گوزن نسبت به گوشت گاو دارای کیفیت بالاتی است که همین امر یکی از دلایل محبوبیت پرورش این جانداران زیبا به عنوان منبع غذایی است. همچنین از چرم و از لبنیات آنها هم استفاده های زیادی می شود. کشور ما ایران با توجه به داشتن اقلیم های متنوع و مناسب پرورش گوزن و همچنین داشتن چندین گونه ی بومی پتانسیل بالایی برای پرورش این حیوانات دارد. آنچه در ادامه می آید شرح مختصری است بر نحوه پرورش و نگهداری از گوزن ها و شرایط مورد نیاز انها.

-مرال یا گوزن قرمز یا گاو کوهی (Cervus elaphus)

ویژگی های ظاهری: مرال از بزرگ‌ترین انواع گوزن است و در برخی کشورها مانند انگلستان و ایرلند بزرگ‌ترین پستاندار وحشی محسوب می‌شود. دودیسی جنسی در این گونه شدید است و نرها با داشتن شاخ و اندازهٔ بزرگ‌تر از ماده‌ها متمایزند. وزن جنس نر این حیوان به‌طور میانگین ۱۶۰ تا ۲۴۰ کیلوگرم، طول بدن ۱۷۰ تا ۲۳۰ سانتی‌متر است. در جنس ماده وزن بین ۱۲۰ تا ۱۷۰ کیلوگرم و طول بدن ۱۶۰ تا ۲۱۰ سانتی‌متر است. ارتفاع در ناحیه شانه ۱۰۵ تا ۱۲۰ سانتی متر و دم حدود ۱۲ تا ۱۹ سانتی‌متر است. البته زیرگونه‌های مختلف این حیوان تفاوت زیادی از نظر اندازه دارند. مرال‌های عظیم‌الجثه و شاخ‌کوتاه رشته کوه کاپارت تا ۵۰۰ کیلو رشد می‌کنند و مرال‌های جزیره ی کرس فقط حدود ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارند. مرال‌های بومی ایران هم از انواع بزرگ مرال محسوب می‌شوند که جنس نر آن‌ها به طور میانگین ۲۵۰ کیلوگرم وزن و ۱۴۰ سانتی‌متر ارتفاع شانه دارد.

مشاوره و راه اندازی پرورش گوزن ،با پرورش گوزن درآمدبین المللی داشته باشید09198000513

زیستگاه: مرال در ایران در گذشته در جنگل‌های شمال کشور از ساحل دریای خزر تا ارتفاعات البرز و جنگل‌های بلوط حاشیه زاگرس از آذربایجان تا استان فارس زندگی می‌کرد اما امروزه نسل آن در شمال غرب و غرب کشور به‌کلی نابود شده و آخرین بار ۵۰ سال پیش در جنگل‌های ارسباران مشاهده شد. در جنگل‌های ساحلی دریای خزر نیز به جز در یک یا دو منطقهٔ حفاظت شده نسل آن منقرض شده‌است. در کرانه‌های غربی دریای خزر هم منقرض شده یا بسیار نادر است و تنها در جنگل‌های کوهستانی دور از دسترس البرز مرکزی و شرقی جمعیت مناسبی دارد. مرال در رشته‌کوه اطلس در الجزایر، تونس و مراکش هم حضور دارد و تنها نوع گوزن بومی قاره آفریقا است. البته جمعیت این حیوان در این منطقه رو به کاهش است. آلبانی،اردن، لبنان، سوریه و ترکمنستان کشورهایی‌اند که نسل این گوزن در آن‌ها منقرض شده‌است. نسل این حیوان در مراکش، قراقستان و یونان هم در گذشته منقرض شده بود اما دوباره احیا شد.

عادات: مهمترین دشمنان طبیعی مرال در اروپا گرگ خاکستری و پس از آن خرس قهوه‌ای است. سیاه‌گوش اورآسیا و گراز هم گاهی بچه مرال‌ها را شکار می‌کنند. در ایران دشمن طبیعی اصلی این حیوان پلنگ و سپس گرگ و خرس قهوه‌ای است.شکار مرال در بسیار از کشورها مشتاقان فراوانی دارد. یکی از محبوب‌ترین روش‌های شکار این حیوان در گذشته تقلید صدای جنس نر این حیوان در فصل جفت‌گیری برای فریب دادن گوزن‌های دیگر و کشانیدن آن‌ها به سوی خود بود. با این حال این روش خطرات خاص خود را داشت از جمله این‌که گاه به‌جای مرال، ببر را که شکارچی اصلی مرال بود به سوی انسان می‌کشاند.

مشاوره و راه اندازی پرورش گوزن ،حقایق دیگر از گوزن ها09198000513

 

آموزش پرورش گوزن, طرح توجیهی پرورش لاما,پرورش خرگوش,تشی

انواع گوزنپرورش تجاری گوزنپرورش گوزنپوست گوزنزاد و ولد گوزن هاعمر پرورش گوزنگوزن ها گیاه خوارانگوشت گوزنگونه گوزنمزرعه انواع گوزن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!