آموزش پرورش کاکتوس علوفه ای،کاکتوس علوفه ای،پد کاکتوس علوفه ای، خواص کاکتوس علوفه ای،راه اندازی مزرعه کاکتوس علوفه ای ،پرورش کاکتوس علوفه ای ،نکات مهم در پرورش کاکتوس علوفه ای ،09198000513،آنتی دات،مزایای کاکتوس علوفه ای ،فروش کاکتوس علوفه ای ،کاشت کاکتوس علوفه ای، طرح توجیهی کاکتوس علوفه ای، نوشتن طرح توجیهی

معرفی کاکتوس علوفه ‌ای

کاکتوس علوفه ‌ای، گیاهی است چند ساله و گوشتی که در آب و هوای گرم و خشک با استفاده از حداقل رطوبت خاک رشد و نمو می یابد و تاج رویشی قابل ملاحظه ‌ای را تولید می‌ کند. این گیاه بسیار مقاوم و کم توقع بوده و می ‌تواند تحولی در مراتع تخریب شده مناطق گرمسیری کشور بوجود آورد. کاکتوس علوفه‌ ای یک گونه چند منظوره بوده که علاوه بر علوفه، میوه ‌های بسیار شیرین و مقوی دارد و در برخی کشورها، بازار خوبی را به خود اختصاص داده است. این گیاه دارای خواص دارویی است و عسل حاصل از این گیاه از مرغوب‌ ترین عسل‌ ها بوده که این امر خود می‌ تواند امکان فعالیت پرورش زنبور را در کنار کشت این علوفه به وجود آورد و منبع درآمدی مضاعفی برای کشاورزان باشد. در صورت تولید میوه کاکتوس هر کیلوگرم آن ۴ تا ۸ دلار ارزش خواهد داشت.

شرایط مناسب رشد
خاک مناسب برای کاشت کاکتوس علوفه‌ ای باید حداکثر ۱۵- ۲۰ درصد خاک رس داشته و دارای زهکشی مناسب، عمیق و سبک باشد. بهترین ph برای کاکتوس علوفه‌ ای حدود ۸/۲ تا ۸/۵ است. کاکتوس علوفه ‌ای به شوری خاک حساس است و شوری خاک بیش از یک دسی زیمنس بر متر و درجه حرارت زیر صفر برای کاشت این گونه دو عامل محدود کننده محسوب می‌ شوند.

روش تکثیر کاکتوس علوفه ‌ای

روش تکثیر کاکتوس علوفه ‌ای بسیار ساده است، تکثیر این گونه با استفاده از قطعات بوته کاکتوس امکان‌ پذیر است. قطعات مورد نیاز برای تکثیر، از بوته ‌های سر حال و سالم تهیه می ‌شود. اندازه قطعات تهیه شده از بوته ‌ها باید متوسط تا بزرگ باشد. این قطعات را در انتهای فصل رشد و با اعمال یک تنش ملایم خشکی برداشت می ‌کنند.

مواد مغذی کاکتوس

این گیاه دارای ذخیره انرژی بالایی به صورت بافت نشاسته‌ ای بوده و مقدار زیادی املاح معدنی دارد که می‌ توان با یک جیره مناسب به صورت تلفیقی با سایر گونه‌ های مرتعی، خصوصا خانواده کراس‌ ها، بخش اعظم نیاز غذایی دام را تامین کرد. کاکتوس‌ های بدون خار دارای ۸۰% آب و ۱/۵-۲% پروتئین و حدود ۱/۵% چربی و ۸/۶ % فیبر هستند.

آموزش پرورش کاکتوس علوفه ای،کاکتوس علوفه ای،پد کاکتوس علوفه ای، خواص کاکتوس علوفه ای،راه اندازی مزرعه کاکتوس علوفه ای ،پرورش کاکتوس علوفه ای ،نکات مهم در پرورش کاکتوس علوفه ای ،09198000513،آنتی دات،مزایای کاکتوس علوفه ای ،فروش کاکتوس علوفه ای ،کاشت کاکتوس علوفه ای، طرح توجیهی کاکتوس علوفه ای، نوشتن طرح توجیهی

برداشت کاکتوس علوفه ‌ای

زمان کاشت کاکتوس علوفه‌ ای در فصل پاییز و یک ماه قبل از شروع اولین بارندگی و نحوه کاشت به صورت دستی است. کاکتوس علوفه ای را در انتهای فصل رشد برداشت کرده و به وسیله‌ ی داس از بوته ‌ها جدا می‌کنند. میزان برداشت کاکتوس علوفه‌ ای بستگی به سن گیاه، تراکم گیاه و میزان بارندگی منطقه دارد بطور متوسط در سال اول ۲-۴ برگ از هر بوته برداشت می‌ شود و به مرور تعداد آن افزایش می ‌یابد. کاکتوس ‌های برداشت شده در محیط خشک و سایه نگهداری و سطح آنها را با کاه و کلش به قطر ۵-۱۰ سانتی متر پوشش می‌ دهند و به منظور جلوگیری از پوسیدگی هر ۴-۶ هفته زیر و رو می ‌گردند.
در شرایط مناسب کاکتوس ‌های علوفه ‌ای را می‌ توان به مدت ۶ ماه نگهداری کرد بر اساس برنامه ‌ریزی ‌های انجام شده در کشور، تا چند سال آینده تا ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی و مناطق مستعد به منظور تامین خوراک دام به زیر کشت کاکتوس علوفه ‌ای خواهد رفت. بر اساس شرایط آب و هوایی ایران انتظار است از هر هکتار مرتع آن در سال، به طور متوسط بیش از ۱۰۰ تن برگ گوشتی بدست آید که پس از خرد کردن به تعلیف دام سبک و سنگین می ‌رسد.

نحوه مصرف در جیره دام

کاکتوس علوفه‌ ای نباید در معرض چرای مستقیم دام باشد زیرا بزاق دام به عنوان عامل بازدارنده مانع رشد مجدد گیاه از قسمت قطع شده می ‌گردد. برای استفاده از آن در جیره، قطعات کاکتوس قطع شده را خرد نموده و آنها را به صورت قطعات کوچک به صورت دستی به دام داده می‌ شود. این گیاه خوش‌ خوراک بوده و شتر، بز، گوسفند و گاو تمایل فراوانی برای تغذیه از این گیاه نشان می ‌دهند. تغذیه دام از این گیاه به ویژه در مناطق خشک دام را تا حد زیادی از نوشیدن آب بی نیاز می ‌کند.

 

آموزش پرورش کاکتوس علوفه ای,طرح توجیهی کاکتوس علوفه ای

09198000513آموزش پرورش کاکتوس علوفه ایآنتی داتپد کاکتوس علوفه ایپرورش کاکتوس علوفه ایخواص کاکتوس علوفه ایراه اندازی مزرعه کاکتوس علوفه ایطرح توجیهی کاکتوس علوفه ایفروش کاکتوس علوفه ایکاشت کاکتوس علوفه ایکاکتوس علوفه ایمزایای کاکتوس علوفه اینکات مهم در پرورش کاکتوس علوفه اینوشتن طرح توجیهی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!