تقویت سوخت‌وساز بدن
تقویت سوخت‌وساز بدن در همه جا، تقویت سوخت‌وساز هدفی سخت ولی دست یافتنی برای افرادی است که مراقب وزن بدن خود هستند، اما سرعت سوزاندن کالری در بدن به چند عامل بستگی دارد. برخی از افراد سوخت‌وسازی سریع را به ارث می‌برند. کالری در بدن مردان معمولاً سریع‌تر از زنان می‌سوزد، حتی به هنگام استراحت کردن. و در اکثر افراد، بعد از سن 40 سالگی، سوخت‌وساز به‌طور پیوسته کندتر می‌شود. گرچه نمی‌توان سن، جنسیت، یا ژنتیک را کنترل نمود، راه‌های دیگری برای تقویت سوخت‌وساز بدن وجود دارد. در اینجا 10 روش برای بالا بردن سرعت سوخت‌وساز بدن ارائه می‌شود.
 
مقدار عضلات بدن خود را افزایش دهید
مقدار عضلات بدن خود را افزایش دهید بدن ما به‌طور پیوسته کالری می‌سوزاند، حتی هنگامی‌که کاری انجام نمی‌دهیم. این نرخ سوخت‌وساز در حال استراحت در افرادی که عضلات بیش‌تری دارند بسیار بالاتر است. هر پوند (تقریباً 0.5 کیلوگرم) عضله تنها برای نگهداری خود تقریباً روزی 6 کالری مصرف می‌کند، در حالی‌که هر پوند چربی تنها روزی 2 کالری می‌سوزاند. ممکن است این تفاوت کوچک به مرور زمان روی هم انباشته شود. علاوه بر آن، پس از یک جلسه تمرین مقاوم‌سازی بدن، عضلات سراسر بدنتان فعال می‌شوند، و میانگین نرخ سوخت‌وساز روزانه بدن شما افزایش می‌یابد.
ممکن است با انجام تمرین بدنی هوازی (اروبیک یا aerobic) مقدار عضلات موجود در بدن افزایش نیابد، اما امکان دارد نرخ سوخت‌وساز بدن در ساعات پس از تمرین بدنی بالاتر برود. راه‌حل این است که به خود فشار بیاورید. با تمرین بدنی شدید، نرخ سوخت‌وساز، در مقایسه با تمرین بدنی ملایم یا متوسط، از افزایش بیش‌تر و طولانی‌مدت‌تری برخوردار می‌شود. برای بهره‌مند شدن از مزایای تمرین بدنی، شرکت در کلاس فشرده‌تری را در باشگاه ورزشی خود امتحان نمایید یا در طول پیاده‌روی‌های منظم خود چند بار و هر بار به مدتی کوتاه آهسته یا نرم بدوید.
بدن برای پردازش کالری به آب احتیاج دارد، و اگر آب بدن حتی اندکی کاهش یابد، ممکن است نرخ سوخت‌وساز کند شود. در یک مطالعه به عمل آمده، بدن افراد بالغی که روزی 8 لیوان یا بیش‌تر آب می‌نوشیدند، در مقایسه با آنهایی که روزی 4 لیوان آب مصرف می‌کردند، مقدار بیش‌تری کالری می‌سوزاند. برای کم نشدن موجودی آب بدن، پیش از هر وعده غذایی و غذای سبک یا سرپایی (اسنک) یک لیوان آب یا نوشابه دیگری بنوشید که به آن ماده شیرین‌کننده اضافه نشده است. علاوه بر آن، به‌جای خوردن چوب شور یا چیپس، باید لنباندن میوه و سبزیجات تازه (که پر از مایعات هستند) را امتحان کنید.
نوشابه‌های بسیار سرد بدن را وا می‌دارند در طول هضم آنها مقدار بیش‌تری کالری بسوزاند. تحقیقات حاکی از آن است که امکان دارد با نوشیدن 5 لیوان آب همراه با یخ در روز، بدن 10 کالری بیش‌تر بسوزاند. شاید این میزان کالری زیاد به‌نظر نیاید، اما به از دست دادن یک پوند از وزن بدن در سال منجر می‌شود، بدون آنکه از رژیم غذایی استفاده کنید. با نوشیدن چای یا قهوه همراه با یخ می‌توانید از همین مزیت برخوردار شوید، ب:/.- شرط آنکه از افزودن کرم و شکر به آنها صرف‌نظر نمایید.
با بیش‌تر غذا خوردن، یعنی به دفعات بیش‌تر غذا خوردن، در واقع امکان دارد به شما کمک شود وزن خود را کاهش دهید. اگر وعده‌های غذاییتان مفصل باشد، و این وعده‌های غذایی ساعت‌ها با هم فاصله داشته باشند، بدن شما به کند شدن سوخت‌وساز عادت می‌کند. صرف نمودن وعده‌های غذایی یا غذای سبک یا سرپایی (اسنک) مختصر هر سه تا چهار ساعت یکبار باعث می‌شود سوخت‌وساز بدنتان با سرعت بالا صورت گیرد، و در نتیجه در طول روز مقدار بیش‌تری کالری در بدن شما بسوزد. همچنین محققان در چند بررسی نشان داده‌اند افرادی که به‌طور منظم غذا‌های سبک یا سرپایی (اسنک) مصرف می‌کنند در هنگام صرف وعده‌های غذایی مقدار کم‌تری غذا می‌خورند.
غذا‌های دارای ادویه حاوی موادی شیمیایی هستند که سرعت سوخت‌وساز بدن را بسیار افزایش می‌دهند. امکان دارد با خوردن یک قاشق غذا خوری فلفل قرمز یا فلفل سبز قطعه قطعه شده نرخ سوخت‌وساز بدنتان افزایش یابد. احتمال دارد این تأثیر موقتی باشد، اما اگر اغلب موارد غذا‌های دارای ادویه مصرف نمایید، ممکن است مزایای حاصله روی هم انباشته شود. برای تقویت سریع سوخت‌وساز بدن خود، به غذا‌های حاوی پاستا (مخلوط آرد و تخم مرغ و آب) و سس غلیظ حاوی گوشت و فلفل و به غذا‌های آب‌پز، فلفل قرمز اضافه کنید.
بدن برای هضم پروتئین، در مقایسه با هضم چربی یا کربوهیدرات، مقدار بیش‌تری کالری می‌سوزاند. ممکن است انرژی لازم برای هضم پروتئین 25% بیش‌تر از انرژی مورد نیاز جهت هضم چربی باشد. گرچه بهتر است از رژیم غذایی متوازنی استفاده نمایید، از طریق جایگزین کردن مقداری از کربوهیدرات‌ها با مواد غذایی کم‌چرب سرشار از پروتئین می‌توانید باعث شوید فرآیند سوخت‌وساز به هنگام صرف وعده‌های غذا با سرعت بالا شروع شود. منابع مفید پروتئین شامل گوشت گاو کم چرب، بوقلمون، ماهی، گوشت سفید، مرغ، خشکبار، لوبیا، تخم مرغ، و لبنیات کم چرب است.
اگر قهوه می‌نوشید، احتمالاً از افزایش انرژی و تمرکزی که به دنبال انجام رسم همیشگی خود در صبح‌ها به‌دست می‌آورید لذت می‌برید. اگر در مصرف قهوه اعتدال را رعایت کنید، شاید افزایش کوتاه‌مدت نرخ سوخت‌وساز بدنتان یکی از مزایای نوشیدن آن باشد.
با نوشیدن چای سبز می‌توان از فواید کافئین و کاته‌کین‌ها (موادی که مشخص شده برای چند ساعتی سرعت سوخت‌وساز را افزایش می‌دهند) برخوردار شد. تحقیقات حاکی از آن است که امکان دارد نوشیدن 2 تا 4 فنجان از این چای باعث شود بدن برای مدتی کوتاه 17% بیش‌تر از میزان نرمال کالری مصرف کند.
رژیم‌های غذایی فشرده و ضربتی، یعنی رژیم‌هایی که در آنها کم‌تر از 1000 کالری در روز دریافت می‌شود، برای کسانی که امیدوارند سوخت‌وساز خود را سرعت ببخشند مصیبت‌بار خواهد بود. گرچه امکان دارد این رژیم‌های غذایی به شما کمک کنند وزن خود را (به قیمت محروم شدن از تغذیه مناسب) کاهش دهید، درصد بالایی از این کاهش وزن ناشی از کم‌تر شدن مقدار عضلات موجود در بدن خواهد بود. هر چه توده عضلات بدن کم‌تر باشد، سوخت‌وساز کندتر می‌شود. نتیجه نهایی این خواهد بود که بدن شما، در مقایسه با دوره پیش از رژیم غذایی، تعداد بسیار کم‌تری کالری می‌سوزاند (و شما سریع‌تر چاق می‌شوید).
در مقایسه با آنچه که لازم دارید تا کاهشی که در وزن بدنتان ایجاد شده است پایدار بماند، تأثیر غذا‌ها و نوشابه‌های مختلف بر سوخت‌وساز اندک می‌باشد. بهترین گزینه برای آنکه بدنتان مانند ماشینی عالی و مؤثر کالری بسوزاند این است که میزان عضلات موجود در بدنتان را افزایش دهید و فعال باقی بمانید. هرچه در طول روز بیش‌تر حرکت کنید، کالری بیش‌تری در بدنتان می‌سوزد. و باید به‌خاطر داشته باشید تمرین بدنی که در صبح انجام شود این فایده را دارد که ساعت‌ها سرعت سوخت‌وساز بدنتان را افزایش می‌دهد.
 

دیدگاه بگذارید