درمان سرطان معده

این سرطان كه همانند تمام سرطان های دیگر بر اثر رشد خارج از كنترل بافت های سرطانی به وجود می آید، معمولاً در افراد بالای 40 سال مشاهده می شود و شیوع آن در مردان دو برابر زنان است. این بیماری از آنجا بسیار خطرناك است كه بیماران تا مراحل پیشرفته بیماری، هیچ علامتی كه حاكی از بروز سرطان معده باشد در خود مشاهده نمی كنند. علائم این بیماری در مراحل اولیه سوءهاضمه، تهوع و كم اشتهایی است، اما در مراحل بعد، كاهش وزن غیرقابل توجیه، بی اشتهایی، استفراغ خونی، كم خونی، درد شدید شكم و گاهی اوقات وجود توده های قابل لمس در بالای شكم است. علل این سرطان هم ناشناخته است، ولی گفته می شود كمبود میوه ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی می تواند باعث پیدایش آن شود. مردان بالای 40سال بالقوه در معرض ابتلا به سرطان معده هستند. كسانی كه در خانواده آنها بیماری سرطان وجود دارد، باید حتماً با پزشك مشاور در این زمینه مشورت كنند و تحت مراقبت باشند.
كم خونی حاد، نوشیدن نوشابه های الكلی، فقدان اسید معده، سابقه جراحی معده یا برداشتن جزئی از معده می تواند منجر به سرطان شود. پزشكان برای جلوگیری از ابتلا به سرطان توصیه می كنند غذاهای دودی شده، ترش شده و نمك سود شده از رژیم غذایی حذف شوند و مقادیر زیاد پروتئین و سبزی و میوه تازه جایگزین آن شوند. برای پیشگیری از بروز سرطان معده چندین توصیه بهداشتی كرده اند كه مهمترین آنها دوری از مصرف الكل، انتخاب یك رژیم غذایی مغذی و متعادل، آزمایش های سالانه غربالگری و توجه به مشكلات گوارشی مداوم هستند.
این بیماری غیرقابل علاج است و عوارض احتمالی آن خونریزی داخلی، تشخیص اشتباه به عنوان زخم معده و گسترش آن به كبد، استخوان ها و ریه است. آزمون های تشخیصی این بیماری شامل بررسی های آزمایشگاهی خون از لحاظ كم خونی و آزمایش های معده از لحاظ اسید هستند. در صورتی كه سرطان گسترش نیافته باشد، جراحی برای بخشی از معده یا تمامی آن پیشنهاد می شود. شیمی درمانی ممكن است موقتاً پاسخ دهد.

دیدگاه بگذارید