فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی زنبور

لوازم مورد استفاده در زنبورداری
کلاه، دستکش و چکمه
کلاه زنبورداری کلاه مخصوصی است که در زمان بازرسی از کندوها، زنبوردار
را از نیش زنبورها محافظت میکند. اصولاً این کلاه باید طوری باشد که از ورود و تماسزنبور به قسم تهای مختلف سر، صورت و گردن جلوگیری کند.
معمولاً قسمت بالا و اطراف کلاه پارچ های است و قسمت جلویی آن از تور سیاه رنگساخته شده است. این کلاه دارای نوار کشی در انتها کلاه است که در زیر گردن جمع شده و مانع ورود زنبورها به داخل کلاه میشود.
دستک شهای زنبورداری معمولاً از چرم یا پارچه مخصوص ساخته میشوند
و ساق آ نها نسبت به دستک شهای معمولی بلندتر است، طوری که این دستکش روی آستین لباس زنبوردار را هم میپوشاند.
دودی یا دودکن
برای اداره کردن زنبورهای عسل، کاهش حم الت آ نها در زمان بازدید و برای خارج کردن قا بهای عسل از کندو از وسیله ای به نام دودی استفاده م یشود. در
این وسیل ه اجسام نیم هسوخت های که در حال دود کردن هستند بهکارگرفته میشود. جنس بدنه دود یها معمولاً از قلع، مس یا استیل ضد زنگ است. یک دودکن باید دمنده قوی ماق و مخزن آتش مناسب داشته باشد. معمولاً از بست ههای مقوای نازک تا شده، گونی کنفی خشک و پهِِن گاو به عنوان ماده سوختی در دودی استفاده میشود.
اهرم یا کاردک
عبارت است از میل های فولادی که یک سر آن به شکل کاردی پهن و سر دیگر آن
خمیده است . این وسیله برای باز کردن سر کندوهای عسل و جدا کردن و بیرون آوردن قا بها از کندو استفاده میشود. به وسیله سرِ پهن آن میتوان بره موم و مو مهای زائد داخل کندو و اطراف قاب ها را تمیز کرد.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی زنبور

برس
وسیل های است که از آن برای جدا کردن زنبورهای عسل از روی قاب استفاده میشود. برس  باید دارای موهایی بسیار نرم باشد تا بدن زنبورهای عسل را زخمی نکند.
ظروف تغذیه
این ظر فها معمولاً ازجنس تخته و فیبر، پلاستیک یا آلومینیوم هستند و بیشتر در فصل بهار و پا ییز برای تغذیه زنبورهای عسل با شربت قند استفاده میشوند. این ظروف باید طوری ساخته شوند که زنبورها در آ نها نیفتند و خفه نشوند.
اکستراکتور
وسیل های برای بیرون آوردن عسل از شان هاست. این وسیله از طریق چرخش سریع، نیرویی به سمت خارج ایجاد میکند نیروی گریز از مرکز و موجب خروج عسل از شان ها میشود.
موم ذو بکن آفتابی
این دستگاه از تخته یا فلز ساخته م یشود کف آن فلزی و سیاه رنگ و دیوار ههای آن از جنس فلز، تخته یا شیشه است. در این نوع موم ذو بکن، موم فرسوده و ناخالص را در کف دستگاه میریزند و در معرض نور و حرارت خورشید قرار میدهند. موم تحت تاثیر حرارت خورشید، کاملا ذوب شده و پس از جاری شدن، از سوراخی که در قسمت جلویی کف محفظه دستگاه قرار دارد خارج می شود.
برگه موم آجدار
صفحه ای از جنس موم است که در روی آن، نقش حجره های زنبورعسل پرس شده و آن را روی سیم هایی که از قاب عبور داده شده نصب میکنند و اطراف آن را موم ذوب شده میریزند که به طور محکم در وسط قاب قرار گیرد و سپس با مو مدوز آن را به سیم میچسبانند تا محکم شود اهمیت برگ مو مآجدار، سرعت دادن به عملیات شان سازی توسط زنبورعسل است زیرا به ازای هر یک کیلوگرم موم ساخته شده توسط زنبورها، حدود 12 کیلوگرم عسل مصرف میشود. بنابراین استفاده از بر گ مو م آجدار باعث افزایش تولید عسل میشود.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی زنبور

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی زنبور

تخته موم دوز
تخت ه صاف و مسطحی است که قاب سیم کشی را با پایه مومی که در روی آن
قرارگرفته بر روی آن قرار م یدهند. در واقع این تخته تکیه گاهی برای موم به هنگام مو مدوزی است.
مو مدوز
از یک چرخ دندان هدار درست شده که بعد از گرم کردن آن در آب داغ و با فشار دادن بر روی سیم قاب، سیم را به موم میدوزد.
تله گرده گیر
وسیل های برای جم عآوری گرده گل است. این وسیله معمولا فلزی یا پلاستیکی و دارای تعداد زیادی سوراخ است. تله گرده گیر را در مسیر عبور زنبورها به داخل کندو نصب میکنند تا زنبورها غیر از صفحه سوراخ دار، هیچ راه ورودی دیگری به داخل کندو نداشته باشند وگرده ها از پای زنبورها در هنگام بازگشت به کندو جدا و جمع شود.
چنگال
چنگال زنبورداری شبیه چنگال غذاخوری است با این تفاوت که تعداد دندان ههای آن بیشتر و نوک دندان ههای آن هم تیزتر است. از این وسیله برای برداشتن موم سرحجر ههای شان عسل، استفاده میشود.
سایر وسایل زنبورداری عبارتند از پنجره ملکه، قفس مخصوص ملکه، سیم گالوانیزه،موم بر، ظروف تصفیه عسل وتجهیزات بسته بندی، خرک پولک تراش و مواردی از این قبیل. همچنین برخی از وسایل نجاری از قبیل ارّه، چکش، رنده، گاز انبرو میخ هم غالباً در زنبورداری مورد استفاده قرار میگیرند.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی زنبور

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!