فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی اردک

اردک غواص

اردک های غواص گروهی از اردکیانند که در کنار آب های وسیع مانند آب دریا، دریاچه های بزرگ ،خلیج ها و آب های شیرین زندگی می کنند که بسیار غواصان ماهر و خبره ای هستند. اردک غواص نر و ماده از لحاظ ظاهری شبیه به هم نیستند.اردک ها در هوا نیز به آسانی پرواز می کند و در پروازهایی که مسافت چندان زیادی ندارند،می توانند با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت پرواز نماید.

اردک عضو خانواده ی اردکیان می باشد. اعضای این خانواده عبارتند از:

 • قو
 • غاز
 • اردک ماهی خوار
 • اردک غواص
 • اردک گل گون
اردک غواص

این غواصان پرندگانی از خانواده ی مرغابی ها هستند که در زیر آب ها به دنبال طعمه می گردند.

از ویژگی های بارز این گروه مرغابی ها :
 • غذای آنها گیاهی بوده و خیلی کم از جانوران تغذیه می شوند.به طوری که در آب فرو رفته و از گیاهان ته دریا و رودخانه ها تغذیه می شوند.
 • این پرندگان به دلیل پاهای بزرگی که در قسمت عقبی سطح شکم دارند به سختی راه می روند و در مواقع راه رفتن بدن خود را به صورت قائم یا ایستاده در می آورند.
 • در مواقعی که می خواهند پرواز کنند یک مسافتی را روی آب می روند و سپس پرواز خواهند کرد.

این غواصان ۱۵ گونه می باشند که فقط ۵ گونه از آنها در ایران دیده می شود که این ۵ گونه شامل :

 • نتانوفینا یا مرغابی سر حنایی
 • مرغابی کاکلی یا گیلار سرسیاه
 • ایتیانیروکا مرغابی چشم سفید
 • مرغابی سینه سیاه یا گیلار سر قهوه ای
 • ایتیامارینا یا مرغابی سر سیاه
جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل اردک غواص

اردکها معمولا در فصل زمستان جفت گیری می کنند.پرندگان نر سعی می کنند با نمایش بال های زیبای خود توجه ی ماده ها را به خود جلب کنند.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی اردک

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی اردک

طول عمر اردکها معمولا بین 8 تا 12 سال است.

اردکهامعمولا در زمستان جفت گیری میکنند.پرندگان نر سعی میکنند با نمایش بالهای زیبای خود توجه ماده ها را به خود جلب کنند،تعداد تخم های پرنده ماده بستگی به مدت زمان تابش خورشید دارد،در دامداریهای صنعتی ازاین واقعیت سواستفاده کرده وبرای بالا بردن تعدادتخم هاپرورشگاهای طیور رابانور مصنوعی تا 17ساعت در روز روشن نگه میدارند.معمولا پس از 28 روز جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند،وتنها چند ساعت پس از تولد با مادر خود شنا می کنند.

طول عمر اردک

طول عمر یک اردک به تعدادی از عوامل از قبیل گونه ای که اردک به آن تعلق دارد و یا این که آیا در حیات وحش است یا در مزرعه پرورش یافته بستگی دارد.
سن اردک ها بین ۲ تا ۲۰ سال متغیر است. در شرایط مناسب، یک اردک وحشی می تواند تا ۲۰ سال زندگی کند. اردک های اهلی معمولاً بین ۱۰ تا ۱۵ سال در اسارت زندگی می کنند.

انتخاب همسر و جفت گیری اردک ها

اردک ها معمولاً در زمستان به دنبال همسر میگردند. پرندگان نر با نمایش پرهای زیبای خود سعی میکنند توجه اردک های ماده را به خود جلب کنند. در بهار، پرندگان ماده همسر ایده̣ آل خود را به محل جفت گیری که از قضا جایی است که خود از تخم در آمدهاند میبرند.

تعداد تخم هایی که یک پرندۀ ماده میتواند بگذارد، به مدت زمان تابش خورشید بستگی دارد. در دامداریهای صنعتی، از این واقعیت سوء استفاده کرده و برای بالا بردن تعداد تخمها پرورشگاه ها را با نور مصنوعی تا ۱۷ ساعت در روز روشن نگه میدارند.

در طبیعت، پرندۀ ماده بعد از گذاشتن تخم ها روی آنها مینشیند تا آنها را گرم کند و آقای اردک وقت خود را با سایر آقایان گروه میگذراند! جوجه ها در ۲۸ روز از تخم در میآیند و تنها چند ساعت پس از تولد میتوانند با مادر خود شنا کنند و اگر مادر خود را از دست بدهند میتوانند به تنهایی تا فاصلۀ ۱.۵ کیلومتر به جستجوی آب بروند.

تشخیص اردک نر و اردک ماده

اردک نر بال و پر رنگارنگ تری نسبت به اردک ماده دارد در حالی که پرهای ماده ساده و یکنواخت به نظر می رسد.

دلیل اش این است که اردک نر باید قادر به جذب یک اردک ماده باشد در حالی که اردک های ماده – به ویژه هنگامی که از نوزادان و لانه شان مراقبت می کنند – لازم است بتوانند با محیط اطراف شان قاطی شوند تا از چشم شکارچیان پنهان شوند.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی اردک

آموزش هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!