آموزش زنبور داری،پرورش زنبور عسل،بیماری های زنبور،پرورش حشره،پرورش زنبور،تغذیه ی زنبور،جیره ی غذایی زنبور،روش تکثیر زنبور،سم پاشی زنبور،مشاوره وراه اندازی زنبور،فروش طرح توجیهی،فروش طرح توجیهی زنبور،صادرات زنبور،روش نگهداری زنبور،انواع زنبور

آیا کندوی زنبور عسل بدون ملکه ممکن است؟ 09198000513

در ابتدا باید گفت زنبور  یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد.

باکره زایی

با وجود این که تخم حشرات اگر تلقیح نشوند قابل رشد و تکامل نیستند در زنبور عسل و تعداددیگری از حشرات تخم های بارور نشده نیز قابل رشد و تبدیل به حشره کامل است. همان طور که گفته شد چنان چه ملکه زنبور عسل تا سن سه هفتگی جفت گیری نکند دیگر قادر به جفت گیری نبوده و پس از آن شروع به گذاردن تخم های بارور نشده می کند که به زنبوران نر تبدیل می شوند. این پدیده را اصطلاحاً باکره زایی می نامند. در اغلب حشرات که باکره زایی دارند معمولاً نتیجه باکره زایی تنها بهیک جنس (نر و ماده) محدود نشده و هر دو جنس از این راه به وجود می آیند (مانند شته ها) در بعضی دیگر مانند ملخ ها از این راه فقط ماده به وجود می آیند و در بعضی دیگر مانند زنبور عسل این پدیده منجر به تولید نرها می شود. باید توجه داشت که کندوی زنبور عسل با چنین ملکه ای قابل دوام نبوده و چنان چه ملکه آن سریعاً تعویض نشود، کندو از بین خواهد رفت.

زنبور،باکره زایی زنبور،زنبور ملکه،زهر زنبور،پرورش زنبور،زندگی ملکه زنبور،آنتی دات

قضاوت در مورد ملکه

صفات کندو به ملکه آن بستگی دارد، بنابراین تشخیص یک ملکه خوب از ملکه نامناسب وقضاوت و تصمیم گیری درباره ی آن از اصول زنبورداری است. یک زنبوردار با تجربه با مشاهده جمعیت و میزان پرورش نوزاد و تولید عسل و رفتار زنبوران و مقاومت آن در مقابل بیماری ها به درجه خوبی ملکه پی می برد و به شکل ظاهری آن توجه زیادی نمی کند.
به هر حال از دو طریق در مورد ملکه قضاوت می کنند:

قضاوت از طریق مشخصات ظاهری: صفاتی از قبیل قد کشیده، شکم حجیم، بال های خوابیده روی پشت، اندام سالم و استفاده از همه پاها هنگام حرکت دلیل خوبی ملکه است، ولی صد در صد قابل اطمینان نیست.

قضاوت از طریق کار ملکه: چون کار ملکه فقط تخم ریزی است، پس مهم ترین عامل بر قضاوت در مورد آن، میزان تخم ریزی و نحوه آن است. تخم ریزی یکنواخت و متراکم و زیاد به طوری که عمده شان ها در قسمت میانی و پایینی به طور یکنواخت تخم ریزی شده باشد، دلیل برخوبی ملکه است. تخم نر گذاشته شده نباید بیش از اندازه باشد. بخصوص پس از خاتمه فصل جفت گیری و بچه کندو اصولاً نباید پرورش زنبور نر در کندو مشاهده شود. علاوه بر نکات ذکر شده ذخیره عسل و گرده، مقاومت کندو در مقابل بیماری ها، آرام بودن کندو، عدم علاقه به تولید بچه کندو، استقامت کندو در به سرآوردن زمستان، طول عمر کندو از صفات خوب ملکه آن به شمار می رود.

کندوی بی ملکه

رفتار زنبوران کندوی بی ملکه: از نظر نوع کارها بین کارگران کندوی بی ملکه و با ملکه فرقی نیست ولی از نظر میزان شهد و گرده ای که به داخل کندو آورده می شود، نقصان زیادی حاصل می شود. هر چند که در هنگام بازدید ممکن است ذخیره ی زیادی از عسل و گرده به علت عدم پرورش نوزاد که موجب کاهش شدید مصرف شهد و گرده می شود مشاهده شود.
جالب است بدانید که زنبوران کندوی بی ملکه عصبانی و حساس هستند و هنگام کار با کندو با کوچک ترین حرکتی به انسان حمله می کنند. تعداد زنبوران نگهبان جلو دریچه پرواز نسبت به سابق بیشتر می شود. در کندوی بی ملکه ترشح موم و شان سازی به شدت کاهش می یابد.

معرفی ملکه جدید به کندو
در دو صورت به یک کندو ملکه جدید معرفی می شود:
الف) موقعی که ملکه پیر و یا بیمار و معیوب شده باشد و به طور کلی میزان تخم گذاری آن رو به تنزل نهاده باشد که اغلب این تعویض پس از سال دوم انجام می گیرد.
ب) موقعی که کندو یتیم باشد، در هر دو صورت قبل از معرفی ملکه جدید مقدمات کار را فراهم می کنند به نحوی که کندو فاقد ملکه یا کارگر تخم گذار یا سلول ملکه شود.

مقدمات تعویض ملکه پیر: اگر بخواهیم ملکه پیر کندویی را با ملکه جوانی تعویض کنیم ابتدا باید ملکه پیر را از کندو خارج کرد.

طرز گرفتن ملکه: اگر منظور از گرفتن ملکه از بین بردن آن باشد، دقت زیادی لازم نخواهد بود ولی خیلی وقت ها اتفاق می افتد که لازم می شود که ملکه کندویی را برای چیدن بال و یا علامت گذاری و معرفی به کندوی دیگر بگیریم. در این حالت باید نهایت دقت را به کاربرد که ملکه معیوب نشود.
برای گرفتن ملکه باید فقط قسمت سینه و پاهای ملکه را گرفت و به هیچ وجه به شکم و شاخک های آن دست نزده و یا فشار وارد نیاورد. چون شکم ملکه حاوی تخمدان ها و تخم های زیادی بوده و در اثر اندک فشاری صدمه خواهد دید.ملکه را باید به آهستگی با دو انگشت شست و سبابه از دو طرف سینه گرفت و اگر قرار است به قفس منتقل شود، به همین حالت از طرف سر، آن را به داخل قفس هدایت کرده و اگر قرار باشد که علامت گذاری یا بال هایش چیده شود، ضمن این که سینه و بال های ملکه با دو انگشت دست راست نگهداری می شود، باید دو عدد از پاهای یک سمت ملکه را با دو انگشت شست و سبابه دست چپ گرفت. گرفتن دو پا مانع چرخیدن ملکه به دور خود و شکستن پایش می شود. برای چیدن بال ملکه بهتر است یک سوم از گوشه ی بال های یک سمت را با قیچی ظریفی قطع و بال سمت دیگر را سالم گذاشت.
پس از گرفتن ملکه باید کندو را به دقت از نظر وجود سلول ملکه بازرسی کرده و تمام آن ها را خراب کرد.

 

 

پرورش زهر زنبور,سوسک,پرورش ملخ,پرورش انواع حشرات

آنتی داتباکره زایی زنبورپرورش زنبورزنبورزنبور ملکهزندگی ملکه زنبورزهر زنبورکندوی عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!