تجارت سم سنگ ماهی

نام این ماهی به دلیل شباهت ظاهری آن به سنگ است. روی قسمت پشت این ماهی ۱۳ باله تیغ مانند وجود دارد که زهر را از درون ۲ کیسه متصل به هر تیغه آزاد می کند. زهر این ماهی درد شدید همراه با شوک، فلج شدن و مرگ بافتی ایجاد می‌کند. این زهر به حدی دردناک است که گفته می‌شود قربانیان آن از شدت درد حاضر به قطع عضو آسیب دیده خود هستند.

این ماهی در آب‌های دریای عمان یافت می شود که عموماً زیر صخره ها زندگی می کند بعنوان سمی ترین ماهی در دنیا شناخته شده است.

کشف Paclitaxel یا تاکسول به عنوان یه کنترل کننده قوی درمان انواع سرطان-چندین گروه تحقیقاتی داروسازی را در دنیا برآن داشته که در میان گیاهان سمی روی تکسوسه ها تمرکز کنند تا بتوانند به منظور در مان سرطانهای مختلف یا به عنوان مواد اولیه  برای تولید ترکیبات نیمه سنتیک, مشتقات موثرتر Paclitaxel را جداسازی نمایند. در نتیجه، بیش از 400 دی ترپنوئید از نوع تاکسان از گونه های مختلف Taxus جداسازی شده است که بسیاری از آن ها دارای اثرات ضد سرطانی جالب هستند.

از ترکیبات مهم موجود در این گیاه می توان به ترکیبات دی ترپنوئیدی، ترکیبات آلکالوئیدی، اسید های گیاهی، ترکیبات لیگنانی، ترکیبات فنلی و … اشاره کرد. مهمترین ترکیبات این گیاه با اثرات دارویی به گروهی از ترکیبات دی ترپنوئیدی به نام تاکسوئید تعلق دارند. یکی از این ترکیبات تاکسول نام دارد که در حال حاضر به عنوان یکی از مهمترین داروهای ضد سرطان در درمان سرطان های رحم، تخمدان و سینه در زنان و پروستات در مردان و ریه و سلول های سنگفرشی سر و صورت محسوب می شود.

[contact-form-7 404 "Not Found"]
error: Content is protected !!