آموزش پرورش کهور، کهور ،بذرهای کهور ، خواص کهور ،راه اندازی مزرعه کهور ،پرورش کهور ،نکات مهم در پرورش کهور ،09198000513،آنتی دات،مزایای کهور ،فروش کهور ،کاشت کهور ،ریشه درخت کهور ،درخت کهور ،تنه ی درخت کهور ،چوب کهور،طرح توجیهی،فروش طرح توجیهی،طرح توجیهی کهور،طرح توجیهی گرفتن زمین،طرح توجیهی وام

کاربردها

از درخت کهور استفاده های متعددی می شود. از چوب کهور در خانه سازی- بیشتر برای ساختن تیرشیب، تیرچه، در، پنجره، ناودان، تیرهای عمودی- وسایل کشاورزی، دسته ابزار، نردبان، یوغ گاری و صنعت لنج سازی استفاده می شود. از چوب و ریشه درخت کهور برای کارهای کوچک خراطی استفاده می شود. برای نمونه، در شهرستان ایرانشهر تعدادی کارگاه خراطی وجوددارد که از چوب کهور برای ساختن وسایل مختلف استفاده می شود. از ریشه درخت کهور به دلیل داشتن خطوط زرین برای ساختن چوب سیگار، چپق و وافور استفاده می شود. تولید جعبه و آوند(=جا، ظرف) بطری ها، صنعتی است که به چوب درخت کهور وابستگی تامی دارد. درخت کهور علیق با ارزشی محسوب می شود. در خلال ماه های خشک، زمانی که علوفه سبز در مناطق خشک وجود ندارد، شاخ و برگ های کهور برای علیق دام ها بریده می شود. این درخت به اندازه ای مفید فایده ساکنان مناطق لم یزرع است که در میان آنها ضرب المثلی رایج است که می گوید «اگر در زمان خشکسالی کسی یک درخت کهور، بز و شتر داشته باشد، هیچ گاه مرگ به سراغ او نمی آید، چرا که این سه چیز با هم انسان را در سخت ترین شرایط حفظ می کنند!»

آموزش پرورش کهور، کهور ،بذرهای کهور ، خواص کهور ،راه اندازی مزرعه کهور ،پرورش کهور ،نکات مهم در پرورش کهور ،09198000513،آنتی دات،مزایای کهور ،فروش کهور ،کاشت کهور ،ریشه درخت کهور ،درخت کهور ،تنه ی درخت کهور ،چوب کهور،طرح توجیهی،فروش طرح توجیهی،طرح توجیهی کهور،طرح توجیهی گرفتن زمین،طرح توجیهی وام

به طور متوسط از یک درخت کهور بالغ که تنها جوانه های اصلی راس آن بریده نشده، حدود 60 کیلوگرم علوفه سبز به دست می آید. وقتی که به ترتیب دو سوم و یک سوم پایین تاج درخت بریده شود، به ترتیب 30 و 20 کیلوگرم علوفه سبز از درخت کهور حاصل می شود. برگ های درخت کهور ارزش غذایی بالایی دارد. بنابراین، در طول ماه هایی که علوفه سبز در مناطق کم باران عموما وجود ندارد، تغذیه از برگ های درخت کهور مفید فایده است.

درخت کهور از مهم ترین گونه ها برای تغذیه چهارپایان بیابان است و بخش عمده ای از نیاز غذایی آنها را تامین می کند. علیق سبز و یا خشک درخت کهور علوفه مغذی و خوردنی ای برای شتر، گاو، گوسفند و بز محسوب می شود که در گویش محلی هند loong خوانده می شود. غلاف های درخت کهور که به گویش محلی هند sangar و sangri گفته می شود، دارای گوشت(pulp) شیرینی است. انسان و تقریبا تمام دام ها می توانند غلاف خشک درخت کهور را که به گویش محلی هند kho-kha گفته می شود، بخورند. گاهی اوقات غلاف های سبز با جوشاندن و خشک کردن طعمشان بهتر شده و به حیوانات خورانده می شوند. حتی انسان پیش از تاریخ از دانه های درخت کهور برای غذای دوران خشکسالی استفاده کرده است. گزارش شده است که در طول خشکسالی سخت سالهای 1899 و 1939 در هند، از پوست درخت کهور که دارای مزه بسیار تلخی است به عنوان علیق استفاده شده است. میزان برداشت غلاف درخت کهور در نواحی خشک با تغییر 7/10 درصد تقریبا 000/14کیلوگرم/ کیلومتر است. براساس گزارش ها ارزش گرمایشی چوب درخت کهور بالاست. همین امر موجب شده، چوب این درخت جزء هیزم های خوب محسوب شود.

راه کارهای حفظ و حراست

سیستم ریشه اصلی(taproot) درخت کهور بسیار عمیق است. بنابراین، این درخت معمولا با گروه های همزیست دیگر رقابت نمی کند. کشاورزان و روستاییان در مزارع، مراتع و روستاها کشت درخت کهور را ترویج می کنند، چرا که سیستم گسترده ریشه این درخت از جابه جایی توده های شن و خاک جلوگیری می کند و باعث تثبیت خاک می شود. بعلاوه این درخت در مزارع به عنوان بادشکن عمل می کند. در نواحی خشک از درخت کهور در طرح های جنگل کاری استفاده می شود. درخت کهور نیتروژن جو را از طریق فعالیت های میکروبی ثابت می کند و مواد اُرگانیک را از طریق تجزیه برگ های خشک اضافه می کند و به این طریق خاک فقیر را احیا می نماید. به دلیل سایه گسترده و فراگیر، کشاورزان برای محافظت خود و حیواناتشان از گرمای طاقت فرسای تابستان ترجیحا کهور را در مزارع و کشتزارها می کارند.

استفاده های درمانی

در برخی مناطق از درخت کهور استفاده های درمانی می شود. گل های کهور در هاون کوبیده می شود و با شکر مخلوط گردیده و به عنوان ماده ضد سقط برای زنان حامله تجویز می شود. از دود برگ های درخت کهور برای رفع چشم درد استفاده می شود. در پنجاب هند از غلاف کهور به عنوان داروی قابض استفاده می شود. از پوست درخت کهور به عنوان داروی درمان رماتیسم، سرفه، سرماخوردگی، آسم و عقرب گزیدگی استفاده می شود. حتی از درخت کهور برای علاج مارگزیدگی نیز استفاده می شود.

تقدس درخت کهور

از ویژگی های جالب و بارز درخت کهور تقدس این درخت در رویشگاه های عمده آن است. این درخت نزد ساکنان بومی رویشگاه های عمده آن از قداست ویژه ای برخوردار است، به گونه ای که در غالب امکان مقدس این درخت رویانده شده و مورد تقدیس و احترام واقع می گردد. برای نمونه، درخت کهور از درختان سپنتا(=مقدس) در استان تامیل نادو(Tamil Nadu) هند محسوب می شود. درخت کهور در جنوب ایران نیز مقدس و سپنتاست. در غالب قبرستان ها، قدمگاه ها و امکان مقدس، درختان کهور متعددی وجود دارد که جلوه خاص و مقدسی به آن امکان داده است. وجود درخت کهور در این امکان معرف وجود پیوندی اعتقادی-اساطیری در باور مردمان بومی است. بناکردن یک مکان مقدس در جایی که درختان سرسبزی چون کهور وجود دارد، نمودی از تقدس و اعجازگری گیاه و نبات نزد انسان نخستین و باور کهن او به ادامه حیات پس از مرگ به هیات باشنده ای(=موجود) نباتی است.  باوری که تا امروز نیز ادامه دارد و از قِبَل آن انسان امروز نیز به شاخه های درخت کهور دخیل می بندد، سرسبزی آن را ادامه حیات متوفی و روانی روح او می داند، برگ و اجزای آن درخت را درمانگر و استعانت به آن را چاره ساز و حلال گره ها و مشکلات روحی-جسمانی می انگارد.

آموزش پرورش کهور، کهور ،بذرهای کهور ، خواص کهور ،راه اندازی مزرعه کهور ،پرورش کهور ،نکات مهم در پرورش کهور ،09198000513،آنتی دات،مزایای کهور ،فروش کهور ،کاشت کهور ،ریشه درخت کهور ،درخت کهور ،تنه ی درخت کهور ،چوب کهور،طرح توجیهی،فروش طرح توجیهی،طرح توجیهی کهور،طرح توجیهی گرفتن زمین،طرح توجیهی وام

کهور درخت منظره ای

در برخی شهرهای جهان، از درخت کهور در چیدمان مناظر شهری استفاده شده ‌است و در بسیاری از بلوارها و ساختمان‌های مرکزی و اصلی شهر درخت کهور کاشته شده است. این درخت از طرف انجمن مناظر مزیلاوالی آمریکا، به عنوان درخت منظره‌ای شهری انتخاب و معرفی شده ‌است. پوشش سبز دانشگاه آریزونای آمریکا از گونه‌های این درخت تشکیل یافته و ساختمان‌های این دانشگاه را آراسته کرده است. شهرداری شارجه نیز درخت غاف(=کهور) را یکی از درختان منظره ای شهر معرفی کرده و نوع آبیاری و ویژگی طبیعی آن را در وبگاه رسمی شهرداری مختصرا شرح داده است.

 

آموزش پرورش درخت کهور,طرح توجیهی پرورش کهور

09198000513آموزش پرورش کهورآنتی داتبذرهای کهورپرورش کهورتنه ی درخت کهورچوب کهورخواص کهوردرخت کهورراه اندازی مزرعه کهورریشه درخت کهورطرح توجیهیطرح توجیهی کهورطرح توجیهی گرفتن زمینطرح توجیهی وامفروش طرح توجیهیفروش کهورکاشت کهورکهورمزایای کهورنکات مهم در پرورش کهور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!