فروش طرح توجیهی،راه اندازی مزرعه، مشاوره وکارآفرینی کبک

کبک

یک کبک دار باید با اصول تشخیص جنسیت کبک نر و ماده به طور کامل آشنا باشد ، ندانستن این موضوع می توان خسارات بالایی را در پی داشته باشید. رعایت نسبت ماده به نر ، نحوه برخورد در تغذیه کبک و … نیازمند تشخیص جنسیت این پرنده دارد. همان که می دانید پرورش کبک می تواند هم در بستر و هم در قفس باشد. در هر دو این موارد نیاز به رعایتی اصولی است که آن را نسبت می نامند. در پرورش کبک در قفس نسبت ۳-۴ به یک رعایت میشود یعنی سه تا چهار کبک ماده و یک کبک نر نسبت مناسب این روش می باشد. در پرورش کبک در بستر این مقدار کاملا متفاوت است . در چنین شرایط بایست برای هر صد کبک نر از چهارصد کبک ماده استفاده کنید. درست است که هزینه کارگری در پرورش کبک در بستر کمتر از از پرورش آن در قفس می باشد ولی خوب نتیجه کار رضایت بخش نخواهد بود زیرا درصد نطفه دار بودن تخم ها در پرورش بستر کاهش می یابد.

آموزش تشخیص جنسیت کبک نر و ماده :

در بیشتر پرندگان مانند بلدرچین استفاده از حالت ظاهری پرها و رفتار پرنده می تواند در تشخیص جنسیت آن بسیار کمک کند به طوری که بیشتر افراد با تجربه با استفاده از خصوصیت ظاهری می توانند جنسیت یک پرنده را تشخیص دهند آما در تشخیص جنسیت کبک این عمل اندکی دشوار است. اگر دقت کرده باشید از نظر ظاهری یک کبک ماده با نر خود تفاوت چندانی ندارد به طوری که تشخیص کبک نر از ماده با استفاده از شکل ظاهری عملی بس دشوار است و دقت بسیار پایینی دارد. با این حال به طور کلی کبک نر از لحاظ جثه بزرگتری از کبک ماده است و وزن بیشتری نیز دارد. وزن یک کبک نر در حدود ششصد گرم بوده و ماده آن وزنی در حدود پانصد گرم دارد.سر کبک ماده به صورت بیضی شکل است اما وقتی به سر کبک نر دقت کنید سر آن گردتر و بزرگتر می باشد.
یک کبک نر در راه رفتن نیز رفتاری متفاوت نسبت به ماده دارد ، پاهای کبک نر بلندتر بوده و از پولک های بزرگتری تشکیل شده است همچنین سرعت راه رفتن کبک نر بیشتر از کبک ماده می باشد.یکی از بهترین و البته اندکی دشوار تشخیص جنسیت پرنده ، بررسی کلواک کبک می باشد. در آناتومی جانوران، پارگین (کلواک) سوراخ پشتی جانور است که بعنوان تنها مخرج برای مجرای روده‌ای، تناسلی و ادراری گونه‌های خاصی از جانوران عمل می‌کند. برخلاف پستانداران جفت دار، که دارای ۲ یا ۳ سوراخ جداگانه برای دفع هستند، تمام دوزیستان، پرندگان، خزندگان و تک سوراخیان دارای این مخرج هستند و از طریق آن هم ادرار و هم مدفوع را دفع می‌کنند.

 

بررسی مقعد کبک
یکی از روش های تشخیص جنسیت کبک بررسی مقعد آن می باشد. در بیشتر کبک های نر وقتی دوران بلوغ فرا می رسد یک زائده بسیار کوچک در قسمت مقعد پرنده ایجاد میشود که با چشم قابل رویت می باشد. اندازه این زائده در حدود کمتر از ۳ میلیتر بوده و یکی از راه های تشخیص جنسیت پرنده می باشد.در کبک های ماده این زائده به ندرت دیده میشود و اکثرا وجود ندارد ، همچنین مقعد جنس ماده گشادتر از نر است. با پا به سن گذاشتن کبک نر این زائده راحت تر به چشم می آید. در قسمت ساق پا پرنده نر یک برآمدگی دیده میشود که در نمونه ماده آن کاملا شرایط برعکس می باشد یعنی یا اصلا این برآمدگی نیست یا اگر باشد بسیار کوچک است.
درباره کبک نر و ماده
 خصوصیات عمومی کبک : کبک از راسته ماکیان است.رنگ آمیزی پرها در این پرنده بسیار زیبا و چشم نواز است.کبک در طبیعت در دامنه کوه ها ، بین صخره ها و تپه ماهورها زندگی می کند.این پرنده دارای پرهای خاکستری و یا سفید است.پاها و منقار کبک قرمز رنگ است و جنس نر و ماده به لحاظ شکل ظاهری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.
از موارد تمایز دو جنس در کبک بزرگتر بودن اندازه جثه و وزن کبک نر از کبک ماده است .سر کبک ماده بیضی شکل ، اما سر کبک نر گرد و مدور است.همچنین در پشت پای کبک ماده و نر یک برآمدی ( سیخک ) است که در جنس نر این برآمدگی بزرگتر است . از دیگر نقاط متمایر بین جنس نر و ماده آن است که گردن کبک نر معمولا باریک تر و سخت تر از کبک ماده بوده و ضخامت پاها در کبک نر بیش از جنس ماده است.کبک را می توان جزو پرندگان دارای جثه متوسط دسته بندی نمود.طول بدن این پرنده حدود 30 تا 35 سانتی متر و ارتفاع آن نیز حدود 30 سانتی متر است.وزن پرنده بالغ در جنس نر از 500 تا 800 گرم و در جنس ماده از450 تا 700 گرم متغیر است. کبک ها در طبیعت حدود ۱۵ سال عمر می کنند. کبک در چهارده هفتگی (سه ماه و نیم) به حداکثر بلوغ جسمی و در هفت ماهگی به بلوغ جنسی میرسد و قدرت تولید مثل دارد. تخم کبک به رنگ سفید مایل به زرد و در برخی نژادها دارای لکه های کوچک قهوه ای است. شکل ظاهری تخم، بیضوی، دوکی شکل و نوک تیز است. وزن تخمها از ۱۶ تا ۲۵ گرم تغییر کرده و به طور متوسط ۲۱ گرم است. میانگین طول تخمها ۴۲ میلی متر و عرض انها حدودا 31 میلی متر است.ضخامت پوسته تخم کبک حدود 0.228 میلی متر و ضخامت غشای داخلی 0.047 میلی متر است.

فروش طرح توجیهی،راه اندازی مزرعه، مشاوره وکارآفرینی کبک

آموزش پرورش اردک,پرورش کبک,بلدرچین ,بوقلمون

آموزش پرورش کبک راه اندازی مزرعه کبکبسته بندی گوشت کبکپرورش کبک کشتن کبکتغذیه کبکتله کبکجوجه کبکحمل و نقل کبکروش سرمایه گذاری کبکصادرات گوشت کبکصید و شکار کبکطرح توجیهی تاسیس شکارگاه کبکطرح صنعتی پرورش کبکفروش تخم کبکفروش جزوه ی آموزشی پرورش کبکفروش طرح پرورش کبکفروش طرح توجیهی کبکفروش کبکفروش گوشت بلدرچینفروش گوشت پاسرخفروش گوشت تیهوفروش گوشت چوکارفروش گوشت کبکفروش گوشت کبک بربری فروش انواع کبکفروش گوشت کبک برفیفروش گوشت کبک خاکستریفروش گوشت کبک صخرهفروش گوشت مرغابیفروش لوازم پرورش کبککبک سفیدگرفتن مجوز کبکنگهداری کبکهچ تخم کبکوام کبک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[contact-form-7 404 "Not Found"]
error: Content is protected !!