فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی مار

وضعیت حفاظت
مارهای ذرت قادرند زاویه فلس های خود را به شکلی رو به بیرون تنظیم نمایند که به خوبی به سطح سخت پوسته درختان چسبیده و داخل آن فرو بروند. زاویه دار کردن فلس ها (در قیاس با فلس های صاف) اصطحکاک دو برابری را در مقابل پوسته درخت ایجاد می کند، به این ترتیب مار می تواند از درخت بالا رفته و ساعت های متمادی روی درخت بنشیند. از میان انواع گونه های مارها مار سنت لوسیا ریسر در معرض خطر انقراض شدید قرار داشته و تخمین زده می شود که بین 18 الی 100 عدد از این گونه در حیات وحش باقی مانده باشد. مارهای دیگری از قبیل Amami Takachiho و Adelophis Copei هم  توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی به عنوان گونه آسیب پذیر طبقه بندی شده اند زیرا جمعیت این حیوانات رو به کاهش است.
حقایق دیگر
شیوه تنفس مارها شبیه ما انسان ها نیست. مارها دارای زبان دوشاخه یا منشعبی هستند که با استفاده از آن ترکیبات شیمیایی را در هوا بو کشیده و مزه می کنند.مارها مژه یا گوش ندارند و تازه چشمهایشان هم به اطراف نمی چرخد. آنها برای شنیدن به لرزش هایی که از زمین حس می کنند وابسته هستند.
درحالی که پوست بدن انسان گهگاهی پوسته پوسته می شود، مارها سالی تقریبا سه بار پوست عوض می کنند که به این عمل اصطلاحا پوست اندازی گفته می شود.مار موجود لزجی نیست، بلکه فلس های این حیوان خشک و نرم است. به عنوان مثال مار ذرت از فلس های خود به عنوان ابزار بالا رفتن از سطوح استفاده می کند. این مارها قادرند فلس خود را زاویه دار کنند تا داخل پوسته درخت فرو برود و بتوانند از درخت ها بالا بروند.
 مار درختی بهشت آسیای جنوب شرقی حتی می تواند پرواز کند. بدین ترتیب  که بدن خود را در هوا تاب می دهد و سپس به شکل حرف C انگلیسی درمی آید تا بتواند در برابر جریان هوا مقاومت کند. درصورتی که این مار بدن خود را به عقب و جلو بچرخاند، می تواند مسیر خود را به هنگام فرود آمدن تغییر بدهد.رای تشخیص این نکته که آیا ماری سمی هست یا نه چند روش وجود دارد. به عنوان مثال اگر مردک چشم مار الماس مانند باشد آنگاه می توان گفت که نشانه ای بر سمی بودن مار است. مارهایی که غیرسمی هستند مردمک چشمشان گرد است. از دیگر نشانه هایی که برای تشخیص سمی یا غیرسمی بودن مارها کاربرد دارد رنگ آنهاست. افراد برای تمیز دادن دو نوع مار مرجانی سمی و شاه مار سرخ رنگ که سمی نیست از این معیار استفاده می کنند:

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی مار

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی مار

اگر قرمز و زرد باشد مار سمی است .
اگر قرمز و مشکی باشد مار غیرسمی است.
مار زنده زا
برخی از گونه های مار تخم ها را در شکم نگه داشته و مانند برخی از ماهی ها زنده زا هستند. به این ترتیب ، بچه مارها به محض بیرون آمدن از شکم مادر قادر به دفاع از خود و شکار خواهند بود.
غذای بچه مارها
حدود ۷۰۰ گونه از ۳۲۰۰ گونه مارهای دنیا زهری هستند و شامل چندین مار هستند که می‌توانند انسان را بکشد. یک مار زهری زهر خود را از راه نیشهایش که یا توخالیند و یا شیار دارند تزریق می‌کند. وقتی که زهر تزریق شد مار به انتظار می‌نشیند تا قربانیش قبل از بلعیده شدن بمیرد.از حدود ۷۲۵ گونه از مارهای سمی در سراسر جهان، تنها ۲۵۰ تا از آنها قادر به کشتن انسان با یک نیش است. به طور متوسط استرالیا تنها یک نیش مار کشنده در هر سال دارد. در هند، در هر سال ۲۵۰ هزار مارگزیدگی ثبت می‌شود که از آنها ۵۰ هزار تا منجر به مرگ می‌شود.
دندان‌های نیش مارهای زهری، در فک بالای دهان آنها قرار گرفته و با غده‌های سمّی که در سر مار قرار دارند در ارتباط هستند.با کشیدن دندان مار، نمی‌شود برای همیشه با خیال آسوده از نیش مار زهری در امان بود چرا که دندان‌های نیش در دهان مارهای زهری مجدّداً رویش می‌کنند. مار زهری به کمک این نیش‌ها زهر را به بدن شکار خود تزریق می‌کند و این گونه می‌کوشد تا جانش را بگیرد یا حداقل او را ناتوان و بی‌هوش سازد تا با خیال راحت به خوردن گوشتش بپردازد. تمام مارهای زهری علاوه بر نیش، دندان نیز دارند. در نتیجه، تمام مارهای زهری علاوه بر نیش زدن گاز هم می‌گیرند.
مار زنگی
از نوع مار زنگی نزدیک به ۱۲ نوع مختلف در جهان وجود دارد. مارهای زنگی را از زنگوله‌ای که در ته دم خودشان دارند به راحتی می‌توان تشخیص داد. هر چند دم این مار طوری ساخته شده‌است که در هنگام حرکت و جنبیدن صدای زنگ درآید ولی با این وجود صدای اصلی زنگوله دم مار بر اثر لرزش دم توسّط خود مار، تنها زمانی انجام می‌پذیرد که مار از چیزی احساس خطر بکند.
از نوع مار زنگی نزدیک به ۱۲ نوع مختلف در جهان وجود دارد. مارهای زنگی را از زنگوله‌ای که در ته دم خودشان دارند به راحتی می‌توان تشخیص داد. هر چند دم این مار طوری ساخته شده‌است که در هنگام حرکت و جنبیدن صدای زنگ درآید ولی با این وجود صدای اصلی زنگوله دم مار بر اثر لرزش دم توسّط خود مار، تنها زمانی انجام می‌پذیرد که مار از چیزی احساس خطر بکند.
افعی
افعی نیز که بیشتر در جنوب غربی آسیا یافت می‌شود، همانند مار زنگی است. هر دوی آنها علاوه بر آنکه مانند مارهای دیگر از جلو حرکت می‌کنند، قادر به حرکت از سمت پهلو نیز هستند. افعی‌ها تنها مارهای زهری در اروپا هستند.
تغذیه
رژیم غذایی مارها با توجه به اندازه، گونه و اقلیم وجغرافیا تغییرمیکندو طیف گوناگونی از پستانداران، حشرات و ماهی‌ها را شامل می‌شود، مارها اکثرشان برای شکار استفاده می‌کنند گونه‌های بدون زهر از آرواره برای شکار و دفاع استفاده می‌کنند و انواع دیگری از مارها هم با پیچیدن عضله هایشان به دور طعمه آن را می‌کشند و می‌خورند.
زهر مار
زهر مار از دوران قدیم مصارف زیادی داشته است که شاید مهمترین استفاده آن مسموم کردن دشمنان بوده است. اما همه مارها سمی نیستند و زهر همه مارهای سمی نیز کشنده نیست. زهر در اصل بزاق تغییر یافته مار است که برای شکار، هضم طعمه و دفاع ترشح می‌شود. غددی که تولید و ترشح سم را به عهده دارند در دو طرف سر و در غلافی ماهیچه‌ای قرار دارند.ترکیب زهرمار در گونه‌های مختلف و همینطور در هر گونه بر اساس سن، فصل و زمان آخرین ترشح متفاوت است. ترکیبات اصلی آن پروتئین و پلی‌پپتیدهایی که خاصیت آنزیمی و سمی دارند.
زهرمار از طرق مختلف اثر می‌کند. در برخی از گونه‌ها، زهر ترشح شده بر روی سیستم عصبی اثر می‌گذارد، بدین صورت که اعصاب یا پیام‌رسان‌های عصبی را درگیر کرده و از کار می‌اندازد. در گونه های دیگر زهرمار بر روی سیستم قلبی و عروقی اثر گذاشته و باعث می‌شود ضربان قلب دچار اختلال شود که می‌تواند به مرگ منجر شود.در گونه های دیگر، زهر به سیستم گردش خون حمله کرده و با همولیز (تخریب) گلبول های قرمز باعث ایجاد لخته و نهایتا مرگ می‌شوند. در برخی گونه‌ها سم به سایر اندام ها از جمله کلیه و عضلات آسیب زده و گاهی باعث مرگ می‌شود.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی مار

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی مار

استفاده دارویی
زهرمار بخاطر اثرات دارویی و فیزیولوژیک می‌تواند بر مولکول‌های زیستی، سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌های مختلف اثر بگذارد بنابراین قابلیت آن را دارد که در صنعت داروسازی بکار گرفته شود. ” کاپتوپریل ” دارویی که در درمان فشارخون و بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود شاید یکی از معروفترین مثال‌های بهره گیری از زهر مار در صنعت داروسازی باشد.بررسی اثرات پپتیدهای موجود در زهرمار تیره گرزه‌ماران (وایپریدا) باعث شناخت آنزیم‌های موثر بر کارکرد قلب و فشار خون شد که در نهایت تولید این دارو به انقلابی در درمان بیماری های قلبی و عروقی انجامید.
برخی از پپتیدهای موجود در زهرمار مانند تکستیلینین خاصیت ضد خونریزی دارند، از این ماده برای ساخت داروی جلوگیری از خونریزی در هنگام عمل قلب باز استفاده شده که مراحل آزمایشگاهی و بالینی خود را طی می‌کند.از سوی دیگر، در جهان امروز که با مساله مقاومت آنتی‌بیوتیک ها، ترکیباتی با خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی، می‌توانند به کشف آنتی بیوتیک‌های جدید منجر شود.زهرمار به دلیل داشتن ترکیبات پیچیده زیستی و دارویی مانند پروتئین ها و پپتیدهای آنزیمی و غیرآنزیمی، مواد معدنی متفاوت و مواد غیر معدنی خاص خود، خاصیت هیدرولیز دارد. این خاصیت می تواند در درمان بیماری های مختلف از جمله درمان سرطان مورد استفاده قرار گیرد و راه های جدیدی را در درمان بگشاید.
تا کنون حدود ۳۰۰۰ گونه از این موجودات شناسایی شده اند که در این میان فقط حدود ۴۰۰ گونه آنها سمی میباشند و از میان آنها فقط ۵۰ گونه خطرناک بوده و میتوانند برای انسان مشکل ساز باشند. در ضمن باید بدانیم که مارهایی که سمی هم نیستند ممکن است شما را گاز بگیرند که در اینصورت جای هیچ نگرانی نیست.
برای بدست آوردن ایده از میزان خطر مارها می توان به آمار مراجعه کرد، بعنوان مثال در ایالات متحده سالانه بیش از ۴۰ هزار مورد مرگ در اثر تصادفات رانندگی وجود دارد در حالی که بر اثر مار گزیدگی بطور متوسط فقط تعداد ۱۵ مرگ گزارش می شود.
برای بدست آوردن ایده از میزان خطر مارها می توان به آمار مراجعه کرد، بعنوان مثال در ایالات متحده سالانه بیش از ۴۰ هزار مورد مرگ در اثر تصادفات رانندگی وجود دارد در حالی که بر اثر مار گزیدگی بطور متوسط فقط تعداد ۱۵ مرگ گزارش می شود.
کجا را برای زندگی انتخاب میکنند:
این موجودات بجز در قطب جنوب تقریبا” در سایر قسمت های دنیا وجود دارند. اغلب مارها روی زمین یا زیر آن زندگی می کنند اما برخی از انواع آنها هم وجود دارند که درختان یا آب را محل زندگی خود انتخاب می کنند. کنار رودخانه ها باتلاقها نیز از جمله مکانهای مورد علاقه برای زندگی این خزندگان می باشد. گونه های جالبی از مارها در آسیای جنوب شرقی مشاهده شده است که توانایی پریدن نیز دارند و بسادگی از شاخه درختی به شاخه دیگر می پرند.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی مار

آموزش پرورش مار,طرح پرورش خزندگان,طرح توجیهی پرورش تمساح

آموزش پرورش مارآنالیزسم و زهر ماراموزش زهرگیری از ماربسته بندی زهر مارپوست اندازی مارتغذیه صحیح مارراه اندازی مزرعه مارروش استفاده از زهر مار و عقربروش کشتن مارروش نگهداری مارسرمایه گذاری مارسم و زهر مارفروش اطلاعات پرورش مارفروش جزوه ی آموزشی مارفروش سم مار روسی و اوکراینیفروش طرح پرورش مارفروش طرح توجیهی پرورش مارفروش لوازم پرورش مارفروش مارفروش نیش مارقیمت زهر مارقیمت سم و زهر مارگرفتن مجوز پرورش مارگزش مارمار افعی گرزهمار جعفریمار سفیدمار سیاهمار کبرامارافعی دم عنکبوتیمزرعه پرورش مارمهره ماروام برای مار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!