مشاوره و راه اندازی پرورش زنبور عسل ،با پرورش زنبور پولدار شوید

در ابتدا باید گفت زنبور عسل یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد

شیوه تولدی مثل زنبور عسل :

* عمل باکره زایی زنبور عسل :


  • با وجود این که تخم  اکثرا حشرات اگر  با هم تلقیح نشوند اکثرا قابل رشد و تکامل نیستند  ولی در زنبور عسل و تعداددیگری از حشرات در کره زمین تخم های بارور نشده نیز قابل رشد و تبدیل به حشره کامل است.ولی باید گفت که  اگر ملکه زنبور عسل تا سن سه  تا هفت سالگی جفت گیری نکند، دیگر هرگز این ملکه قادر به جفت گیری نبوده و پس از آن شروع به گذاردن تخم های بارور نشده می کند که به زنبوران نر تبدیل می شوند. این تکامل و این عمل را در اصطلاح علمی باکره زایی می نامند. در اکثر حشرات که  عمل باکره زایی دارند معمولاً  تنها به یک جنس (نر و ماده) محدود نشده است . در هر دو جنس از این راه به وجود می آیند در بعضی دیگر هم مانند ملخ ها از این راه فقط ماده به وجود می آیند و در بعضی دیگر مانند زنبور عسل این پدیده منجر به تولید نرها می شود.

*آنچه باید در مورد ملکه زنبور عسل بدانیم ::

رفتار زنبورهادر یک  کندو به  رفتار ملکه آن بستگی دارد،ولی برای تشخیص یک ملکه خوب از ملکه نامناسب و بحث و نظر درباره  آن از اصول زنبورداری است. یک شخص بعنوان یک زنبوردار با تجربه با مشاهده جمعیت ،میزان پرورش نوزاد زنبور ، تولید عسل و رفتار زنبوران و مقاومت آن در مقابل بیماری ها به درجه خوبی ملکه پی می برد و به شکل ظاهری آن توجه زیادی نمی کند. به هر حال از دو طریق در مورد ملکه قضاوت می کنند:
قضاوت از طریق مشخصات ظاهری:

صفاتی از قبیل قد کشیده، شکم حجیم، بال های خوابیده روی پشت، اندام سالم و استفاده از همه پاها هنگام حرکت دلیل خوبی ملکه است، ولی صد در صد قابل اطمینان نیست. قضاوت از طریق کار ملکه: چون کار ملکه فقط تخم ریزی است، پس مهم ترین عامل بر قضاوت در مورد آن، میزان تخم ریزی و نحوه آن است. تخم ریزی یکنواخت و متراکم و زیاد به طوری که عمده شان ها در قسمت میانی و پایینی به طور یکنواخت تخم ریزی شده باشد، دلیل برخوبی ملکه است. تخم نر گذاشته شده نباید بیش از اندازه باشد. بخصوص پس از خاتمه فصل جفت گیری و بچه کندو اصولاً نباید پرورش زنبور نر در کندو مشاهده شود. علاوه بر نکات ذکر شده ذخیره عسل و گرده، مقاومت کندو در مقابل بیماری ها، آرام بودن کندو، عدم علاقه به تولید بچه کندو، استقامت کندو در به سرآوردن زمستان، طول عمر کندو از صفات خوب ملکه آن به شمار می رود.

انواع  مختلف زنبور عسل در جهان وایران :

زنبور عسل معمولی یا اروپایی (Apis mellifera)

زنبور عسل سیاه یا Apis mellifera mellifera
زنبور عسل ایتالیایی یا زنبور طلایی یا Apis mellifera ligustica
زنبور عسل قفقازی یا caucasica Apis mellifera
زنبور عسل کارنیولان یا Apis mellifera carnica
زنبور عسل ایرانی یا Apis mellifera meda

2- زنبور عسل شرقی یا هندی (Apis cerana)
3- زنبور عسل بزرگ (Apis dorsata)
4- زنبور عسل کوچک(Apis Florea)

*کندوی بی ملکه:

موقعی یا زمانی  که یک کندو ملکه اش را به هر علت از دست بدهد، آن را اصطلاحاً یتیم می نامند.

رفتار زنبوران کندوی بی ملکه:

از نظر نوع کارها بین کارگران کندوی بی ملکه و با ملکه فرقی نیست ولی از نظر میزان شهد و گرده ای که به داخل کندو آورده می شود، نقصان زیادی حاصل می شود. هر چند که در هنگام بازدید ممکن است ذخیره ی زیادی از عسل و گرده به علت عدم پرورش نوزاد که موجب کاهش شدید مصرف شهد و گرده می شود مشاهده شود. زنبوران کندوی بی ملکه عصبانی و حساس هستند و هنگام کار با کندو با کوچک ترین حرکتی به انسان حمله می کنند. تعداد زنبوران نگهبان جلو دریچه پرواز نسبت به سابق بیشتر می شود. در کندوی بی ملکه ترشح موم و شان سازی به شدت کاهش می یابد.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی زنبور
*معرفی ملکه جدید به کندو زنبور عسل :

در دو صورت در هرکندو ملکه جدید با ان معرفی معرفی می شود:
الف) موقعی که ملکه پیر و یا بیمار و معیوب شده باشد و به طور کلی میزان تخم گذاری آن رو به تنزل نهاده باشد که اغلب این تعویض پس از سال دوم انجام می گیرد.
ب) موقعی که کندو یتیم باشد، در هر دو صورت قبل از معرفی ملکه جدید مقدمات کار را فراهم می کنند به نحوی که کندو فاقد ملکه یا کارگر تخم گذار یا سلول ملکه شود.
مقدمات تعویض ملکه پیر: اگر بخواهیم ملکه پیر کندویی را با ملکه جوانی تعویض کنیم ابتدا باید ملکه پیر را از کندو خارج کرد.
طرز گرفتن ملکه: اگر منظور از گرفتن ملکه از بین بردن آن باشد، دقت زیادی لازم نخواهد بود ولی خیلی وقت ها اتفاق می افتد که لازم می شود که ملکه کندویی را برای چیدن بال و یا علامت گذاری و معرفی به کندوی دیگر بگیریم. در این حالت باید نهایت دقت را به کاربرد که ملکه معیوب نشود.برای گرفتن ملکه باید فقط قسمت سینه و پاهای ملکه را گرفت و به هیچ وجه به شکم و شاخک های آن دست نزده و یا فشار وارد نیاورد. چون شکم ملکه حاوی تخمدان ها و تخم های زیادی بوده و در اثر اندک فشاری صدمه خواهد دید.ملکه را باید به آهستگی با دو انگشت شست و سبابه از دو طرف سینه گرفت و اگر قرار است به قفس منتقل شود، به همین حالت از طرف سر، آن را به داخل قفس هدایت کرده و اگر قرار باشد که علامت گذاری یا بال هایش چیده شود، ضمن این که سینه و بال های ملکه با دو انگشت دست راست نگهداری می شود، باید دو عدد از پاهای یک سمت ملکه را با دو انگشت شست و سبابه دست چپ گرفت. گرفتن دو پا مانع چرخیدن ملکه به دور خود و شکستن پایش می شود. برای چیدن بال ملکه بهتر است یک سوم از گوشه ی بال های یک سمت را با قیچی ظریفی قطع و بال سمت دیگر را سالم گذاشت.

پرورش زهر زنبور,سوسک,پرورش ملخ,پرورش انواع حشرات

آموزش پرورش زنبورآموزش زنبورداری و پرورش زنبورعسلبیماریهای زنبورپرورش حشرهپرورش زنبورپرورش زنبور برای هنرجویانتغذیه زنبورتکثیر زنبورجزوه ی آموزشی زنبورجیره غذایی زنبورراه اندازی پرورشراه اندازی مزرعه زنبورروش پرورش زنبورروش تکثیر زنبورروش نگهداری زنبورزنبور عسلزنبور کارگرزنبور مادهزنبور ملکهزنبور نرزنبورداریساخت عسل مصنوعیسرمایه گذاری زنبورسم پاشی زنبور زنده گیری زنبورشانهشغل پرورش زنبورصادرات زنبورطرح زنبورفروش انواع زنبورفروش زنبورفروش طرحفروش طرح توجیهی زنبورفروش طرح زنبورفروش گردهفروش ملکهفروش موم عسلکشتن زنبورکلنی زنبورکندوگرفتن مجوز زنبورلوازم پرورش زنبورمزرعه پرورش زنبورمزرعه زنبورمشاوره و پرورشمشاوره و راه اندازیهزینه پرورش زنبور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!