فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی زنبور

-لوازم مورد استفاده در زنبورداری

کلاه، دستکش و چکمه

کلاه زنبورداری کلاه مخصوصی است که در زمان بازرسی از کندوها، زنبوردار را از نیش زنبورها محافظت م یکند. اصولاً این کلاه باید طوری باشد که از ورود و تماس زنبور به قسمتهای مختلف سر، صورت و گردن جلوگیری کند. معمولاً قسمت بالا و اطراف کلاه پارچ های است و قسمت جلویی آن از تور سیاه رنگ ساخته شده است. این کلاه دارای نوار کشی در انتها کلاه است که در زیر گردن جمع شده و مانع ورود زنبورها به داخل کلاه م یشود.

دستک شهای زنبورداریمعمولاً از چرم یا پارچه مخصوص ساخته میشوند و ساق آ نها نسبت به دستک شهای معمولی بلندتر است، طوری که این دستکش روی آستین لباس زنبوردار را هم میپوشاند.

-دودی یا دودکن

برای اداره کردن زنبورهای عسل، کاهش حم الت آ نها در زمان بازدید و برای خارج کردن قا بهای عسل از کندو از وسیله ای به نام دودی استفاده میشود. در این وسیله اجسام نیم هسوخت های که در حال دود کردن هستند ب هکا رگرفته میشود. جنس بدنه دود یها معمولاً از قلع، مس یا استیل ضد زنگ است. یک دودکن باید دمنده قوی ماق و مخزن آتش مناسب داشته باشد. معمولاً از بست ههای مقوای نازک تا شده، گونی کنفی خشک و پهِِن گاو به عنوان ماده سوختی در دودی استفاده میشود.

-اهرم یا کاردک

عبارت است از میل های فولادی که یک سر آن به شکل کاردی پهن و سر دیگر آن خمیده است این وسیله برای باز کردن سر کندوهای عسل و جدا کردن و بیرون آوردن قا بها از کندو استفاده میشود. به وسیله سرِ پهن آن میتوان بره موم و مو مهای زائد داخل کندو و اطراف قاب ها را تمیز کرد.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی زنبور

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی زنبور

باکره زایی

با وجود این که تخم حشرات اگر تلقیح نشوند قابل رشد و تکامل نیستند در زنبور عسل و تعداد دیگری از حشرات تخم های بارور نشده نیز قابل رشد و تبدیل به حشره کامل است. همان طور که گفته شد چنان چه ملکه زنبور عسل تا سن سه هفتگی جفت گیری نکند دیگر قادر به جفت گیری نبوده و پس از آن شروع به گذاردن تخم های بارور نشده می کند که به زنبوران نر تبدیل می شوند. این پدیده را اصطلاحاً باکره زایی می نامند. در اغلب حشرات که باکره زایی دارند معمولاً نتیجه باکره زایی تنها به یک جنس (نر و ماده) محدود نشده و هر دو جنس از این راه به وجود می آیند (مانند شته ها) در بعضی دیگر مانند ملخ ها از این راه فقط ماده به وجود می آیند و در بعضی دیگر مانند زنبور عسل این پدیده منجر به تولید نرها می شود. باید توجه داشت که کندوی زنبور عسل با چنین ملکه ای قابل دوام نبوده و چنان چه ملکه آن سریعاً تعویض نشود، کندو از بین خواهد رفت.

-قضاوت در مورد ملکه

صفات کندو به ملکه آن بستگی دارد، بنابراین تشخیص یک ملکه خوب از ملکه نامناسب و قضاوت و تصمیم گیری درباره ی آن از اصول زنبورداری است. یک زنبوردار با تجربه با مشاهده جمعیت و میزان پرورش نوزاد و تولید عسل و رفتار زنبوران و مقاومت آن در مقابل بیماری ها به درجه خوبی ملکه پی می برد و به شکل ظاهری آن توجه زیادی نمی کند.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی زنبور

-قضاوت از طریق مشخصات ظاهری:

 صفاتی از قبیل قد کشیده، شکم حجیم، بال های خوابیده روی پشت، اندام سالم و استفاده از همه پاها هنگام حرکت دلیل خوبی ملکه است، ولی صد در صد قابل اطمینان نیست.

-قضاوت از طریق کار ملکه:

چون کار ملکه فقط تخم ریزی است، پس مهم ترین عامل بر قضاوت در مورد آن، میزان تخم ریزی و نحوه آن است. تخم ریزی یکنواخت و متراکم و زیاد به طوری که عمده شان ها در قسمت میانی و پایینی به طور یکنواخت تخم ریزی شده باشد، دلیل برخوبی ملکه است. تخم نر گذاشته شده نباید بیش از اندازه باشد. بخصوص پس از خاتمه فصل جفت گیری و بچه کندو اصولاً نباید پرورش زنبور نر در کندو مشاهده شود. علاوه بر نکات ذکر شده ذخیره عسل و گرده، مقاومت کندو در مقابل بیماری ها، آرام بودن کندو، عدم علاقه به تولید بچه کندو، استقامت کندو در به سرآوردن زمستان، طول عمر کندو از صفات خوب ملکه آن به شمار می رود.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی زنبور

پرورش زهر زنبور,سوسک,پرورش ملخ,پرورش انواع حشرات

آموزش پرورش زنبوراناتومی زنبوربره مومبیماریهای زنبورپرورش حشرهپرورش زنبورتغذیه زنبورتکثیر زنبورجزوه ی آموزشی زنبورجیره غذایی زنبورراه اندازی مزرعه زنبورروش پرورش زنبورروش تکثیر زنبورروش خشک کردن زنبور آموزش پرورش زنبورروش نگهداری زنبورزنبور عسلزنبور مادهزنبور ملکهزنبور نرزنبورداریساخت عسل مصنوعیسرمایه گذاری زنبورسم پاشی زنبور زنده گیری زنبورشانهشغل پرورش زنبورصادرات زنبورفروش انواع زنبورفروش زنبورفروش طرح توجیهی زنبورفروش طرح زنبورفروش گردهفروش ملکهفروش موم عسلکشتن زنبورکلنی زنبورکندوگرفتن مجوز زنبورلوازم پرورش زنبورمزرعه پرورش زنبورمزرعه زنبورهزینه پرورش زنبوروام زنبور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!