فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی تشی

    -تشی

سیستم دفاعی تشی ها به گونه ای است که در زمان فرار از شکارچی امکان افتادن تیغ های او وجود دارد؛ اما چگونه؟ معمولا زمانی که شکارچی تشی ها، پلنگ آن ها را دنبال می کند به خاطر سرعت بیشتر آن نسبت به تشی، زودتر به او می رسد، در چنین مواقعی تشی چه می کند؟ او که زودتر از پلنگ خسته می شود، تیغ های خود را سیخ کرده و به یکباره می ایستد و به این صورت پلنگ با او و تیغ هایش برخورد می کند. در این شرایط تیغ هایی که سست تر هستند به زمین می افتد و یا به دست و پای پلنگ فرو می روند. تشی به هیچ عنوان قادر نیست که تیغ هایش را پرتاب کند، او تنها از آن به عنوان چیزی برای در امان ماندن از پلنگ استفاده می کند، همین و بس.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی تشی

    جوجه تیغی

جوجه تیغی ها که به خاطر جثه کوچکشان، حیوانات دیگر خیلی دلشان می خواهد که او را شکار کنند نیز از تیغ هایش به عنوان وسیله دفاعی استفاده می کند. زمانی که حیوانی مانند روباه به او نزدیک می شود، او خود را به حالت توپ گردی در آورده روباه نتواند او را بگیرد و به این صورت تیغ هایش به دست روباه می رود و آن دسته از تیغ های او نیز که سست تر هستند به زمین می ریزد. اینگونه است که انسان ها خیال می کنند که جوجه تیغی ها تیغ خود را به سمت روباه پردتاب کرده اند. پس جوجه تیغی ها نیز اصلا نمی توانند تیغ خود را پرتاب کنند.

-خانواده تشی ها

جوندگان بزرگی هستند که تمام سطح بدن آن ها پوشیده از خارهای بلند است. از آنجائی که از این خانواده، فقط یک گونه در ایران زندگی میکند؛ خصوصیات خانواده به همراه گونه ذکر خواهد شد.

ارزش اقتصادی:

از آفات محصولات کشاورزی، درختان میوه و درختان جنگلی است. درمناطق جنگلی فارس و کرمان باجویدن پوست درختان جنگلی به خصوص بنه باعث خشک شدن این درختات می شود.

در برخی از مناطق گوشت تشی به منظورتغدیه استفاده می شود.

خارهای تشی نیز به عنوان تزئین کاربرد دارد.

وضعیت فعلی

دشمن طبیعی تشی پلنگ است‌. بچه ها نیز گاهی مورد حمله جغدهای بزرگ قرار مییرند. به علت شبگیر بودن، داشتن وسیله دفاعی مناسب، تطابق با محیط های مختلف و کم شدن پرداتور اصلی آن یعنی پلنگ، از جمعیت به نسبت زیادی برخوردار است و خطری نسل آن را تهدید نمی کند.

معرفی خارپشت یا جوجه تیغی

خارپشت‌ها بدنی نسبتاً گرد دارند که سطح پشتی آن‌ها پوشیده از خار‌های انبوه، بلند و تیز است، ولی در زیر بدن مو‌های نرمی دارند. این حیوانات در پهلو‌ها ماهیچه‌های دارند که به آن‌ها امکان می‌دهد تا در هنگام خطر و یا خواب زمستانی به شکل گلوله‌ای از خار درآیند و به وسیله وسیله صورت، شکم یا پا‌های خود را که آسیب‌پذیرند می‌پوشانند.

تشی بزرگ‌ترین جونده ایران است. خار‌های بلند روی بدنش او را از سایر پستانداران متمایز می‌کند. خار‌های ناحیه گردن و شانه نازک و بلند است، موقعی که آن‌ها را سیخ می‌کند به شکل بادبزن در می‌آیند و حیوان بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. خار‌های قسمت پشت کوتاه‌تر و کمی کلفت‌تر با نوار‌های سیاه و زرد، و خار‌های ناحیه دم کوتاه و سفیدند.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی تشی

اندازه‌ها

طول سر و تنه تشی ۷۰ تا ۹۰ سانتی‌متر، دم ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر، طول خار ۱۸ تا ۳۵ سانتی‌متر، وزن ۱۱ تا ۲۵ کیلوگرم است.

زیستگاه

تشی در بیشتر زیستگاه‌ها اعم از جنگلی، کوهستانی، استپی و بیابانی زندگی می‌کند. گاهی نیز در پیرامون باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی ساکن می‌شود. یکی از مناطقی که این حیوان دارای فراوانی زیاد است و می‌توان آن را به وفور پیدا کرد منطقه‌ی پشتکوه استان یزد است. روستای بندر روستایی است که این منطقه بیشترین تعداد سیخور (تشی) را دارا است.

پراکندگی

تشی در قاره آسیا و در بیشتر مناطق ایران به استثنای آذربایجان غربی پراکندگی دارد.

عادات

این جانور شبگرد است و به صورت انفرادی زندگی می‌کند، ولی گاهی یک گروه فامیلی کوچک در یک لانه ساکن می‌شوند.

بر خلاف آنچه که شایع است؛ تشی نمی‌تواند خار‌های خود را پرت کند. در موقع احساس خطر برای بزرگ جلوه دادن خود خار‌ها را سیخ می‌کند و خود را از پشت و یا بغل به حیوان مهاجم می‌کوبد.

غذا

تشی از تمام قسمت‌های گیاهان تغذیه می‌کند. برای خوردن پیاز و ریشه گیاهان زمین را حفر می‌کند.

تولیدمثل

این جانور در سال یک بار تولید مثل می‌کند. دوره آبستنی آن حدود۱۱۲ روز است و ۱ تا ۴ بچه می‌زاید. بچه‌ها در زمان تولد دارای مو و چشم‌های باز هستند. تا دو ماهگی وابسته به مادرند و در یک سالگی بالغ می‌شوند. طول عمر تشی حدود ۱۵ سال است.

فروش طرح توجیهی، راه اندازی مزرعه، مشاوره و کار آفرینی تشی

آموزش پرورش گوزن, طرح توجیهی پرورش لاما,پرورش خرگوش,تشی

آموزش پرورش تشیبیماریهایتشخیص نرو مادهتله شکار تشیخواص درمانی گوشت تشیخواص گوشت تشیدرمان سرطانراه اندازی مزرعه تشیروش پرورش تشیروش تغذیه تشیروش سرمایه گذاری تشیروش شکارتشیروش کشتن تشیروش نگهداری تشیزمان جفتگیری تشیفرق جوجه تیغی با تشیفروش تیغ تشیفروش جزوه ی آموزشی تشیفروش چوب تشیفروش چوب جوجه تیغیفروش طرح پرورش تشیفروش طرح توجیهی تشیفروش لوازم پرورش تشیقیمت گوشت تشیگرفتن مجوز پرورش تشیگرفتن وام اشتغالزایی تشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!