کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، اردک

مشاوره و راه اندازی اردک ،باپرورش اردک کار آفرینی کنید09198000513

در ابتدا باید گفت اردک یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد.

-روش پرورش اردک و  ماهی

 پرورش اردک به صورت صنعتی

پرورش اردک در سطح استخرهای پرورشی ماهی می تواند بخوبی با سیستم پرورش چند گونه ای ماهی هماهنگ شود بطوریکه اردکها بخوبی با ماهیان پرورشی سازگار می شوند. این سیستم مزیتهای زیادی برای پرورش دهنده دارد:

 1. هنگامی که اردکها در سطح استخر آزاد هستند می توانند از طریق دفعیاتشان استخرها را کوددهی کنند. اردکها به خاطر کارایی بسیاری که دارند به اصطلاح ماشین کود دهی نامیده می شوند و راهی برای پس انداز حق الزحمه این موارد 60 درصد از کل هزینه های عرف در پرورش ماهی را شامل می شوند.
 2. اردکها گیاهان آبی را در کنترل خود نگه می دارند. (مانع از افزایش بی رویه آنها می شوند).
 3. اردکها با راه رفتن بر روی کف استخر باعث نرم شدن بستر و کمک به خروج مواد مغذی از خاک و نتیجتا افزایش تولیدات استخر می شوند.
 4. هنگامیکه اردکها در آب شنا می کنند باعث هوادهی آب شده بنابراین می توانند هواد دهنده های بیولوژیکی نامیده شوند.
 5. پناهگاه اردکها در قسمت خاکریز استخرها ساخته می شود بنابراین فضایی اضافی برای حرکت، تکاپو و زیست اردکها نیاز نمی باشد.
 6. بیشتر نیاز غذایی اردکها از استخر با خوردن علفهای هزر آبی، حشرات، لارو و کرمهای کف بستر و غیره برآورده می شود و لذا غذای مکمل خیلی کمی نیاز دارند و بطور معمول پرورش دهنده از ضایعات مرغ، نرم تنان و پوسته برنج جهت تغذیه آنها استفاده می کند. مدیریت موفق در استخرها بر اساس رسیدن به سود در پرورش ماهی استوار می باشد.

 

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، اردک

 

 • جهت راحتی در کار مراقبت از اردکها و ماهیها و جلوگیری از شکار شدن آنها توسط شکارچیان، استخر (حدود 1000 متر مربع) در نزدیک به محل سکونت ساخته شود.
 • خاکریزها و دیواره های استخر دقیق بررسی شده و در صورت وجود خسارت بازسازی شوند. استخر به حدی گود شده شود که در طول فصل خشک بیش از یک متر آب در آن باقی بماند.
 • استخر را خشک و ماهیان باقیمانده (هرز) یا جابجا شده یا توسط 15 کیلوگرم پودر کلر و 5 کیلوگرم اوره در هر 1000 متر مربع کشته شوند. می توان اوره یا پودر کلر را بصورت تناوبی به کار برد. در این صورت برای کشتار ماهیان دیگر نیازی به تور ماهیگری نمی باشد. بطور متناوب یا یک دوره در میان می توان 250 کیکوگرم روغن کیک Mahua- Basia Latifolia را نه تنها برای کشتار ماهیان هرز بلکه بعنوان نوعی کود به کار برد.
 • یک هفته قبل از کود دهی 20 تا 25 کیلوگرم آهک به استخر اضافه شود. در مواردی که مخلوط پودر کلر و اوره جهت از بین بردن شکارچیان و تخم ماهیان به کار رفته< فقط 5 تا 10 کیلوگرم آهک استفاده می شود (در این صورت باید میزان پودر کلر را کاهش داد).
 • استخر توسط 500 کیلوگرم (در 1000 متر مرع) کود گاوی کود دهی شده و 7 روز بعد از سم پاشی (بطوریکه یک هفته از سم پاشی توسط پودر کلر گشته باشد) با بچه ماهیان انگشت قد ذخیره سازی شود. طول مناسب جهت ذخیره سازی بچه ماهیان بیشتر از 10 سانتی متر است. زیرا احتمالا کوچکترها توسط اردکها شکار می شوند. میزان ذخیره سازی توصیه شده 600 قطعه در هر 1000 متر مربع می باشد. با توجه به شرایط استخر و بچه ماهیان قابل دسترس می توان بعضی تغییرات را ظرفیت ذخیره سازی و نسبت گونه های رها شده بوجود آورد.
 • آمور باید بطور تنظیم شده ای توسط گیاهان آبی یا خاکی تغذیه شود، این غذادهی باید قبل از رها کردن اردکها به درون استخر انجام شود. در غیر این صورت اردکها گیاهان مورد تغذیه آمور را در سطح استخر پراکنده می کنند.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، اردک

صید

ماهیانی که به اندازه بازاری رسیدند باید صید شوند و به مابقی اجازه رشد بیشتر داده شود. صید ممکن است 10 – 12 ماه بعد از تاریخ ذخیره سازی انجام شود.

-نیاز های تغذیه ای اردک

نیاز های تغذیه ای اردک :اردک ها در خوردن، پرندگان بسیار حریصی هستند. به گونه ای که بر خلاف سایر گونه های طیور با وجود آنکه تا ۶۸ ساعت پس از تولد از خوردن بی نیاز هستند علاقه شدیدی به خوردن دارند.همانطور که گفته شد جوجه های یک روزه می توانند به خوبی نیازهای خود را تا دو شبانه روز از کیسه زرده خود تأمین کنند. بهتر هم همان است تا در اسرع وقت خوراک را به میزان آزاد در اختیار این جوجه ها قرار دهیم که باز بهتر است آب آنها را به میزان ۵۰ گرم شکر در یک لیتر آب در اختیارشان قرار دهیم و این کار را تا ۲ روز اول زندگی به جهت حذف استرس ها و تا حدودی تقویت آنها ادامه دهیم.

مشاوره و راه اندازی اردک ،باپرورش اردک کار آفرینی کنید09198000513

آموزش پرورش اردک,پرورش کبک,بلدرچین ,بوقلمون

اردكها و ماهيهابيشتر نياز غذايي اردكها از استخر با خوردن علفهاي هزر آبيپرورش اردكپرورش اردک به صورت صنعتیروش پرورش اردك و  ماهينیاز های تغذیه ای اردک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!