کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، اردک

مشاوره و راه اندازی اردک ،کیفیت جیره های غذایی اردکها09198000513

در ابتدا باید گفت اردک یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد

-میزان احتیاج به آب در تغذیه اردک ها

کیفیت جیره های غذایی اردکها

حدود 78 درصد وزن بدن جوجه اردک ها را آب تشکیل داده است که با افزایش سن میزان آن کاهش می یابد چنانکه در سن 2 سالگی به حدود 65 درصد می رسد .اردکها نیز می توانند مانند سایر طیور مدتی بدون غذا بسر برند ولی تحمل تشنگی بیش از 2-3 روز را نداشته و به علت اختلال در گردش خون متابولیسم بدن و تحت تاثیر قرار گرفتن سیستم عصبی تلف می شوند. مقدار مصرف آب در  اردکها به لحاظ فرم خاص غذا خوردنشان به دو حنی تا 3 برابر ماکیان می رسد.با بالا رفتن درجه حرارت  محیط میزان مصرف آب اردکها نیز افزایش پیدا می کند.

-میزان مصرف غذا در اردک ها

به موازات کیفیت جیره های غذایی میزان کمی آنها نیز می توانند بر روی راندمان گوشت و تخم و حتی سلامتی آن ها بسیار موثر باشند.نژاد خاکی کمبل بالغ معمولا بر حسب مورد و در رابطه با تولید و امکان استفاده از علوفه 120-200 گرم غذا مصرف می کند.

اردک های پولت که اغلب در سن 7-8 هفتگی جهت نگهداری و پرورش به گزینی می شوند .باید با جیره خاصی که سبب ذخیره چربی در بدن آنها نشود تغذیه گردند به طوری که اضافه وزن آنها از هفته 8-25 بیش از 500 گرم نشود.از لحاظ کمی مقدار 135 گرم غذا در روز برای آنها در نظر گرفته می شود.جدول زیر میزان مصرف غذا در سنین مختلف اردک های پکن را نشان می دهند.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، اردک

-مواد مورد استفاده در تغذیه اردک ها

ذرت ،گندم،جو،جو دو سر و حتی ارزن می توانند به عنوان پایه جیره های غذایی غذایی اردک ها به کار روند. اردک ها ذرت را به دو صورت دانه ای و به دو شکل قطعات ریز شده و یا سیلو شده خوشه بلال مصرف می کنند. توصیه می شود از چاودار در غذای اردک ها استفاده نشود چون ایجاد مسمومیت می کند.

در تغذیه اردک ها بر خلا ف ماکیان می توان به نسبت های  معینی از گیاهان  غده ای مانند سیب زمینی ،چغندر قند،هویچ ،شلغم و غیره که به روش صحیحی نگهداری و فرایند شده اند در جیره های غذایی استفاده نمود.قابل ذکر این که این موادئ را باید شسته و عاری از گل و لای نموده و از لحاظ عدم پوسیدگی و قارچ زدگی آنها اطمینان حاصل کرد.مصرف سیب زمینی های جوانه زده به علت وجود زولانین در آنها ایجاد مسمومیت می کند.

به لحاظ این که اردک ها ،بوقلمون ها ،غاز ها از جنبه اقتصادی باید از محوطه های آزاد و مراتع استفاده نمایند لذا امکان مسمومیت آنها بر اثر بسیاری از  گیاهان وجود دارد .به عنوان مثال مسمومیت ناشی از شابیزک ،برگ ها و میوه سرخدار ،شوکرال باغی یا صغیر ،قارچ سمی آمانیک،قدومه یا خردل صحرائی ،دانه های خارشتر و غیره .از مازاد بر خی کارخانجات مانند کارخانجات روغن کشی ،کارخانجات مخمر سازی و نیز از غذاهای مانند آرد ماهی ،پودر گوشت،پودر خون،شیر خشک،شیر خشک پس چرخ،پودر کشک نیز در جیره های  غذایی اردک ها استفاده می شود.

همچنین از گیاهان و جانوران آبزی نیز می توان در تغذیه اردک ها استفاده نمود.

-جانوران آبزی در تغذیه اردک ها

پلانکتونها

پلانکتون ها موجودات ریزی هستند که به دو دسته فیتو پلانکتون و زئو پلانکتون تقسیم شده و غذای مقوی برای اردک ها محسوب می شوند.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، اردک

نرم تنان

نرم تنان بسیار مورد علاقه اردک ها هستند چنانکه نرم تنان موجود در یک هکتار آببند در عرض 15 روز توسط 800 قطعه اردک به نصف تقلیل می یابد .حلزون ها بی صدف ها ،شکمپایان ،دوکفه ای ها ،پا بر سران،کرم ها و غیره از جمله جانورانی هستند که مورد تغذیه اردک قرار می گیرند.

حشرات ،خرچنگ های ریز ،بچه ماهی ها تا سنین و اندازه های معین نیز جزو جانورانی  هستند که اردک ها با علاقه نسبت به خوردن آنها تقدام می کنند.

دافنی ها

20 گونه مختلف از دافنی ها وجود دارند که در اکثر استخر های پرورشی ماهی و در هم زیستی ماهی ها و رادک ها در چنین استخر هایی با کمال میل توسط این دو ،مورد مصرف قرار می گیرند.درجه حرارت مناسب آب برای فعالیت آنها 18-20 درجه سانتی گراد است. دمای آب در رابطه با قدرت حیاتی آنها بسیار مهم می باشد و هر قدر آب گرم تر شود عمر آنها نیز کوتاه تر می شود .البته میزان اکسیژن موجود در آب نیز در این رابطه  و قدرت باروری آنها بی تاثیر  نیست. ترکیب شیمیایی بدن دافنی ها مختلف است  چنانکه میزان  پروتئین بدن آنها  بین 44-70 درصد و چربی بین 26-16 درصد می تواند تغییر کند.

مشاوره و راه اندازی اردک ،کیفیت جیره های غذایی اردکها09198000513

آموزش پرورش اردک,پرورش کبک,بلدرچین ,بوقلمون

تغذیه اردک هاجانوران آبزی در تغذیه اردک هازیستی ماهی ها و رادک هاکیفیت جیره های غذایی اردکهامواد مورد استفاده در تغذیه اردک هامیزان احتیاج به آب در تغذیه اردک هامیزان مصرف غذا در اردک ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!