کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، سرخدار

مشاوره و راه اندازی سرخدار ،خاصیت تزئینی و درمانی سرخدار09198000513

در ابتدا باید گفت سرخدار  یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد

-خالص بودن توده سرخدار نشانگر وضعیت رو به انقراض توده‌های سرخدار

سرخدار

کارشناس ارشد جنگلداری در مورد این گونه درختی گفت: کندرشد بودن گونه، دوره بذردهی نامنظم وطولانی، مرغوبیت دوام چوب، خوش خوراکی نهال های سرخدار برای حیوانات وحشی، سمی بودن برگ ها برای دام ها، بهره برداری های بی رویه، نداشتن آگاهی ازارزش های آن و… از عمده دلایل نابودی و در معرض خطر قرارگرفتن گونه ها وتوده های سرخدار محسوب می شود.

چوب سرخدار در مناطق مرطوب و حتی در زیر خاک به خوبی در مقابل عوامل نا مساعد محیطی از قبیل تغییرات درجه حرارت و رطوبت سالیانی دراز مقاومت کرده و نمی پوسد و کیفیت و دوام چوب آن  منجر به بهره‌ برداری بی ‌رویه از این درختان شده است.

 مهم‌ ترین عواملی که باعث شده تا گونه سرخدار در فهرست گونه‌ های در خطر انقراض قرار گیرد کند رشد بودن گونه و دوره بذردهی نامنظم و طولانی این گونه است.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، سرخدار

 سمی بودن برگ سرخدار و خوشخوراک نبودن برای دام ها دامداران را وادار به قطع نهال این درختان نموده است تا با حذف این پایه‌ ها فضای مناسبی جهت سبز شدن علوفه کف جنگل ایجاد شود.

 خالص بودن توده‌های سرخدار به خصوص در سیاه رودبار و پونه‌آرام  گفت: زادآوری سرخدار در توده‌های آمیخته با گونه های دیگر از کیفیت و کمیت بالاتری برخوردار است و حتی درختان سرخدار موجود از کیفیت بهتری برخوردار هستند، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که خالص بودن توده سرخدار نشانگر وضعیت رو به انقراض توده‌های سرخدار است.

 حتی  نتایج حاصل از مطالعات میدانی در منطقه پونه ‌آرام نشان می دهد یکی از راه‌ های نجات توده ‌های سرخدار در آمیخته کردن این توده‌ ها است چرا که با مقایسه توده‌های خالص و آمیخته سرخدار می ‌توان نتیجه گرفت که توده‌ های آمیخته سرخدار از وضعیت بهتری برخوردار بوده و آمیختگی توده تاثیر مستقیمی بر کیفیت پایه‌ های سرخدار دارد و گونه سرخدار بر اساس سرشت خود که سایه پسند بودن است نباید در اشکوب بالا قرار گیرد، چنان چه در افرا تخته مشاهده می کنیم، اکثر پایه‌های سرخدار در این منطقه دچار تاج شکستگی شده اند.

خاصیت تزئینی و درمانی سرخدار/ حفاظت سرخدار جدی گرفته نمی شود.

با توجه به اهمیت سرخدار از نظر تولید چوب بسیار فشرده و مقاوم، و ارزش پوست تنه و برگ آن در استخراج ماده تاکسول جهت درمان برخی از انواع سرطان ‌ها به منظور بررسی و نحوه‌ی تکثیر، رشد و نیاز غذایی، احداث نهالستان مخصوص تکثیر سرخدار در محل همان مناطق سرخداری ضروری به نظر می‌رسد.

یکی دیگر از راه های احیا این گونه آن است که در طرح ‌های جنگلداری به خصوص در مناطقی که قبلا خاستگاه درخت سرخدار بوده و از لحاظ درصد شیب، نفوذپذیری و رطوبت در وضعیت مطلوبی قرار دارند نهال سرخدار به صورت آمیخته با گونه‌های پهن برگ کاشته شود.

 با توجه به اهمیت سرخدار و حصارکشی منطقه افرا تخته از سال 73 به بعد متاسفانه عوامل انسانی هنوز دخالت دارد و به علت فاصله طولانی تا ذخیرگاه سرخداری متاسفانه حفاظت آن زیاد جدی گرفته نمی‌شود و باید از قرقبانان بیشتری استفاده شود.

-گلستان رتبه نخست سطح عرصه و انبوهی درختان سرخدار

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان در مورد این گونه باارزش گفت: توده های بسیار وسیعی ازسرخدار در دنیا ازبین رفته است و این گونه از نظر تنوع زیستی و حفظ ذخایر ژنتیکی و بوم‌شناسی یکی از گونه‌های منحصر به فرد و مهم منطقه هیرکانی است.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، سرخدار

 دو حوزه جدید سرخدار در منطقه گرگان شناسایی شده است و باید یاد آور شد استان گلستان چه به جهت سطح عرصه و چه به جهت انبوهی درختان سرخدار موجود در آن، دارای رتبه نخست این گونه ارزشمند در کشور را دارا است.

به جهت حفاظت هرچه بهتر ازاین گونه، از سال 1370 طبق مصوبه قانون حفاظت ازجنگل ها و مراتع کشور، حوزه 200هکتاری افراتخته وحوزه200هکتاری پونه‌آرام علی آباد استان گلستان که دارای پوشش بیش از 80 درصد سرخداراست به عنوان ذخیره‌گاه اعلام شده است.

سرخدار درختی است سوزنی برگ، سایه پسند و چوب درون آن به رنگ قرمز شاه بلوطی و برگ‌ های آن دایمی و همیشه سبز است که یکی از دلیل های با ارزش بودن سرخدار رشد بسیار کم آن در سال است.

 رویش ارتفاعی این گونه سالانه ۱۰ سانتیمتر است و این گونه در جنگل‌های شمال از بلندی ‌های افرا تخته گرگان وپونه‌ آرام گرگان، جنگل‌های نهارخوران تا جنگل ‌های سوادکوه و در دره‌ ها و پرتگاه ‌های گیلان، مازندران و گرگان همراه با سایر گونه‌های جنگلی یافت می‌شود.

مشاوره و راه اندازی سرخدار ،خاصیت تزئینی و درمانی سرخدار09198000513

آموزش پرورش نهال سرخدار ,طرح توجیهی پرورش سرخدار

اهمیت سرخدارخاصیت تزئینیخالص بودن توده سرخداردرمانی سرخدارسرخدار درختی است سوزنی برگسوزنی برگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!