کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، سرخدار

Taxus baccata


مشاوره و راه اندازی سرخدار  ،مشخصات چوب سرخداررا بشناسیم 09198000513

در ابتدا باید گفت سرخدار  یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد

سرخدارها

-علائم مسمومیت سرخدار به شرح زیر می باشد:

تسریع ضربان قلب، لرزش عضلانی، تشنج، اختلال گردش خون، نارسائی قلبی.

تولد چوب سور به سال‌های میانی دهه‌ی شصت برمی‌گردد، اما شکوفایی‌اش، ثمره‌ی نگاه همدلانه‌ای است که کم و بیش در پانزده سال اخیر میان شهروندان ایرانی جا باز کرده؛ شهروندان صاحب‌ذوقی که خانه را فراتر از «سرپناه» صرف می‌خواهند و جویای لذت همنشینی با اسباب و اشیای زیبا هستند.

نام «سور» را از تلفظ مازندرانی درخت سرخه‌دار گرفته‌ایم که در گذشته پوشش سقف خانه‌ی بزرگان ایرانی را از آن تهیه می‌کرده‌اند. هنگام بریدن درخت سرخه‌دار، عطری دلنشین از آن برمی‌خیزد؛ کلام آخر ما همین است: برای فضاهای شما، عطر خوشایندِ آرامش و خشنودی را آرزو می‌کنیم.

خاک مورد نظر برای این گیاه خاک سبک با زهکشی خوب و غنی از مواد غذایی هستش به اسیدیته بالا و خاک خیس زیاد مناسب نبوده  و موجب زردی برگها میشودو باید  بین دو آبیاری زیر سطح خاک خشک شود ترکیب خاک مناسب  این درختچه ترکیب ماسه و خاک برگ و پیت ماس یا ماسه و خاکبرگ و کود می باشد  و بهترین pH خاک نیز بین ۶ و ۷ مناسب است .

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، سرخدار

هرس سرخدار(Pruning)

این درختچه دارای رشد کند است  در سال حدود 30 سانتیمتر ولی چون درختچه ایست با برگ های سوزنی زبر و خشن و پرپشت هرگونه سطح هرس را تحمل می کند ولی برای جلوگیری ازآفتاب سوزی برگ ها بهتر است زمان هرس اواخر تابستان و اوایل پاییز باشد.

-آفات و بیماری های سرخدار(Pests and diseases)

آبیاری زیاد در این گیاه باعث خفگی ریشه و عامل بروز قارچ فیتوفتورا می باشد که با خشک شدن خاک و چیدن برگ های خشک و استفاده از قارچکش درمان می شود. و خشکی و سرخی برگ ها بعلت قارچی بنام کریپتوکالین است که با قارچکش درمان می شود و حمله سوسک برگخوار و سوسک سپردار از آفات دیگر است که با سموم شیمیایی مثل متاسیستوکس سمپاشی باید شود.

کاربرد سرخدار: بعلت سمی بودن میوه های این درخت  در فضای سبز ککمتر کاربرد دارد و درایران به دلیل مقاومت چوب سرخدار در برابر نفوذ موریانه و انعطاف پذیر بودن آن در ساخت  قایق های بادوام و منبت کاری  و مصنوعات زینتی  بکار برده میشود.همینطور ساقه و شاخه و برگ این درخت حاوی ماده ی سمی بنام  تاکسین است که یک آلکالویید بسیار سمی است که اثرات ضد تقسیم بی رویه سلولی  دارد ودر درمان شیمی درمانی استفاده می شود.چوپان ها به دلیل سمی بودن آن را قطع میکنندو دیگر در ناحیه خزری فقط در منطقه کیاسر به طور پراکنده دیده میشود.

تکثیر سرخدار: بعلت دوپایه بودن این گیاه و سخت جوانه زدن بذر بهترین روش تکثیر قلمه  در اوایل پاییز و یا خوابانیدن شاخه در اوایل بهار می باشد.

-مشخصات چوب سرخدار taxus baccata

وازخانوادهtaxaceae  وچوب مقاوم وبادوام به رنگ سرخ تا قهوای پررنگ که دارای مواداستخراجی ومواد صمغی فراوان میباشد چوب سرخداردارای دانسیته بالاومتراکم بوده وازگونه های درحال انقراض میباشد0                                                                                                            درمقطع عرضی :    دوایرسالیانه بسیارمتراکم نزدیک بهم ودرجاهایی مواج میباشدازچوب این درخت ماده ای به نام تاکسول میگیرند که دردرمان تومورهای مغزی وغدد سرطانی مفید است 0دانسیته درخت سرخدار6/0تا 7/0ودرسوزنی برگان دارای چوب درون مشخص میباشد.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، سرخدار

خواص عمومی

چوب برون زردروشن وچوب درون قرمزمایل به قهوای است0چوب سخت و سنگین ودارای الیافی یکنواخت ورشدان نا منظم است0نسبت به حمله حشرات مقاوم ودرنتیجه بادوام است0قطعات اغشته نشده ان سالها بدون فساد قرارمیگیردبدون بویاطعم است ورنگ به خوبی میپذیرد.

سطح عرضی

دوایرسالیانه مشخص ومواج است دوایرسالیانه نازک وکم پهنا به حد پهنا متوسط است0

سطح مماسی

پره ها درسطح مماسی به صورت مارپیچ های فراوان است0

مصارف

درتهیه قایق/منبت کاری/ومصنوعات زینتی چوبی استعمال میشود.

-سرخدار، درخت بازمانده از عصر یخبندان

در حدود یازده هزار سال پیش، بعد از یخبندان دوره سوم، به علت پیشروی یخ ها بیشتر گونه های کمیاب جنگلی از بین رفتند و یا مساحت های کمی از آن ها باقی مانده است اما در این حادثه جنگل های ایران کمی خوش شانس بودند و بیشتر در امان ماندند و حفظ شدند.

توده های بسیار وسیعی ازسرخدار در دنیا از بین رفته است و امروزه کمترنقطه ای درجهان یافت می شود که سرخدار به صورت توده متراکم وخالص وجود داشته باشد اما درجنگل های شمال ازاین گونه در سطح ناچیز و به صورت نسبتا خالص باقی مانده است که بایستی به عنوان یکی از منابع باارزش شدیدا مورد توجه قرار گیرد.

این گونه از آستارا تا گرگان به صورت پراکنده و گروه های کوچک و  توده های بزرگ خالص وجود دارد.

در بعضی نقاط جنگل های شمال مثل افراتخته، سیاه رودبار و علی آبادکتول به صورت انبوه و توده های خالص و در ارتفاع 1250 متر تا ارتفاع 1800 متر از سطح دریا دیده می شوند.

مشاوره و راه اندازی سرخدار  ،مشخصات چوب سرخداررا بشناسیم 09198000513

آموزش پرورش جلبک,طرح توجیهی پرورش نهال,تولید بذرآموزش پرورش گوزن, طرح توجیهی پرورش لاما,پرورش خرگوش,تشیآموزش پرورش نهال سرخدار ,طرح توجیهی پرورش سرخدار

آفات و بیماری های سرخدارتکثیر سرخدارخواص عموميعلائم مسمومیت سرخدارکاربرد سرخدارمشخصات چوب سرخدارهرس سرخدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!