مشاوره و راه اندازی قارچ شیتاکه ،قارچ شیتاکه دارای اثرات درمانی متعدد می باشد09198000513

در ابتدا باید گفت قارچ شیتاکه یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد.

مشخصات و توضیحات چگونگی کاشت قارچ شیتاکه

-نوع کیسه :

کیسه ها باید از جنس پروپیلن مقاوم به حرارت باشد تا بتواند دمای 121 درجه سانتی گراد اتوکلاو را تحمل کند. در اتوکلاو کیسه ها در این دما تحت فشار طی حدودا 30 دقیقه استریل می شوند.

در اندازه 30×15 سانتی متر حدودا 2 کیلوگرم بستر خاک اره جای می گیرد.

اتوکلاو کردن :

مخلوط آماده شده درون کیسه ها قرار می گیرد و درب آنها پنبه گذاری می شود. در این روش قارچ ها مشابه قارچ دکمه ای فقط از سطح برداشت می شود. اما اگر درب کیسه ها بسته شود و به جای آن سوراخ هایی در طول کیسه زده شود ، قارچ ها از اطراف مشابه قارچ صدفی بیرون می آیند.

کیسه ها درون اتوکلاو چیده می شود. در دمای 121 درجه به مدت 30 تا 60 دقیقه عمل استریل کردن انجام می گردد.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، قارچ شیتاکه

بذر زنی :

پس از سرد شدن کیسه ها ، عملیات تلقیح بذر در اتاقی کاملا تمیز انجام می شود. معمولا 10 گرم اسپان خاک اره برای 1 تا 2 کیلوگرم بستر استفاده می شود، اما می توان بذر بیشتری نیز به بستر اضافه کرد.

پس از اتمام کار، کیسه های بذر زده شده را به اتاق تمیز تاریک منتقل می کنند . دمای این اتاق بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد تنظیم می شود. مدت زمان ریشه دوانی بین 25 تا 30 روز طول می کشد. در طول این مدت کیسه ها 75 تا 150 گرم کاهش وزن دارند که به دلیل کاهش رطوبت بستر است.

رشد سیلیوم :

تقریبا 1 تا 4 ماه طول می کشد تا سیلیوم تمام بستر را دربرگیرد. در اواخر اسپان ران باید نور را وارد سالن کنیم. شدت نور 400 الی 500 لوکس نور برای پین زایی کافی است.

تمام نژاد ها در 25 درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارند.

زمانیکه تمام کیسه را سیلیوم دربرگرفت به تدریج گره های کوچکی تشکیل می شود. این برجستگی ها پریموردیای بارده می باشند. در این مرحله درب کیسه باز می شود و یا شکاف هایی در طول بستر ایجاد می شود. با این عمل غلظت CO2 داخل کاهش می یابد که خود سبب ایجاد پین هد می گردد و با بزرگ شدن پین هدها قارچ به وجود می آید.

زمانیکه هوا وارد کیسه می گردد مواد رنگی بیشتری در سیلیوم تشکیل می شود و سیلیوم به رنگ قهوه ای مایل به قرمز در می آید.

رطوبت محیط در این جا باید 78 الی 80 درصد باشد.

قارچ دهی :

در پروسه تولید قارچ دکمه ای و صدفی مرحله شوک دهی وجود دارد. در اینجا نیز با واژگون کردن کیسه های بستر به مدت 2 تا 3 روز عمل شوک دهی انجام می شود، سپس کیسه ها دوباره به جای خود باز گردانده می شوند. طی 3 الی 4 روز آینده قارچ ها بیرون آمده و نهایتا ظرف یک هفته کاملا قابل برداشت هستند.

2 روش دیگر نیز برای شوک دهی وجود دارد :

1-    شناور کردن کیسه ها در آب

2-    کاهش دمای محیط به 16 الی 18 درجه یا حتی 10 درجه

برداشت قارچ :

قارچ با ساقه هایش برداشت می شود به نحوی که صدمه ای به بستر وارد نشود. بهتر است اول کلاهک برداشت شود و در پایان فلش ساقه ها جمع آوری شوند.

اولین فلش حدودا 7 روز طول می کشد. پس از 3 روز ، یک آبپاشی سبک روی بستر انجام می شود. کیسه ها را به مدت 2 هفته و روزی 2 بار آبپاشی می کنیم تا فلش دوم ظاهر شود.

قارچ شی تاکه بوی زیادی دارد و عطر آن تمام محیط را فرا می گیرد. قارچ قهوه ای رنگ با شیارهای سفید ظاهر زیبایی را ایجاد می کند. این قارچ به صورت تازه و خشک در دنیا مصرف می شود.

قارچ شیتاکه دارای اثرات درمانی متعدد می باشد و به علت دارا بودن مواد معدنی مختلف مانند انواع ویتامین های گروه B (B۲, B۳, B۵, B۶, B۹, B۱۲)، سلنیم، مس، روی، منیزیم، ویتامین D، فیبر و… باعث طول عمر می شود.

قارچ شیتاکه یکی از انواع قارچ ها است که چینی ها از حدود 6 هزار سال پیش تا کنون از آن استفاده می کردند. در کشورهای شرق آسیا مانند چین، کره، ژاپن و تایوان این قارچ به عنوان نمادی برای طول عمر شناخته می شود. نام شیتاکه (شی تاکه) از زبان ژاپنی منشا گرفته است. «شی» نام چوب درختی است که این قارچ بر روی آن رشد می کند؛ و «تاکه» هم به معنی قارچ می باشد. این قارچ با نام «قارچ جنگل های سیاه» نیز شهرت دارد و در جنگل های کشور آلمان رشد می نماید.

قارچ شیتاکه از خانواده قارچ های بازیدیومیست است. دارای پوسته ای قهوه ای رنگ و سطحی کمی محدب می باشد و قطری به اندازه 2 تا 4 اینچ یعنی 2 بند انگشت الی 4 بند انگشت دارد.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، قارچ شیتاکه

-ارزش غذایی قارچ شیتاکه

قارچ شیتاکه مانند سایر انواع قارچ ها دارای پلی ساکاریدهای بتاگلوکان است که نوعی فیبر محلول می باشد و باعث کاهش ابتلا به سرطان کولون و کاهش کلسترول و چربی خون می شود. همچنین ماده کاهنده کلسترول به نام اریتادنین یا لنتیناسین نیز در این قارچ وجود دارد. ارگوتیونین که ماده ای شبه اسید آمینه است، به فراوانی در این قارچ یافت می شود و ارزش غذایی این قارچ را افزایش می دهد.

قارچ شیتاکه به علت دارا بودن بتاگلوکان باعث کاهش کلسترول خون می شود. در نتیجه کلسترول در بدن تجمع نمی یابد و احتمال تشکیل پلاک های آترواسکلروزی کاهش یافته و احتمال ایجاد گرفتگی عروق و سکته کم می شود

هر 72 گرم (نصف فنجان) از قارچ شیتاکه پخته، دارای 13/1 گرم پروتئین، 43/10 گرم کربوهیدرات، 16/0 گرم چربی، 52/1 گرم فیبر و 40/60 کالری انرژی است. این اطلاعات نشان می دهد که این نوع قارچ چربی و کالری کمی دارد و برای رژیم های کاهش وزن پیشنهاد خوبی می باشد.

قارچ شیتاکه منبع عالی از مس، ویتامین B5 (پانتوتنیک اسید) و سلنیوم است. زیرا 72 درصد نیاز روزانه یک فرد عادی به مس را فراهم می کند. همچنین 52 درصد از نیاز روزانه به ویتامین B5 (پانتوتنیک اسید) و 33 درصد از نیاز روزانه به سلنیم را در اختیار فرد قرار می دهد. قارچ شیتاکه منبع بسیار خوب برای روی و ویتامین B2 (ریبوفلاوین) و منبع خوب ویتامین D، ویتامین B3 (نیاسین)، ویتامین B6 (پیریدوکسین)، ویتامین B9 (فولات)، منیزیم و کولین است.

قارچ شیتاکه به عنوان یکی از منابع غیر حیوانی آهن مورد توجه می باشد. اکثر منابع غیر حیوانی آهن مانند انواع حبوبات، جوانه ها، سبزیجات، مغزها و دانه ها و … زیست فراهمی کمی دارند. یعنی در دستگاه گوارش به میزان کمی جذب بدن می شوند و بیشتر آهن موجود در منابع غیر حیوانی آهن از بدن دفع می گردد. اما قارچ شیتاکه زیست فراهمی خوبی دارد؛ و در حقیقت زیست فراهمی قارچ شیتاکه خشک شده با مکمل آهن از نوع فروس گلوکونات برابری می کند.

-بهبود عملکرد سیستم ایمنی

چند نوع قارچ با نام های شی تاکه، مای تاکه و رِی شی از انواع قارچ های دارویی هستند. اثر قارچ شیتاکه بر نوعی از سلول های ایمنی به نام ماکروفاژ بیشتر است. ماکروفاژها سلول های مستعد سرطانی شدن را پاکسازی می کند. قارچ شیتاکه همچنین باعث افزایش سیتوکین هایی چون اینترلوکین 1 بتا، فاکتور نکروز کننده تومور آلفا و اینترلوکین 10 می شود. این عوامل به آپوپتوز «مرگ برنامه ریزی شده سلول» کمک می کنند و باعث می شود؛ در زمانی که باید بمیرند، از بین بروند و رشد بی رویه نکنند. در نتیجه باعث می شوند سلول های عادی به سلول سرطانی تبدیل نشوند.

مشاوره و راه اندازی قارچ شیتاکه ،قارچ شیتاکه دارای اثرات درمانی متعدد می باشد09198000513

آموزش پرورش و تکثیر عقرب,scorpion,آموزش پرورش و تکثیر عنکبوت,spider farm,

بهبود عملکرد سیستم ایمنی قارچ شیتاکهقارچ دارویی شیتاکهقارچ شیتاکه خشک شدهقارچ شیتاکه دارای اثرات درمانی متعدد می باشدقارچ صدفیکیسه های قارچ شیتاکه از جنس پروپیلن باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!