کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، آهو

مشاوره و راه اندازی پرورش آهو ،آهو یا غزال شامل گونه‌های زیادی از بزکوهی و سرده غزال است09198000513

در ابتدا باید گفت آهو یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد.

-نگاهی کوتاه به انواع حیوانی تیزپا (آهو)

آهو یا غزال شامل گونه‌های زیادی از بزکوهی و سرده غزال است

  یا در گذشته چنین در نظر گرفته می‌شد. آهوها به عنوان جانورانی چابک شناخته می‌شوند. آن‌ها می‌توانند ناگهانی سرعت خود را به ۹۷ کیلومتر یا ۶۰ مایل در ساعت برساند و یا هنگام دویدن سرعت خود را در ۴۸ کیلومتر (۳۰ مایل) در ساعت نگه دارد. آهوها بیشتر در صحراها، مرغزارها (زمین‌های چمن) و ساوانای آفریقا، جنوب غرب آسیا، آسیای میانه و شبه‌قاره هند دیده می‌شوند. این جانور بیشتر به صورت گله‌ای زندگی می‌کنند و از گیاهان نرم و لطیف و برگ‌ها می‌خورد و کمتر به گیاهان خشن رو می‌آورد.آهوها اندام به نسبت کوچکی دارند. بلندی بیشتر آن‌ها تا شانه، میان ۶۱ تا ۱۱۰ سانتی متر (۲ تا ۳٫۵ پا) است و رنگ آن‌ها قهوه‌ای مایل به زرد است.آهوها در سه نژاد غزال، اودورکاس و نانجر دسته بندی می‌شوند. خود غزال‌ها ۱۳ گونه دارند که چهار گونهٔ آن‌ها نابود شده‌است (آهوی قرمز، آهوی عربی، آهوی ملکهٔ سبا و آهوی سعودی) و بیشتر آهوهایی که جان سالم به در برده‌اند در خطر نابودی اند. آن‌هایی که نزدیک ترین خویشاوندی را به غزال‌ها دارند عبارتند از آهوهای تبتی، مغولی (گونه‌هایی از نژاد پروکاپرا) سیاه آسیایی یا سرویکاپرا، ایمپالای و اسپرینگباک آفریقایی است.یکی از خانواده‌های گستردهٔ آهوها، آهوی تامسون است (تامسون اودورکاس) بلندی آن‌ها تا شانه ۵۲ تا ۶۷ سانتی متر (۲۰ تا ۲۶ اینچ) و رنگ آن‌ها قهوه‌ای و سپید همراه با یک نوار سیاه‌است. نرهای آن‌ها شاخ‌های بلند و بیشتر خمیده دارند. آرام تر می‌دوند ولی پرش‌های بلندی پیش از گریز دارند. این جانور در خطر حیوانات درنده مانند شیرها یا یوزپلنگ‌ها است.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، آهو

آهوی تامسون

ریشه‌شناسی

واژه Gazelle یا غزال در ریشه عربی است که نخستین بار وارد زبان فرانسوی میانه و سپس در نزدیکی‌های سال ۱۶۰۰ از فرانسوی وارد انگلیسی شد. مردمان عرب به صورت سنتی به شکار آهو می‌رفتند. این جانور در ادبیات عرب نماد زیبایی زنان بوده‌است. برخی زبان شناسان بر این باورند که واژهٔ غزل که گونه‌ای شعر در ادبیات عاشقانه‌است بیشتر به دلیل همانندسازی زیبایی معشوق و آهو به یکدیگر، این چنین نامگذاری شده‌است. در داستان‌ها گفته می‌شود که خلیفه عبدالملک مروان (۶۴۶ تا ۷۰۵) یک بار یک آهو را به دلیل شباهتش به معشوقش آزاد کرده‌است.

گونه‌ها

آهوها در سه نژاد و چندین گونه دسته بندی می‌شوند،در ادامه چند گونه از آن‌ها که نژاد غزال دارند آمده‌است:

–   جبیر

–  آهوی گواتردار ایرانی

غزال هندی

– آهوی کوهی

-پرورش علمی و عملی آهو و گوزن

پرورش گوزن در مقایسه با سرمایه گذاری در دیگر دام ها چند مزیت دارد،

زیرا گوزن علوفه های مرتع را با کارایی بالایی به پروتئین تبدیل می کند، با مدیریت مناسب می توان گوزن را در زمین های حاشیه ای پرورش داد، همچنین گوزن ها به خوبی با شرایط چراگاه های موجود سازگار می گردند. مزیت بزرگ دیگر، نسبت بالای گوشت کم چربی تولید شده به ازای هر کیلوگرم وزن زنده دام می باشد. احتیاجات کار برای پرورش گوزن حداقل می باشد درحالی که سود بالقوه در مقایسه با پرورش گاو گوشتی و گوساله می تواند بسیار بالاتر باشد.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، آهو

تاریخچه پرورش گوزن

به گفته مورخان گوشت گوزن از 40-16 هزار سال پیش از میلاد مسیح به مصرف غذایی می رسیده است و گوشت مرال از 4 هزار سال پیش از میلاد، حتی تا 10 هزار قبل آن عمده ترین گوشتی بوده است که در سرتاسر اروپا مصرف می شده است. براساس چنین نظریه هایی گمان می رود انسان از گوزن به عنوان یک حیوان نیمه اهلی نگهداری می کرده است. در حال حاضر نیز گله های گوزن در نقاط شمالی کره زمین مانند اسکاندیناوی، روسیه، آلاسکا و در میان اسکیموها دیده می شود.

احتمال می رود پرورش گوزن در مزارع ، مانند سایر دام ها از دو هزار سال پیش در چین مرسوم بوده است اما  پرورش گوزن در غرب در سال 1970 میلادی در اسکاتلند آغاز شد، و هر چند در آغاز جنبه مطالعاتی و تحقیقاتی داشته ولی به زودی اهداف اقتصادی نیز دنبال گشته است. در همین سال ها در نیوزیلند پرورش گوزن برای تولید گوشت و صادرات به اروپا و همچنین شاخ گوزن برای صادرات به کشورهای آسیایی آغاز گردید. هم اکنون پرورش گوزن در بسیاری از نقاط جهان رایج است.

مشاوره و راه اندازی پرورش آهو ،آهو یا غزال شامل گونه‌های زیادی از بزکوهی و سرده غزال است09198000513

آموزش پرورش آهو,فروش طرح توجیهی پرورش آهو

آهوها در سه نژاد غزالآهوی تامسونآهوی گواتردار ایرانیاودورکاس و نانجر دسته بندی می‌شوندپرورش گوزنتاریخچه پرورش گوزنگوشت مرال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!