کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، آهو

مشاوره و راه اندازی پرورش آهو ،مرال از دیدگاه جانورشناسی09198000513

در ابتدا باید گفت آهو یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد.

-تاریخچه پرورش گوزن

گوزنها

به گفته مورخان گوشت گوزن از 40-16 هزار سال پیش از میلاد مسیح به مصرف غذایی می رسیده است و گوشت مرال از 4 هزار سال پیش از میلاد، حتی تا 10 هزار قبل آن عمده ترین گوشتی بوده است که در سرتاسر اروپا مصرف می شده است. براساس چنین نظریه هایی گمان می رود انسان از گوزن به عنوان یک حیوان نیمه اهلی نگهداری می کرده است. در حال حاضر نیز گله های گوزن در نقاط شمالی کره زمین مانند اسکاندیناوی، روسیه، آلاسکا و در میان اسکیموها دیده می شود.

احتمال می رود پرورش گوزن در مزارع ، مانند سایر دام ها از دو هزار سال پیش در چین مرسوم بوده است اما  پرورش گوزن در غرب در سال 1970 میلادی در اسکاتلند آغاز شد، و هر چند در آغاز جنبه مطالعاتی و تحقیقاتی داشته ولی به زودی اهداف اقتصادی نیز دنبال گشته است. در همین سال ها در نیوزیلند پرورش گوزن برای تولید گوشت و صادرات به اروپا و همچنین شاخ گوزن برای صادرات به کشورهای آسیایی آغاز گردید. هم اکنون پرورش گوزن در بسیاری از نقاط جهان رایج است.

– مرال از دیدگاه جانورشناسی

مرال (Red Deer) با نام علمیCervus elaphus  از خانواده گوزن ها Cervidae می باشد. پراکنش آن در قاره اروپا، شمال آفریقا ، آسیا و در ایران در استان های گلستان ، مازندران و گیلان پراکنده است. تعدادی نیز به منطقه ارسباران در آذربایجان شرقی منتقل شده است.مرال بزرگترین گونه گوزن ایران می باشد و  زیستگاه آن، مناطق جنگلی و بیشه زار های مناطق کوهستانی می باشد. رژیم غذایی آن شامل علوفه، جوانه، برگ های جوان، پوست درختان، قارچ ، توت تمشک و انواع میوه های جنگلی می باشد.جفت گیری مرال ها از اواسط شهریور تا اواسط مهر می باشد. مهمترین دشمنان طبیعی مرال در اروپا گرگ خاکستری و پس از آن خرس قهوه ای می باشد. سیاه گوش اوراسیا و گراز هم گاهی بچه مرال ها را شکار می کند. در ایران دشمن طبیعی اصلی این حیوان پلنگ و سپس گرگ و خرس قهوه ای می باشد.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، آهو

میانگین وزن جنس نر 240-160 کیلوگرم، طول بدن 230-170 سانتی متر و ارتفاع حدود 150 سانتی متر می باشد. در جنس ماده دامنه وزنی 170-120 کیلوگرم ، طول بدن 210-160 سانتی متر و ارتفاع بدن حدود 120 سانتی متر می باشد. زیر گونه های مرال شامل: مرال اروپای غربی، مرال اروپای مرکزی، مرال خزری(پراکنش در آسیای صغیر، قفقاز و شمال ایران)، مرال اسکاتلندی، مرال کرسی، مرال کشمیری، مرال بلخی و مرال یارکندی می باشد. مرال های بومی ایران از انواع بزرگ جثه مرال به شمار می روند.

در حالی که جمعیت مرال در ایران به شدت کاهش یافته و اگر این روند ادامه یابد در آینده نزدیک در خطر انقراض قرار خواهد گرفت، در بسیاری از کشورها به عنوان یکی از شاخه های صنعت دامپروری و برای تولید گوشت و دیگر فراورده های جانبی پرورش می یابد.

-پرورش تجاری مرال

پرورش مرال ممکن است حق انتخاب خوبی برای برخی فعالیت های کوچک یا پاره وقت کشاورزی باشد، اما پرورش دهندگان باید توجه داشته باشند که لازم است در مورد بازاریابی محصولاتشان بسیار فعال باشند همچنین باید در مورد پرورش گوزن و کارهای مربوط به آن آگاهی کافی داشته باشند.

هرچند پرورش تجاری گوزن به نسبت صنعت جدیدی است با این حال بیش از 100 میلیون دلار درآمد سالانه برای کشورهای اصلی پرورش دهنده مانند نیوزیلند، ایرلند، بریتانیای بزرگ و آلمان تولید می کند. نیوزیلند به تنهایی سالیانه بیش از1000 تن گوشت گوزن به ایالات متحده صادر می کند.به خاطر تقاضای در حال افزایش برای محصولات گوزن، حداقل احتیاجات زمین برای پرورش و سازگاری گوزن به چراگاه های حاشیه ای، پرورش گوزن در آمریکا به طور پیوسته و یکنواخت در حال رشد می باشد. آمریکا بیش از 20 درصد گوشت گوزن مورد نیاز برای بازار های داخلی را تامین می کند و این بازار سالیانه رشد 30-25 درصدی را تجربه کرده است. بیش از 000/200 راس انواع مرال، گوزن زرد(Fallow deer) ،  Axis، Sika ، گوزن شمالی(Elk) و گوزن دم سفید (White tailed deer) در قرق های شکار، مزارع و چراگا ه های مصنوعی پرورش می یابد. ایالت پنسیلوانیا حدود 30 درصد فعالیت های پرورش تجاری گوزن را دارا می باشد. سالیانه حدود 000/25 راس مرال در مزارع آمریکا و کانادا پرورش می یابد. امتیازات پرورش این نژاد عبارتست از:

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب، آهو

–  مرال  باروری بالایی دارد و عمر پرورشی و تولید مثلی طولانی دارد.

– به راحتی زایمان می کنند و به زودی بچه هایشان را از شیر می گیرند.

– رفتار آرام مرال ها و جثه مناسب، وارسی دام ها و جابجایی ها را آسان می سازد.

–  زمستان های سرد و تابستان های گرم را تحمل می کنند و حساسیت به بیماری پائینی دارند.

-زمینه بالای گوشت با کیفیت، محصولات فرعی و شاخ مرال، مزیت دیگر این نژاد می باشد.بخاطر بیماری CWD پرورش مرال شامل کسب مجوز های لازم و همچنین ملاحظات ویژه در هنگام کشتار می باشد. به علاوه پیش از آغاز فعالیت باید امکانات مزرعه بررسی گردد.

مشاوره و راه اندازی پرورش آهو ،مرال از دیدگاه جانورشناسی09198000513

آموزش پرورش آهو,فروش طرح توجیهی پرورش آهو

پرورش تجاری گوزنپرورش تجاری مرالپرورش گوزن برای تولید گوشت و صادراتپرورش مرالتاریخچه پرورش گوزنجفت گیری مرالگوزنهامرال از دیدگاه جانورشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!