مشاوره و راه اندازی پرورش بلدرچین ،معرفی نژاد بلدرچین معمولی09198000513

در ابتدا باید گفت بلدرچین یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد

-بلدرچین معمولی

معرفی نژاد بلدرچین معمولی :

بلدرچین‌ها جثهٔ کوچک و خپلی دارند و زندگی بر روی زمین را ترجیح می‌دهند. از دانه‌ها و نیز حشرات و دیگر جنبندگان کوچک تغذیه می‌کنند. بر روی زمین لانه می‌سازند و بر پروازهای کوتاه و سریع قادرند. در بهار بیشتر از سوسک علفزار، حشرات و مورچه تغذیه می‌کنند. این غذای پر پروتئین انرژی از دست رفته در طول مهاجرت طولانی را جبران و انرژی لازم برای تولیدمثل را تأمین می‌کند. در بقیه سال دانه‌ها قسمت اعظم خوراک او را تشکیل می‌دهد.

ویژگی‌های جسمی

این پرنده خپل و کره‌ای شکل است و تا حدود ۱۶ تا ۱۸ سانتیمتر رشد می‌کند. یک نوار سفید در بالای چشم دارد. تفاوت بلدرچین نر و ماده در پرهای سینه‌شان است که برای نرها حنایی‌رنگ و ماده‌ها خرمائی سوخته (خاکستری با نقاط سیاه‌رنگ) می‌باشد. جنس ماده بالغ سنگینتر از جنس نر است. وزن نر ۸۵ تا ۱۱۰ گرم و وزن ماده ۹۰ تا ۱۲۰ گرم است. بلدرچین با توجه به این‌که پرنده‌ای مهاجر است برخلاف دیگر ماکیان‌سانان بال‌های بلندی دارد که طول آن‌ها به ۳۲ تا ۳۵ سانتیمتر می‌رسد.

-تولید مثل بلدرچین ها:

فصل زاد و ولد بر حسب موقعیت و مکان متفاوت است. بلدرچین‌های نر زودتر مهاجرت بهاری را آغاز کرده و برای خود قلمرویی انتخاب می‌کنند و پرنده ماده یک نر را به همسری انتخاب می‌کند. آنها لانه‌ای را بین علف‌های صخیم می‌سازند. بلدرچین ماده بین ۶ تا ۱۸ تخم بر روی زمین می‌گذارد و ۱۶ تا ۲۰ روز بر روی تخم می‌خوابد. پرنده نر در خوابیدن روی تخم‌ها مشارکت نمی‌کند. تخم بلدرچین کوچک است و بین ۱۵ تا ۱۸ گرم وزن دارد، سفید رنگ با خال‌های سیاه، قهوه‌ای و حتی آبی می‌باشد. جوجه‌ها در سه هفتگی می‌توانند پرواز کنند و در دو ماهگی توانایی مهاجرت را دارند.

پراکندگی بلدرچین ها:

بلدرچین معمولی در تابستان در نقاط مختلف آسیا و اروپا از چین گرفته تا اروپای غربی حضور دارند و شمالیترین مرز پراکنش آنها در جنوب اسکاندیناوی و ایسلند است. در تابستان به آفریقا و برخی نقاط جنوب آسیا مهاجرت می‌کنند. بلدرچین‌ها در سراسر ایران در بهار و تابستان دیده می‌شوند و معدودی از آنها زمستان‌ها در زمین‌های کم‌ارتفاع سراسر ایران باقی می‌مانند.

آنها در علفزارها و نقاط کوهپایه‌ای و مزارع کشاورزی و هر جایی که غذای کافی شامل حشرات و دانه‌های پرانرژی باشد، حضور دارند اما به دلیل استتار بسیار عالی مشاهده آنها دشوار است.

بلدرچین‌ها برخلاف اکثر پرندگان مهاجر برنامه مهاجرت دقیقی ندارند. ممکن است برخی از آنها مهاجرت نکنند یا مقصد سفرشان از سال گذشته متفاوت باشد. جمعیت جهانی این پرنده بین ۳۵ تا ۳۰۰ میلیون برآورد می‌شود.

مشاوره و راه اندازی پرورش بلدرچین ،با پرورش بلدرچین در آمد خانگی داشته باشید09198000513

تاریخ:

شکار بلدرچین با توجه به پراکندگی زیاد و فراوانی نسبی در غرب آسیا و اروپا و شمال آفریقا بسیار رایج بوده‌است و هنوز هم در مسیرهای مهاجرت خود در سواحل مدیترانه به صورت گسترده‌ای شکار می‌شود. آسانی شکار این پرنده که قادر به پروازهای طولانی نیست هم دلیل دیگری بر انتخاب این پرنده از سوی شکارچیان است.

 بلدرچین یکی از مائده‌های آسمانی بود که یهوه برای اسرائیلیان سرگردان پس از مهاجرت از مصر فرو فرستاد. به این موضوع در قرآن (بقره: ۵۷، اَعراف: ۱۶۰ و طه: ۸۰) نیز اشاره شده‌است. این پدیده با توجه به مهاجرت بلدرچین‌ها از منطقه مدیترانه قابل تبیین است. این پرنده‌ها هر سال بهار در گله‌های پرشمار از مسیر صحرای سینا از آفریقا به اروپا و آسیا مهاجرت می‌کنند و در پائیز مسیر رفته را بازمی‌گردند. از آن‌جا که این پرندگان در ارتفاع بسیار کم پرواز کرده و خیلی زود خسته می‌شوند و بر زمین می‌نشینند، به راحتی شکار می‌شوند.

بلدرچین معمولی:

بلدرچین معمولی پرنده که به منظور تخم و گوشت مورد پرورش قرار میگیرد. به طور کلی بلدرچین ها به دسته ای از پرندگان وحشی و مهاجر از راسته ماکیان سانان و تیره قرقاولیان گفته می شود. بلدرچین ها بالغ بر ۱۳۰ گونه هستند که اکثرا در کشور های کانادا، مکزیک، آمریکای جنوبی، پاناما، چین، ژاپن و کره یافت می شود. اگر علاقه مند به شناخت گونه های بلدرچین هستید و یا می خواهید نژاد های نادر بلدرچین را بشناسید ، مطالب مربوط به این موضوعات را در وبسایت EIG-SHOP مطالعه کنید. خاصیت ژنتیکی بلدرچین ها عمدتا شبیه به هم بوده و این خاصیت مشترک مربوط به رشد سریع آنها، بلوغ جنسی کوتاه، تخم گذاری بالا و وزن کم آنها می باشد.

-خصوصیات ظاهری بلدرچین معمولی:

این گونۀ بلدرچین در برابر بیماری ها بسیار مقاوم تر بوده و قابلیت سازگاری با هر نوع محیطی را داراست. شکل ظاهری این پرنده کره ای و خپل است وزن جنس نر این گونه بین ۸۵ الی ۱۱۰ گرم و وزن ماده آن بین ۹۰ الی ۱۲۰ گرم است در حالت کلی بین ۱۶ الی ۱۸ سانتی متر طول دارد. دارای یک نوار سفید رنگ در بالای چشمان خود می باشد، پر های سینه جنس نر یکدست و حنایی رنگ و پر های سینه جنس ماده آن قهوه ای سوخته با خال های سیاه می باشد.

این گونه از بلدرچین ها قابلیت پرواز در مسافت های طولانی و مهاجرت را دارند، بنابراین پر های این گونه بر خلاف سایر گونه ها نسبتا بلند بوده و به ۳۵ سانتی متر می رسد.

-خصوصیات رشد و بلوغ و تولید مثل

یک بلدرچین معمولی در عرض ۴۵ روز کاملا رشد کرده و به بلوغ کامل جسمی و در ۵۰ روزگی به بلوغ جنسی می رسد. این بدان معناست که یک بلدرچین پس از ۵۰ روز از زمان تولد خود توانایی تخم گذاری حتی بدون نیاز به جنس نر را دارد. نکته جالب توجه اینجاست که تخم هایی که بدون بارور شدن توسط بلدرچین نر تولید می شوند، فاقد نطفه هستند و قابلیت جوجه کشی از آنها وجود ندارد.

تخم بلدرچین کوچک بوده و حدود یک پنجم وزن تخم مرغ را دارد و به رنگ کرمی با خال های قهوه ای می باشد. دوره جوجه کشی تخم ها ۱۷ روز می باشد. در طبیعت بلدرچین نر زود تر از ماده ها شروع به مهاجرت می کنند و با پیداکردن قلمرویی برای خود همزمان بلدرچین های ماده از راه می رسند. بلدرچین ماده یک همسر برای خود انتخاب کرده و با کمک همدیگر لانه خود را در بین علف های ضخیم در مراتع یا چمنزارها ها می سازند و بلدرچین ماده پس از تخم گذاری به تعداد ۱۰ الی ۲۰ عدد بر روی آنها کرچ می شود و بلدرچین نر وظیفه تامین غذا را بر عهده می گیرد. بلدرچین های ماده فقط دو سال اول عمر خود را تخم گذاری می کنند.

مشاوره و راه اندازی پرورش بلدرچین ،با پرورش بلدرچین در آمد خانگی داشته باشید09198000513

-تغذیه بلدرچین معمولی:

تغذیه بلدرچین تقریبا راحت است. بلدرچین ها از هر چیزی می توانند تغذیه کنند، از حشرات گرفته تا جانداران ریز مانند سوسک ها و حتی مارمولک ها را می خورند، البته در کنار اینها از علف و دانه های رغنی نیز تغذیه می کنند. بلدرچین ها در بهار از سوسک ، حشرات و مورچه تغذیه می‌کند زیرا این غذای پر پروتئین انرژی از دست رفته در طول مهاجرت طولانی را جبران کرده و برای تولید‌مثل بهار و تابستان او را آماده می سازد. علاوه بر حشرات بلدرچین از دانه های گیاهان نیز تغذیه می کند چون این مواد غذایی به راحتی قابل دستیابی بوده و انرژی مورد نیاز پرنده را در طول فصل تامین می کند. بلدرچین معمولی دوست دارد آشیانه خود را در میان کشتزارها و مزارع دارای دانه‌های روغنی و هر جا که غذا یافت می شود، بسازد.

انرژی بسیار زیاد خوراک بلدرچین به چاق شدن پرنده و آمادگی او برای مهاجرت طولانی پاییزه از اروپا و چین به افریقا و هند کمک می‌کند.

-پرورش بلدرچین معمولی

در اوایل قرن بیستم بلدرچین معمولی کشف و اصلاح نژاد شد و برای پرورش در مرغداری ها و پرورش گاه ها کاملا سازگار شد، در ابتدا هدف از پرورش بلدرچین بهره برداری از تخم ها آنها بود زیرا تخم بلدرچین دارای خواص زیادی بوده و سرشار از منابع معدنی، پروتئین و ویتامین ها می باشد. بعدا به خواص فوق العاده گوشت بلدرچین نیز پی برده شد و پس از اتمام دوره تخم گذاری آنها را روانه کشتارگاه ها می کردند.

در ایران نیز پرورش بلدرچین از ۱۵ سال گذشته مورد توجه بوده و همواره سرمایه گذاران زیادی را جذب خود نموده است. افراد زیادی دست به پروش بلدرچین برده اند، کسانی هستند که از این راه به درآمد میلیونی رسیده اند و کسانی نیز هستند که در همان ابتدای کار با شکست مواجه شده و میل خود را از این کار بریده اند. پرورش بلدرچین معمولی مستلزم رعایت اصول و فنونی می باشد که با رعایت آنها می توانید سود کلانی از این راه به دست بیاورید.

مشاوره و راه اندازی پرورش بلدرچین ،با پرورش بلدرچین در آمد خانگی داشته باشید09198000513

بلدرچین معمولی – تولید مثل ، پراکندگی و زیستگاه بلدرچین

بلدچین معمولی پرنده کوچکی از تیره قرقاولیان راسته ماکیان سانان است . این گونه بومی آسیا ، اروپا و آفریقا است . این پرنده همچنین برای استفاده از تخم و گوشت در برخی نقاط دنیا پرورش داده میشود . این پرنده خپل و کره ای شکل است و تا حدود 16 تا 18 سانتی متر رشد میکند . یک نوار سفید در بالای چشم دارد. تفاوت بلدرچین نر و ماده در پرهای سینه شان است که برای نرها حنایی رنگ و ماده ها خرمایی سوخته (خاکستری با نقاط سیاهرنگ) می باشد. جنس ماده بالغ سنگین تر از جنس نر است. وزن نر ۸۵ تا ۱۱۰ گرم و وزن ماده ۹۰ تا ۱۲۰ گرم است. بلدرچین با توجه به این که پرندهای مهاجر است برخلاف دیگر ماکیان سانان بال های بلندی دارد که طول آنها به ۳۲ تا ۳۵ سانتی متر میرسد.

بلدرچین ها جثه کوچک و خپلی دارند و زندگی بر روی زمین را ترجیح میدهند. از دانه ها و نیز حشرات و دیگر جنبندگان کوچک تغذیه میکنند. بر روی زمین لانه میسازند و بر پروازهای کوتاه و سریع قادرند.

تخم ها

8 تا 13 تخم به رنگ کرم با لکه های قهوه ای بصورت خوابیده و برهنه روی زمین گذاشته میشود . بعضی از بلدرچین ها هرگز بطرف اروپا پرواز نمیکنند ولی در زمستان بطرف آفریقای مرکز و تابستان تا سمت آفریقای جنوبی میروند .

مشاوره و راه اندازی پرورش بلدرچین ،معرفی نژاد بلدرچین معمولی09198000513

آموزش پرورش اردک,پرورش کبک,بلدرچین ,بوقلمون

پراکندگی و زیستگاه بلدرچینتغذیه بلدرچین معمولیتفاوت بلدرچین نر و مادهخاصیت ژنتیکی بلدرچین هاخصوصیات رشد و بلوغ و تولید مثلخصوصیات ظاهری بلدرچین معمولیخواص فوق العاده گوشت بلدرچینشکار بلدرچین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!