کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب،خرگوش

مشاوره و راه اندازی پرورش خرگوش ،نکاتی در مورد خرگوش بدانیم09198000513

در ابتدا باید گفت خرگوش یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد.

پرورش و نگهداری از خرگوش

ویژگیهای‌ کالبد شناسی‌ و فیزیولوژیکی‌

سر: مهمترین‌ ویژگی‌ آناتومیکی‌ حیوان‌ در سر، گوشها می‌باشند. بخش‌ خارجی‌ گوشها یعنی‌ لاله‌ گوش‌خصوصیت‌ برجسته‌ این‌ حیوان‌ بوده‌ و علاوه‌ بر نقش‌ آن‌ در شنوائی‌، به‌ لحاظ وجود شبکه‌ وسیع‌ عروقی‌ در زیر پوست‌این‌ ناحیه‌، تأثیر مهمی‌ درتنظیم‌ حرارت‌ بدن‌ دارند. لاله‌های‌ گوش‌ نرم‌ و بسیار حساس‌ می‌باشند و نباید از آنها برای‌گرفتن‌ و مقید کردن‌ حیوان‌ استفاده‌ نمود.

چشمها به‌ نسبت‌ اندازه‌ سر بزرگ‌ و دارای‌ زاویه‌ دیدی‌ حدود 190 درجه‌ می‌باشند. مردمکها قدرت‌ اتساع‌زیادی‌ دارند و بدین‌ علت‌ حساسیت‌ بینائی‌ حیوان‌ به‌ نور را در مقایسه‌ با انسان‌ 8 برابر افزایش‌ می‌دهند. پلک‌ سوم‌ دراین‌ حیوانات‌ رشد قابل‌ ملاحظه‌ای‌ دارد که‌ در هنگام‌ خواب‌ از گوشه‌ داخلی‌ چشم‌ حرکت‌ نموده‌ و سطح‌ قرنیه‌ رامی‌پوشاند.

دندانهای‌ خرگوش‌ رشد دائمی‌ دارند، بعنوان‌ مثال‌ دندانهای‌ پیشین‌ در طول‌ سال‌ بیش‌ از 10-12 سانتیمتر رشدمی‌نماید بنابراین‌ بیماریهای‌ دندانی‌ نظیر رشد بیش‌ از حد دندانها و یا وجود دندانهای‌ نابجا و بد شکل‌ از موارد متداول‌در خرگوشها می‌باشند.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب،خرگوش

نکاتی در مورد خرگوش

خرگوش‌ها به جویدن علاقه دارند و بهتر است که همیشه مقداری اشیاء جهت جویدن در اختیارشان قرارداد تا مانع از جویده شدن پرده‌ها، فرش و مبلمان شد. خرگوش‌ها اکثر ساعات روز را می‌خوابند و برخی نیز می‌توانند با چشم باز بخوابند. هنگامی‌که سرحال باشد می‌پرد، جفتک می‌اندازد و سرخود را تکان می‌دهد.

اگر احساس ناراحتی، ترس و خطر کند، پاهای عقبش را تپ تپ به زمین می‌کوبد. خرگوش‌های عقیم شده غالباً آرام‌تر می‌باشند. رفتار غیر تهاجمی و آرام‌ خرگوش‌ آن را به‌عنوان‌ یک‌ حیوان‌ خانگی ایده‌آل‌ مطرح‌ نموده‌ است‌. بااین‌وجود جهت نگهداری‌ مناسب‌ آن‌، آشنای‌ با خصوصیات‌ آناتومیکی، فیزیولوژیکی و رفتاری این‌ حیوان‌ ضروری است‌.

تغذیه یک مورد مهم در نگهداری خرگوش

یکی از موارد مهم در نگهداری خرگوش توجه به تغذیه‌ی آن است. در تغذیه خرگوش بالغ، علوفه خشک و سبزیجات تازه از اجزای اصلی رژیم غذایی (حدود ۷۰ در صد از حجم غذای روزانه) به‌حساب می‌آید. باید به‌صورت روزانه و تازه، بیشتر از هر نوع غذای دیگری در اختیار آن‌ها قرار گیرد. استفاده از یونجه می‌تواند گزینه خوبی باشد.

یونجه منبع غنی از فیبر است و مصرف آن برای تمام عمر خرگوش توصیه می‌شود که نه‌تنها بستر نرمی برای خرگوش به‌حساب می‌آید و بسیار ایده‌آل است، علاوه بر آن باعث می‌شود پای او خشک باقی بماند. خرگوش نیز درحالی‌که مشغول بازی و فعالیت روزانه‌اش هست به جویدن یونجه نیز تشویق می‌شود. برای تکمیل رژیم غذایی روزانه علاوه بر یونجه، از سبزی‌ها برگ سبز تیره مانند کاهو نیز می‌توانید استفاده کنید (‌توجه کنید که از دادن مواد غذایی حاوی قند زیاد مانند سیب زمینی به خرگوش‌ها اجتناب نمایید).

پلت های مخصوص خرگوش تنها باید در مقادیر بسیار محدود استفاده شود. در صورت استفاده از پلت، تنها نوع ساده آن را تهیه کنید و از خرید پلت های فانتزی که حاوی دانه‌ها، مغزها یا ذرت است در مقادیر زیاد خودداری کنید. این مواد در دراز مدت برای خرگوش بسیار خطرناک است. علاوه بر اینکه باعث چاقی می‌شود منجر به بروز پوکی استخوان، کمبود کلسیم و رشد بیش‌ازحد دندان‌ها نیز خواهد شد.

توجه به بهداشت و سلامتی در نگهداری خرگوش

مورد دیگری که باید در نگهداری خرگوش به آن دقت کرد بهداشت و سلامتی است. دندان‌های خرگوش دائماً و در تمام دوره زندگی رشد خواهد کرد. در طبیعت با جویدن علوفه خشک و سخت، دندان‌ها مرتب ساییده می‌شود، ولی در خرگوش‌هایی که حیوان خانگی به شمار می‌روند، برای جلوگیری از رشد بیش‌ازحد دندان‌ها، باید یک شاخه‌چوبی تازه یا اسباب‌بازی نرم برای جویدن در اختیارشان گذاشت.

تراشه‌های کاج و سرو برای استفاده خرگوش و پستانداران کوچک دیگر توصیه نمی‌شود. فنل استنشاقی (موادی است که باعث می‌شود کاج و سرو خوش‌بو شوند) می‌تواند منجر به تغییرات کبدی در خرگـوش شود. خاک رس نیز توصیه نمی‌شود، هم می‌تواند در خرگوش خود را در خارج از منزل نگه‌داری کنند تجمع کرده و مشکل ایجاد کند، هم اینکه گردوغبار ناشی از آن می‌تواند مشکلات تنفسی را تشدید کند.

برای تمام خرگوش‌ها‌، نازا سازی و عقیم کردن توصیه می‌شود. خرگوش‌ها می‌توانند هر ۳۰ روز زایمان کرده و در عرض چند دقیقه پس از زایمان دوباره باردار شود. نه‌تنها نازا سازی و اخته کردن از زایمان ناخواسته جلوگیری می‌کند، حتی خرگوش ماده را از سرطان رحم محافظت می‌کند (میزان ابتلا به سرطان رحم در خرگوش‌های ماده حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد است). با این عمل می‌توانیم بدون نگرانی خرگوش نر و ماده را (بدون دخالت هورمون‌هایشان) در کنار هم نگهداری کنیم.

نکته‌ای مهم

می‌توان به یک خرگوش آموزش داد که در ظرف مخصوص یا litter box ادرار کند. البته این کار چندان ساده نمی‌باشد و شما باید این آموزش را در چندین مرحله و با صبوری انجام دهید. از یک منطقه کوچک شروع کنید. مدام او را زیر نظر بگیرید تا ببینید که خرگوش می‌خواهد در کدام گوشه ادرار کند، کافی است روزنامه آغشته به ادرار را در محلی که می‌خواهید قرار دهید و پس از مدتی که عادت کرد ظرف مخصوص را در همان محل قرار دهید. بعضی از خرگوش‌ها در شروع یادگیری به چند ظرف نیاز دارند.

نگهداری خرگوش

جهت نگهداری خرگوش در منزل می‌بایست فضای موردنیاز آن را فراهم کنید. مطمئن باشید در مناطقی که خرگـوش شما بازی و فعالیت می‌کند محل امنی هم برای او و هم برای وسایل منزل باشد. همان‌طور که می‌دانید اکثر خرگوش‌ها جوندگان حیرت‌آوری هستند. آن‌ها سیم‌های برق، فرش و اشیاء دیگر را که به‌طورمعمول در هر خانه یافت می‌شوند را می‌جوند.

به همین منظور بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند خرگوش خود را در خارج از منزل نگه‌داری کنند که ممکن است خطرات زیادی ازجمله سرما‌زدگی، حمله حیوانات دیگر به آن‌ها‌، تابش مستقیم نور خورشید و گرمازدگی، خرگوش را تهدید کند. البته خرگوشی که داخل خانه زندگی می‌کند امنیت بیشتری داشته، سالم‌تر و شادتر خواهد بود. همچنین طول عمر بیشتری به نسبت خرگوشی که در محیط خارج از منزل زندگی می‌کند (به شرطی که تمام نکات لازم را رعایت کنید)، خواهد داشت. هرگز برای تنبیه کردن» و یا نظم و انضباط دادن به یک خرگـوش تلاش نکنید. بکار گرفتن این روش اغلب ترس را در خرگوش ایجاد می‌کند و می‌پندارد که با او وارد جنگ شده‌اید، حالت دفاعی به خود گرفته و شروع به گاز گرفتن می‌کند.

مشاوره و راه اندازی پرورش خرگوش ،نکاتی در مورد خرگوش بدانیم09198000513

آموزش پرورش گوزن, طرح توجیهی پرورش لاما,پرورش خرگوش,تشی

تغذیه یک مورد مهم در نگهداری خرگوشتوجه به بهداشت و سلامتی در نگهداری خرگوشجهت نگهداری خرگوش در منزل می‌بایست فضای موردنیاز آن را فراهم کنیدخرگوش خود را در خارج از منزل نگه‌داری کننددندانهای‌ خرگوش‌ رشد دائمی‌ دارندمهمترین‌ ویژگی‌ خرگوشها آناتومیکی‌ حیوان‌ در سرمی‌توان به یک خرگوش آموزش داد که در ظرف مخصوص یا litter box ادرار کندنکاتی در مورد خرگوشنگهداری خرگوشنگهداری خرگوش توجه به تغذیه‌ی آن است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!