کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب،کبک

مشاوره و راه اندازی پرورش کبک ،تفاوت کبک پرورشی با وحشی چگونه است 09198000513

در ابتدا باید گفت کبک یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد.

-تولید مثل کبک

کبکها

در طبیعت کبک‌ها در بوته زارها جفت گیری می‌کند. کبک‌ها بسته به شرایط محیطی، یک مرتبه در سال تولید مثل می‌کنند و معمولاً تولید مثل از اواخر فروردین آغاز شده و بسته به منطقه جغرافیایی ممکن است تا اواخر تیر و اوایل مرداد نیز در مناطق سردسیر ادامه یابد. کبک ماده در حدود هفت ماهگی یا سن ۲۸ هفتگی شروع به تخم گذاری می‌کند و در هر بار ۷ تا ۲۱ تخم می‌گذارد و به طور متوسط ۲۴ روز بر روی تخم‌ها می‌خوابد و این عمل معمولاً وظیفه کبک ماده‌است. اندازه تخم‌ها ۴/۶۵× ۹/۴۶میلی متر است. از اواسط اردیبهشت تا اواسط مرداد، جوجه‌ها به تدریج از تخم بیرون می‌آیند. جوجه‌ها در هنگام بیرون آمدن از تخم، پر تحرک، باهوش و توانا هستند و می‌توانند پس از چند هفته، پرواز کنند. پس از گذشت ۱۲ هفته، جوجه‌ها بالغ می‌شوند اما برای جفت گیری آمادگی نخواهند داشت. نرها معمولاً تا زمان پرورش جوجه‌ها با خانواده می‌مانند، اگرچه بعضی از آن‌ها پس از تخم گذاری کبک ماده، خانواده را ترک و به کبک‌های نر دیگر ملحق می‌شوند. کبک‌ها تک همسر هستند و در فصل جفت گیری در اواخر اسفندماه، کبک‌های نر برای جلب توجه کبک‌های ماده، دم خود را به حالت چتر باز کرده در حالی که اندکی بال‌های خود را انداخته و سر خود را کج نگه داشته‌اند درجلوی کبک ماده حرکت می‌کنند و کبک ماده نیز با مشاهده این رفتار، نسبت به کبک نر رفتاری مهر آمیز نشان می‌دهد. هنگام خشک سالی و کمبود غذا، عمل تولید مثل ممکن است محدود به چند پرنده شود.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب،کبک

-تفاوت کبک پرورشی با وحشی

به طور کلی از لحاظ ظاهری و ریخت ­شناسی تفاوتی بین هیچ یک از کبکهای وحشی در طبیعت یا پرورشی احساس نمی­شود؛ مگر این که به آشفتگی پرها و بلندی نوک در گونه پرورشی کبک و ظاهر آراسته و شکوهمند گونه وحشی توجه شود.

از نظر رفتارهای فیزیکی نیز می­توان تفاوت­هایی را بین گونه ­های وحشی و پرورشی مشاهده کرد؛ به طوری که کبک وحشی بسیار چابک، آماده به پرواز با پروازهای درست و حسابی است اما کبک پرورشی کمتر حاضر به پرواز می­شود. حتی گونه­ای که در قفس پرواری رشد کرده ­اند نیز اشتیاقی به پرواز بلند ندارد. بنابراین تنها راه دقیق اثبات این که  یک کبک، پرورشی یا وحشی است، انجام آزمایشات ژنتیک خواهد بود که هنوز در ایران رایج نشده است.

معمولا در پرورش کبک با توجه به این نکته که بخواهند آن را به شکارگاه ارسال کنند یا با هدف تولید گوشت به دو صورت متفاوت می­شود و از آنجا که شخصیت پرنده در هفتاد و دو ساعت اولیه بیرون آمدن از تخم شکل می­گیرد نحوه برخورد با توجه به دو هدفی که ذکر شد متفاوت است.

اگر کبک­ها برای ارسال به شکارگاه ها پرورش می­یابند از تماس­های غیرضروری انسان محفوظ نگاه داشته می­شوند و این تماس به کمترین تعداد کاهش می­یابد؛ حتی از وسایل آبخوری و دان­خوری اتوماتیک برای غذادهی آنها استفاده می­شود و بعد از حدود سه ماه به قفس­های پرواری که آنها را آماده ارسال به شکارگاه می­کنند منتقل می­شوند و فردی که از آنها نگهداری می­کند در طول دوران پرورش لباس یکسانی به تن دارد. اما در پرورش کبک با هدف تولید گوشت رعایت این نکات ضرورت ندارد و مراحل عمومی رشد این پرنده طی می­شود.

-کبک‌ها را شکار نکنید

حضور کبک­ها یکی از راه‌های طبیعی موثر در مبارزه با آفات گیاهان هستند؛ آفات کلیدی و خطرناک مزارع غلات مانند سن گندم.

 هر عدد سن مادری در متر مربع از یک هکتار مزرعه قادر است، بسته به نوع محصول بین ۸۰ تا ۱۲۵ کیلو خسارت وارد کند. سن گندم همچنین می‌تواند از ۷۰ تا ۲۱۰ عدد تخم گذاشته که به طور میانگین ۱۵۰ تخم به بار می‌نشیند و در صورتی که مبارزه شیمیایی انجام نشود، محصول مزرعه بین ۵ تا ۳۰ درصد از نظر کیفی خسارت دیده و دچار سن‌زدگی می‌شود که غیرقابل مصرف برای دام و انسان خواهد بود.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب،کبک

سن غلات، دشمنان طبیعی فراوانی دارند که طی سال‌های گذشته جمعیت آن‌ها کاملا در حد نرمال و طبیعی حفظ شده بود، اما دخالت بشر در طبیعت که شامل چرای مفرط مراتع، سم‌پاشی‌های بی‌رویه باغات و مزارع با سموم با طیف اثر وسیع و ماندگاری بالا و شکار بی‌رویه پرندگان به خصوص شکار کبک منجر به کاهش شدید جمعیت دشمنان طبیعی این آفت مهم و خطرناک گندم و جو شده است.

نکته جالب این است که سن گندم به منظور عبور از شرایط دیاپوز زیر پوشش بوته‌ها در ارتفاعات رفته و کبک نیز برای تغذیه از بذور گیاهان پوشش بوته‌ها را بر هم زده و سن‌ها را شکار می‌کند.

هر کبک قادر است روزانه ۲۰ تا ۵۱۰ عدد سن شکار کند و به طور متوسط هر کبک طی مدت حضور خود در کوهستان حداقل ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰عدد سن را شکار و از آلودگی میانگین یک تا دو هکتار مزرعه گندم به این آفت جلوگیری میکند.

حال اگر در هر دره و کوهستان، جمعیت قابل توجهی کبک حضور داشته باشد، ضمن زیبا و مفرح بودن طبیعت به مرور جمعیت سن غلات نیز به تعادل خواهد رسید و همه ساله از آلودگی مزارع و خسارات جبران‌ ناپذیر و مصرف سموم شیمیایی در مزارع جلوگیری خواهد شد.

مشاوره و راه اندازی پرورش کبک ،تفاوت کبک پرورشی با وحشی چگونه است 09198000513

آموزش پرورش اردک,پرورش کبک,بلدرچین ,بوقلمون

ارتفاعات رفته و کبک نیز برای تغذیه از بذور گیاهان پوشش بوته‌ها را بر هم زده و سن‌ها را شکار می‌کند.تفاوت کبک پرورشی با وحشیتفاوت­هایی کبک را بین گونه ­های وحشی و پرورشی مشاهده کردحضور کبک­ها یکی از راه‌های طبیعی موثر در مبارزه با آفات گیاهان هستنددر طبیعت کبک‌ها در بوته زارها جفت گیری می‌کندکبک‌ها را شکار نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!