کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب،کبک

مشاوره و راه اندازی پرورش کبک ،ویژگی گوشت کبک چیست؟ 09198000513

در ابتدا باید گفت کبک یک راه پردآرمد در کشور ایران می باشد که شرکت سرزمین سبز بند پایان در این زمینه تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره وراه اندازی را دارد.

-ویژگی گوشت کبک

بسیاری از خانواده های ایرانی کبک را می شناسند

و لااقل برای یک بار هم که شده آن را در طبیعت، باغ وحش ها یا رسانه ها دیده اند. کبک از ظاهر زیبا و آواز خوش برخوردار است که هر کدام قدرت و زیبایی طبیعت خدادای را متبلور می سازد. اکثر روستائیان عزیز به طور کامل با آن آشنایی داشته و میزبان این پرنده زیبا در کشتزارها و مزارع خود هستند. به طوری که هر صبح یا غروب همراه با غره های طنین انداز کبک روانه مزارع و یا خانه هایشان می گردند . کبک پرنده ای است با جثه ای نسبتا کوچک اما صورت ظاهری بسیار زیبا و جذاب به گونه ای که دور سر را نواری سیاه رنگ، زیر گلو لکه نخودی رنگ و پهلو ها را خال های کشیده ای به رنگ بلوطی احاطه کرده و نوک و پای آن نیز به رنگ سرخ میباشد. آواز این پرنده طنین انداز بوده و تا مدت کوتاهی ادامه می یابد. کبک در اواخر اسفند و اواسط بهار به صورت گله های ۲۰-۱۵ تایی جفت گیری نموده و سرانجام در اواسط اردیبهشت شروع به تخم گذاری می نماید.جوجه کبک ها پس از ۲۶-۲۴ روز سر از تخم بیرون آورده و در روزهای تابستانی خرداد و تیر به همراه مادر در دامن طبیعت قدم می گذارند. کبک از پرندگانی است که در زمره خانواده ماکیان قرار گرفته و گوشت آن نسبت به سایر ماکیان موجود و رایج اعم از مرغ, بوقلمون, بلدرچین و شترمرغ از ارجعیت ویژه ای برخوردار است. چنانکه علل عمده آن را می توان در طبع گرم , طعم لذیذ, بوی مطبوع و خواص درمانی آن خلاصه نمود. این پرنده در طبیعت زیست نموده و پراکندگی گونه های آن را می توان در اکثر مناطق جهان همانند اسیا و اروپا یافت. صورت ظاهری آن بسیار زیبا و خوشایند بوده و از آوازی خوش نیز برخوردار است. طول بدن این پرنده ۳۵-۳۴ سانتیمتر بوده و دارای وزن تقریبی ۵۵۰ گرم می باشد.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب،کبک

کبک ها به طور طبیعی در هر سال ۱ و به ندرت ۲ بار تخم گذاری نموده و در هر دوره بین ۲۲-۷ عدد تخم می گذارد. لذا روند تکثیر آن چندان چشم گیر نمی باشد. اما با عنایت به علوم و فنون نوین حاصله طی سالهای اخیر و پی بردن به اهمیت و ارزش غذایی بالای این پرنده, در پاره ای از مناطق اقداماتی جهت تکثیر آن در ظرفیت های انبوه اتخاذ گردیده است . همه ما گاهی اوقات به منظور تفرج و سرگرمی به طبیعت رفته و ساعتی را در آنجا سپری می کنیم.

اما بعضا هنگام قدم زنی با تکه های استوانه ای شکل از جنس پلاستیک برخورد نموده که شبیه به گلوله است. گلوله ای که در آن پر از ساچمه های ریز فلزی بوده و هر کدام چشم یک کبک را از طبیعت و زیستن فرو می بندد. اکثر افراد کبک را به خاطر گوشت لذیذ و مطبوع آن شکار می کنند ولی غافل از آنکه روزی ممکن است نام و نشانی از کبک در طبیعت باقی نماند. از سوی دیگر مخاطرات طبیعی همانند سرمای طاقت فرسای زمستان و یا خشکسالی های سخت تابستان این پرنده را گاهی به کام نابودی می کشاند. به طوری که علاوه بر شکار بی رویه، در سرمای زمستان سال ۸۶ قریب به هزار قطعه از این پرنده در برخی از نواحی استان یزد (نای بندان طبس) تلف شدند.

کار آفرینی، کسب درآمد از عقرب،کبک

-کبک ومحیط زیست

با وجود پیشرفت های فراوانی که در خصوص زمینه های علمی و کشاورزی بخصوص پرورش دام و طیور و بهره برداران از انها در دهه های اخیر به وجود امده است، تامین نیاز های غذایی بویژه مواد پروتئینی همچنان از اهمیت خاص برخوردار است . از سوی دیگر افزایش روزانه و سریع جمعیت این نیاز را تشدید می نماید . این موضوع موجب میشود که دست اندازی به منابع طبیعی چه از روی نیاز و چه از دیدگاه شکار و تفریح نسبت به زمان های گذشته فزونی یافته و کارشناسان فن و علاقه مندان پرورش صنعتی پرندگان را ترغیب و تشویق نماید . در پاره ای از کشور ها نیز پرورش پرندگان نظیر کبک متداول گشته چرا که گوشت این پرنده بسیار لذیذ و مطبوع بوده که به لحاظ ارزش غذایی نسبت به سایر ماکیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است. کبک از جمله پرندگان اصیل و بومی قاره های اسیا و اروپا بوده که کار پرورش ان به صورت مختلف در کشور های این قاره از سال ۱۹۳۲ اغاز شده است. وجود پای قرمز در تمام گونه های مختلف کبک در سراسر دنیا مثل کبک ایرانی ، هندی ، لهستانی ، باربری و فرانسوی مشترک است . گوشت این پرنده همینک در منوی غذای رستوران های کشور های اروپایی و استرالیا به عنوان یک غذای پر طرف دار وجود داشته و قابل عرضه میباشد.کبک از سوی سازمان حفاظت محیط زیست مورد حمایت قرار گرفته و شکار ان نیز ممنوع شده است ولی دیر زمانی است که این پرنده به صورت غیر مجاز شکار و به قیمت بسیار بالایی به فروش میرسد.با عنایت به قیمت اقتصادی و کمک به اهداف سازمان حفاظت محیط زیست بطور غیر مستقیم و ارایه این پرنده به صورت مختلف موجب کاهش شکار غیر مجاز و عرضه قانونی ان در بازار های مصرف خواهیم شد .

مشاوره و راه اندازی پرورش کبک ،ویژگی گوشت کبک چیست؟ 09198000513

آموزش پرورش اردک,پرورش کبک,بلدرچین ,بوقلمون

بسیاری از خانواده های ایرانی کبک را می شناسندکبک از جمله پرندگان اصیل و بومی قاره های اسیاکبکها اواسط اردیبهشت شروع به تخم گذاری می نمایدویژگی گوشت کبک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!