آموزش پرورش کاکتوس علوفه ای،کاکتوس علوفه ای،پد کاکتوس علوفه ای، خواص کاکتوس علوفه ای،راه اندازی مزرعه کاکتوس علوفه ای ،پرورش کاکتوس علوفه ای ،نکات مهم در پرورش کاکتوس علوفه ای ،09198000513،آنتی دات،مزایای کاکتوس علوفه ای ،فروش کاکتوس علوفه ای ،کاشت کاکتوس علوفه ای، طرح توجیهی کاکتوس علوفه ای، نوشتن طرح توجیهی

کاکتوس گزینه مناسب برای خوراک دام : استفاده از کاکتوس برای خوراک دام ممکن است در ابتدای کار برخی مشکلات را به وجود آورد، اما با توجه به بهره‌ وری  بالا در زمینه صرفه جویی در مصرف آب گزینه بسیار مناسبی است ،کاکتوس شامل ۹۰ درصد آب و ۱۰ درصد مواد خشک است و یک منبع دو گانه محسوب می ‌شود این موضوع که کشاورزی ما که به آب وابسته است و کشور ما در بحران کم آبی به سر می ‌برد، نیاز ما برای دانستن و تحقیق در موضوع کاکتوس‌ های خوراکی را بیشتر می‌ کند. در خوراک دام هر چه مقدار پروتئین بیشتر باشد ارزش تجاری آن نیز بیشتر است پس کشت کاکتوس در مناطق و سرزمین‌ های خشک ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارد.

خوراک‌ های اولیه دام مانند یونجه و علوفه برای تولید، نیازمند مرتع مناسب یعنی خاک حاصلخیز و آب و هوای مناسب دارند ولی کاکتوس‌ ها در مناطق با بدترین آب و هوا و کم‌ ترین میزان آبیاری می‌ تواند رشد کند و در مقایسه با یونجه که گران‌ ترین خوراک دام است بسیار ارزان تر تولید می ‌شود.
گزارش‌ های تحقیقاتی نشان می ‌دهد آزمایش ها بر روی خوراک ‌های جایگزین مانند جلبک‌ ها نتیجه مطلوب نداشته ولی ما میدانیم که کاکتوس دارای ارزش بالای غذایی است. از هر هکتار مرتع آن در سال، به طور متوسط بیش از ۱۰۰ تن برگ گوشتی بدست می آید که پس از خرد کردن میتوان به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار گیرد. به گفته محققان یک گاو روزانه ۱۰ تا ۲۰ لیتر آب مصرف می ‌کند و این موضوع که اغلب خوراک‌ های دام خشک هستند ولی در کاکتوس آب و مواد مغذی هر دو با هم وجود دارد و گزینه بسیار خوبی برای صرفه جویی در مصرف آب است.

آموزش پرورش کاکتوس علوفه ای،کاکتوس علوفه ای،پد کاکتوس علوفه ای، خواص کاکتوس علوفه ای،راه اندازی مزرعه کاکتوس علوفه ای ،پرورش کاکتوس علوفه ای ،نکات مهم در پرورش کاکتوس علوفه ای ،09198000513،آنتی دات،مزایای کاکتوس علوفه ای ،فروش کاکتوس علوفه ای ،کاشت کاکتوس علوفه ای، طرح توجیهی کاکتوس علوفه ای، نوشتن طرح توجیهی
در کشورهای خشک مانند برزیل تولید کنندگان گاوهای شیری کاکتوس ‌های تازه را به عنوان ۶۰ درصد از رژیم غذایی حیوانات همراه با یونجه و سویا و حبوبات و دیگر مواد پروتئینی مصرف می‌ کنند و تولید روزانه شیر آنها ۲۵ لیتر شیر به ازای هر گاو است. میزان تولید کشور ما چقدر است؟
اگر چه کاکتوس ‌ها فقط پنج درصد پروتئین دارند ولی مقدار انرژی سه چهارم ذرت را دارا می‌ باشند و مورد مناسبی برای جایگزینی آن با ذرت‌ های علوفه ‌ای هستند. از آن جایی که دوره‌ های خشکسالی تأثیر بسیار زیادی بر کشاورزی ما دارد و کاهش تولیدات کشاورزی مساوی است با کاهش تولیدات دامی باید از کشاورزی وابسته به آب خلاص شویم و به سمت محصولات جایگزین که آبیاری کمتری دارند پیش برویم که در این زمینه کاکتوس حرف اول مقاومت به کم آبی را میزند.

مزارع کاکتوس کالیفرنیا:
کاکتوس به عنوان علوفه دام به اندازه کافی مفید است و در آینده درخشانی را در آینده در صنعت خوراک دام خواهد داشت لذا پژوهشگران دره سان جویکیین در کالیفرنیا اقدام به تأسیس یک مزرعه بزرگ برای تولید کاکتوس علوفه ‌ای کرده ‌اند و به آینده ی این صنعت خوش بین هستند.

اهمیت پرورش کاکتوس در ایران:
با توجه به شرایط خشک آب و هوایی در مناطق جنوبی کشور و پدیده گرد و غبار و ریز گردها که دارای منشأ داخلی است نیاز به وجود پوشش گیاهی برای کنترل ریز گردها می ‌باشد، ولی چون اقلیم منطقه بسیار گرم است اغلب گیاهان نمی توانند این شرایط را تحمل کنند ولی کاکتوس این چنین نیست و می ‌تواند نقش درخشانی هم در کاهش آلودگی و هم در تهیه خوراک دام داشته باشد که در این زمینه استان بوشهر پیشگام در این صنعت شده است و نخستین مزرعه پرورش کاکتوس علوفه ‌ای در ایران را در شهرستان دشتستان به بهره برداری رسانده است.

کاکتوس علوفه ای

کاکتوس های بدون خار دارای ۸۰% آب و ۱/۵ – ۲% پروتئین و حدود ۱/۵% چربی و ۸/۶ % فیبر هستند مبداء کاکتوس علوفه ای که به تازگی و به صورت تحقیقاتی در ایران کشت آن آغاز شده است از کشور تونس می باشد. طبق برنامه ریزی های انجام شده تا چند سال آینده تا ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی و مناطق مستعد کشور به منظور تامین خوراک دام به زیر کشت کاکتوس علوفه ای و میوه ای خواهد رفت. برای پرورش این محصول باید خاطرنشان کرد که در صورتی که میزان بارندگی ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلیمتر باشد این نوع کاکتوس های بدون خار ۲۰ تا ۴۰۰ تن در هکتار علوفه تر تولید می کنند.

آموزش پرورش کاکتوس علوفه ای،کاکتوس علوفه ای،پد کاکتوس علوفه ای، خواص کاکتوس علوفه ای،راه اندازی مزرعه کاکتوس علوفه ای ،پرورش کاکتوس علوفه ای ،نکات مهم در پرورش کاکتوس علوفه ای ،09198000513،آنتی دات،مزایای کاکتوس علوفه ای ،فروش کاکتوس علوفه ای ،کاشت کاکتوس علوفه ای، طرح توجیهی کاکتوس علوفه ای، نوشتن طرح توجیهی

کاشت کاکتوس های علوفه ای

کاشت کاکتوس های علوفه ای با مقاومت ویژه ای که به وضعیت نامساعد محیطی از جمله درجه حرارت های بالا و خشکی های طولانی مدت و خاک های فقیر دارند در برخی از استانهای کشور قابل گسترش است. زمان کاشت آن در فصل پاییز و یک ماه قبل از شروع اولین بارندگی و نحوه کاشت به صورت دستی است.
این گیاه تحمل یخ زدگی طولانی مدت و آب ایستادگی و شوری آب و خاک را نداشته، اما در برابر خشکسالی و کم آبی بسیار مقاوم است و می تواند با میانگین بارش سالانه ۱۰۰ میلی لیتر رشد کند و جایگزین مناسبی برای ذرت علوفه ای و دیگر محصولاتی است که به آب زیادی نیاز دارند.

میوه کاکتوس علوفه ای

این کاکتوس تولید میوه نیز می کند، میوه کاکتوس در جامعه انسانی قابل استفاده است. این گیاه در اوایل بهار به گل می نشیند و میوه های شیرین متمایل به ملس، با گوشت و آب زیاد تولید می کند که دارای خواص درمانی متعددی می باشد که مهمترین آن مربوط به بیماری های گوارشی معده است.

معرفی کوتاه کاکتوس علوفه ای

کاکتوس علوفه ای، گیاهی است چند ساله و گوشتی که در آب و هوای گرم و خشک با استفاده از حداقل رطوبت خاک رشد و نمو می یابد و تاج رویشی قابل ملاحظه ای را تولید می کند. این گیاه بسیار مقاوم و کم توقع بوده و می تواند تحولی در مراتع تخریب شده منطقه به وجود آورده و در پایین ترین کلاسهای خاک مرتعی رشد می کند.
از هر هکتار مرتع آن در سال، به طور متوسط بیش از ۱۰۰ تن برگ گوشتی بدست می آید که پس از خرد کردن به تعلیف دام سبک و تعلیف دام سنگین می رسد.
این گیاه دارای ذخیره انرژی بالایی به صورت بافت نشاسته ای بوده و واجد تعداد کثیری از املاح معدنی است که بصورت تلفیقی با سایر گونه های مرتعی، خصوصا خانواده کراسها، بخش اعظم نیاز غذایی دام را تامین می کند.

نحوه تکثیر: روش تکثیر کاکتوس علوفه ‌ای بسیار ساده است، تکثیر این گونه با استفاده از قطعات بوته کاکتوس امکان ‌پذیر است. قطعات مورد نیاز برای تکثیر، از بوته ‌های سر حال و سالم تهیه می‌ شود. اندازه قطعات تهیه شده از بوته ‌ها باید متوسط تا بزرگ باشد. این قطعات را در انتهای فصل رشد و با اعمال یک تنش ملایم خشکی برداشت می ‌کنند.

نحوه مصرف در جیره دام: کاکتوس علوفه ‌ای نباید در معرض چرای مستقیم دام باشد زیرا بزاق دام به عنوان عامل بازدارنده مانع رشد مجدد گیاه از قسمت قطع شده می ‌گردد. برای استفاده از آن در جیره، قطعات کاکتوس قطع شده را خرد نموده و آنها را به صورت قطعات کوچک به صورت دستی به دام داده می‌ شود. این گیاه خوش‌ خوراک بوده و شتر، بز، گوسفند و گاو تمایل فراوانی برای تغذیه از این گیاه نشان می ‌دهند. تغذیه دام از این گیاه به ویژه در مناطق خشک دام را تا حد زیادی از نوشیدن آب بی نیاز می ‌کند.

 

آموزش پرورش کاکتوس علوفه ای,طرح توجیهی کاکتوس علوفه ای

09198000513آموزش پرورش کاکتوس علوفه ایآنتی داتپد کاکتوس علوفه ایپرورش کاکتوس علوفه ایخواص کاکتوس علوفه ایراه اندازی مزرعه کاکتوس علوفه ایطرح توجیهی کاکتوس علوفه ایفروش کاکتوس علوفه ایکاشت کاکتوس علوفه ایکاکتوس علوفه ایمزایای کاکتوس علوفه اینکات مهم در پرورش کاکتوس علوفه اینوشتن طرح توجیهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!